вторник, април 30, 2024
HomeLa LigaМечтаният гол на Ламин Ямал е достатъчен за Барселона срещу Майорка

Мечтаният гол на Ламин Ямал е достатъчен за Барселона срещу Майорка

ФК Барселона може да се включи във втория мач от 16-ия кръг на Шампионската лига срещу SSC Napoli с вятър в гърба. Гениален гол на Ламин Ямал беше достатъчен на каталунците да спечелят мача срещу RCD Майорка

За ФК Барселона четирима нови играчи бяха на терена в сравнение с равенството 0:0 в Атлетик Билбао. Иниго Мартинес, Ламин Ямал, Гуиу и Жоао Феликс започнаха на мястото на Араужо (жълт картон), контузените де Йонг и Педри и Левандовски (скамейка).

За гостите треньорът Хавиер Агире включи в игра бившия халф Настасич, Дардер, Самуел Коста и Ману Морланес на мястото на Валиен (контузен), Маскарел (отстранен от игра с жълт картон), Антонио Санчес и Дани Родригес (и двамата на пейката) след победата с 1:0 срещу ФК Жирона.

Барка няма идеи – Гюндоган пропуска от бялата точка

Както се очакваше, домакините владееха повече топката от самото начало. Веднага обаче стана ясно, че каталунците трудно намират пространства срещу добре организираната защита на Майорка. С изключение на един безобиден удар на Кунде (4), липсваха действия пред вратата.

След 20 минути Ламин Ямал подготви Рафиня със страхотен пас. Бразилецът падна на земята, след като беше ударен от Копате. След намесата на VAR съдията Хавиер Иглесиас Вилянуева посочи бялата точка. Гюндоган грабна топката, но пропусна да се разпише (24′). Гостите неколкократно направиха пропуски (31′, 34′), но им липсваше хладнокръвие пред вратата.

Жоао Феликс, който до голяма степен беше безучастен, стреля от далечна дистанция встрани от целта (35), а Ману Моралес насочи в ръцете на тер Стеген – празнуващ 400-ия си състезателен мач с фланелката на „блаугранас“ – в другия край (38), което означаваше, че двата отбора се оттеглиха на полувремето без голове, придружени от освирквания от някои привърженици на Барса.

Ламин Ямал вкара мечтания гол

Идеите също липсваха дълго време след почивката. Най-добрият шанс за Ламин Ямал дойде, когато вратарят на Майорка Райкович не успя да изчисти топката. Сръбският страж обаче отново беше на мястото си, за да обърне с върха на пръстите си мощния удар на 16-годишния футболист в напречната греда (57′).

Сега Майорка се съсредоточи повече върху защитата, но освен удара с глава към напречната греда, който беше отсъден за засада, почти нямаше шанс за развитие. Барса също нямаше – до 73-ата минута, когато Ламин Ямал отново показа огромния си талант, като прати топката в ъгъла.

Финалната фаза се характеризираше с много черно точици, Майорка не се задоволи с 0:1, но й липсваше удар в предни позиции, така че в крайна сметка остана заслужена, макар и не съвсем убедителна победа за Барселона.

Каталунците са домакини на SSC Napoli във втория мач от 16-ия кръг на Шампионската лига във вторник, докато Майорка приема ФК Гранада следващата събота (14:00 ч.).