вторник, април 30, 2024
HomeFootballНевероятен финал: Зиркзее и Ндойе нокаутират защитаващия титлата си Интер

Невероятен финал: Зиркзее и Ндойе нокаутират защитаващия титлата си Интер

Това, което дълго време беше безпроблемна игра, се превърна в истински трилър за купата в допълнителното време. И в крайна сметка гостите от Болоня ликуваха в Милано, където Интер първо бе пропуснал дузпа, а след това вкара гол, след като изоставаше в допълнителното време. Също и защото жокерът Зиркзее изработи своята магия

През миналата и тази година Интер Милано спечели Копа Италия. Но „нерадзурите“ ги очакваше грубо събуждане точно преди Коледа, когато трябваше да чакат до четвъртия кръг на тази надпревара, който от години е променен (от 2007/08 г. първите осем отбора в предсезонната фаза на Серия А имат право да играят домакински мач само в 16-ия кръг).

Нещата дълго време изглеждаха добре в сблъсъка с Болоня, настоящия клуб изненада на четвъртото място в лигата, където и двата отбора първоначално дадоха почивка на редица редовни играчи. Нерадзурите контролираха събитията у дома на стадион „Джузепе Меаца“, както си пожелаха срещу отбора на „рособлу“, който почти нямаше нападение. Единственият път, когато те оказаха въздействие, беше в 12-ата минута с прекрасен удар на Фабиан. Иначе обаче всичко бе в ръцете на Милан: бившият бранител Клаасен отказа на стража на FCB Равалия (7-ата минута), Карлос Аугусто се размина на косъм с гола (22-ата минута), а Фратези също не успя да преодолее вратаря на гостите (31-ата минута).

Лаутаро е твърде уверен

Играта през второто полувреме беше почти същата: FC Internazionale доминираше на воля, като не оставяше нищо на случайността с отново солидната си защита – а треньорът Симоне Индзаги по принцип само често пропускаше последния пас или чистия финал. Такъв беше и случаят в 53-ата минута, когато Арнаутович стигна до топката в отлична позиция – и стреля слабо от завоя. Това разстрои и съотборника му Лаутаро Мартинес.

Малко след това обаче аржентинският световен шампион не се справи по-добре. След явна игра с ръка на Кораца (62′) плюс намесата на VAR беше отсъдена дузпа, но Лаутаро стреля слабо. След кратко разбъркване капитанът само наполовина свали топката в наказателното поле, където Равалия беше на крачка (65′).

Играта продължи в същия дух: леко отклоненият удар на Карлос Аугусто мина малко встрани от горния десен ъгъл (71′), а от страна на ФК Болоня не последва нищо повече – и така мачът влезе в продължения

Zirkzee фино и хитро – Тиаго Мота се подхлъзва

И в това допълнително време събитията се развиха по много нехарактерен за Интер начин. След като Карлос Аугусто успя да се разпише с глава след корнер на Димарко (92′), всичко изглеждаше като заслужена победа с 1:0 за фаворитите – особено след като те отново разчитаха на стабилната си защита с преднина зад гърба си.

Това прекалено пасивно поведение обаче щеше да си вземе своето, не на последно място защото защитата на Интер явно беше направила сметките без мераците на Тиаго Мота. Успешният треньор на „росонерите“, които всъщност отдавна не бяха играли в този 16-и кръг, бе включил едва в заключителните етапи редовните си нападатели Зиркезе и Ндойе, което се отплати повече от добре. Бившият играч на Мюнхен първо подаде на Beukema за 1:1 с елегантен външен пас (112′), а след това Ndoye го последва с прекрасен точен пас по време на контраатака 2 на 5. Свободен пред вратаря Аудеро, швейцарецът елегантно вдигна топката в мрежата (116′).

Никой на резервната скамейка на FCB не успя да сдържи празненствата си, дори треньорът Тиаго Мота притича и се плъзна на колене към своя голмайстор за 2:1. Малко по-късно празненствата станаха още по-интензивни, тъй като Милан не успя да намери отговор – и така изненадващо бе елиминиран като защитаващ титлата си, носител на 2022 г. и деветкратен шампион на Копа