сряда, май 1, 2024
HomeNBAМавс претърпяват първа загуба за сезона - победа в див мач на...

Мавс претърпяват първа загуба за сезона – победа в див мач на Къри

В откриващия мач на новия турнир през сезона, въведен този сезон в НБА, защитаващият титлата си Денвър нанесе първо поражение на Далас Маверикс. Стивън Къри вкарва победния гол в последната секунда за Уориърс срещу Тъндър.

Далас Маверикс претърпяха първото си поражение в шестия си мач за сезона в НБА. В петък (местно време) отборът на суперзвездата Лука Дончич бе победен със 114:125 (55:70) от шампионите Денвър Нъгетс. Нъгетс изпревариха Маверикс на върха в Западната конференция с баланс 5-1.

Нъгетс отбелязаха 40 точки през първата четвърт и се откъснаха на 20 точки разлика през третата. Защитниците на титлата бяха носени от Никола Йокич: С 33 точки, 14 борби и 9 асистенции сърбинът само за малко не постигна третия си трипъл-дабъл за сезона.

Докато Далас не успя да се справи с Джокера – Йокич реализира изключителните 14 от 16-те си опита за стрелба от игра -, Лука Дончич вкара 34 точки, десет борби и осем асистенции за Мавс, но допусна и девет обрата заради упоритата защита на Майкъл Портър-младши. Макси Клебер не игра заради контузия в коляното.

Warriors печелят след минути на видеодоказателства

В мача между „Голдън Стейт Уориърс“ и „Оклахома Сити Тъндър“ съдиите стояха няколко минути на видеопреглед, преди да бъде зачетен победният кош на суперзвездата Стивън Къри.

Къри вкара засада над протегнатите ръце на големия играч на „Тъндър“ Чет Холмгрен при победата на гостите със 141:139 (69:67) с 0,2 секунди на часовника. Първоначално обаче съдиите не признаха точките, защото съотборникът на Къри Дреймънд Грийн беше докоснал ринга по време на действието („намеса в коша“). След видеопоказания обаче съдиите решиха, че Джош Гиди от „Тъндър“ също е докоснал мрежата – кошът беше зачетен. „Не съм повлиял на изстрела“, заяви и Грийн след мача.

В крайна сметка целта на Къри направи петата победа за сезона перфектна за „Воините“. С 30 точки 35-годишният играч стана най-добрият реализатор в мача, а освен това събра осем борби и седем асистенции.

Лилард е прекалено силен за Никс – Гризлис все още са без победа

Ню Йорк Никс на Айзея Хартънщайн претърпя четвърто поражение в шестия си мач за сезона, като загуби със 105:110 (46:56) при гостуването си на Милуоки Бъкс – въпреки 45-те точки на Джейлън Брансън. Но пък Дамиан Лилард беше от другата страна: Новото попълнение от лятото поведе Бъкс и вкара 15 от своите 30 точки в последните седем минути на мача. Хартънщайн завърши с четири точки и три борби.

За разлика от тях Мемфис Гризлис останаха без победа – единственият отбор в НБА, който прави това. Вторият отбор от предишния редовен сезон също не успя да отбележи точка в шестия си мач, въпреки че водеше с двуцифрен резултат малко повече от три минути преди края. Късната серия на Портланд Трейл Блейзърс доведе мача до продължения, в които домакините спечелиха със 115:113. Джерами Грант поведе Портланд (26 точки), а Дезмънд Бейн (33) и Джарън Джаксън-младши (30, 10 борби) се представиха добре в другия край.

Мачовете от НБА в петък (местно време) бяха първите за сезона, които се зачитат не само за основния кръг, но и за новия формат на турнира, въведен през този сезон. Тридесетте отбора бяха разделени в шест групи, а победителят ще бъде определен във формат с елиминации в началото на декември. От НБА се надяват, че този турнир ще увеличи вълнението по време на редовния сезон.