Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρώτη ήττα της σεζόν για τους Μαβς - Άγρια νίκη από τον...

Πρώτη ήττα της σεζόν για τους Μαβς – Άγρια νίκη από τον Κάρι

Η πρωταθλήτρια Ντένβερ υποχρέωσε τους Ντάλας Μάβερικς στην πρώτη της ήττα στο εναρκτήριο παιχνίδι του νέου τουρνουά εντός της σεζόν που εισήχθη αυτή τη σεζόν στο ΝΒΑ. Ο Στίβεν Κάρι πετυχαίνει νικητήριο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο για τους Ουόριορς απέναντι στους Θάντερ

Την πρώτη τους ήττα υπέστησαν οι Ντάλας Μάβερικς στο έκτο παιχνίδι της σεζόν στο ΝΒΑ. Την Παρασκευή (τοπική ώρα), η ομάδα του σούπερ σταρ Λούκα Ντόντσιτς ηττήθηκε με 114:125 (55:70) από τους πρωταθλητές Ντένβερ Νάγκετς. Οι Νάγκετς ξεπέρασαν τους Μάβερικς στην κορυφή της Δυτικής Περιφέρειας με ρεκόρ 5-1.

Οι Νάγκετς σημείωσαν 40 πόντους στην πρώτη περίοδο και ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων στην τρίτη περίοδο. Τους πρωταθλητές μετέφερε ο Νίκολα Γιόκιτς: με 33 πόντους, 14 ριμπάουντ και εννέα ασίστ, ο Σέρβος έχασε μόλις και μετά βίας το τρίτο τριπλ-νταμπλ της σεζόν.

Ενώ το Ντάλας δεν μπόρεσε να βάλει χέρι στον Τζόκερ -ο Γιόκιτς βούλιαξε εξαιρετικά τα 14 από τις 16 προσπάθειες του για γκολ εντός πεδιάς- ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 34 πόντους, δέκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ για τους Μαβς, αλλά δέχθηκε και εννέα λάθη λόγω της επίμονης άμυνας του Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ. Ο Μάξι Κλέμπερ δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού στο γόνατο

Οι Warriors κέρδισαν μετά από λίγα λεπτά βίντεο αποδείξεων

Στον αγώνα μεταξύ των Golden State Warriors και των Oklahoma City Thunder, οι διαιτητές έμειναν για αρκετά λεπτά στην εξέταση του βίντεο προτού καταμετρηθεί το νικητήριο καλάθι του σούπερ σταρ Stephen Curry.

Ο Κάρι πέτυχε ένα λέι-απ πάνω από τα απλωμένα χέρια του ψηλού των Θάντερ Τσετ Χόλμγκρεν στην εκτός έδρας νίκη με 141:139 (69:67) με 0,2 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ωστόσο, οι διαιτητές αρχικά ακύρωσαν τους πόντους επειδή ο συμπαίκτης του Κάρι, Ντρέιμοντ Γκριν, είχε αγγίξει το δαχτυλίδι κατά τη διάρκεια της ενέργειας (“παρεμβολή στο καλάθι”). Ωστόσο, μετά από βίντεο αποδείξεων, οι διαιτητές αποφάσισαν ότι και ο Τζος Γκίντι των Θάντερ είχε αγγίξει το δίχτυ – το καλάθι μέτρησε. “Δεν επηρέασα το σουτ”, υποστήριξε επίσης ο Γκριν μετά το παιχνίδι.

Το γκολ του Κάρι έκανε τελικά την πέμπτη νίκη της σεζόν τέλεια για τους Ουόριορς. Με 30 πόντους, ο 35χρονος έγινε ο καλύτερος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε επίσης οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Ο Λίλαρντ ήταν πάρα πολύς για τους Νικς – Οι Γκρίζλις παραμένουν χωρίς νίκη

Ο Ισαάια Χάρτενσταϊν και οι Νιου Γιορκ Νικς γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους στο έκτο παιχνίδι της σεζόν, χάνοντας με 105:110 (46:56) εκτός έδρας από τους Μιλγουόκι Μπακς – παρά τους 45 πόντους του Τζέιλεν Μπράνσον. Αλλά ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν από την άλλη πλευρά: Ο καλοκαιρινός νεοφερμένος ηγήθηκε των Μπακς και πέτυχε τους 15 από τους 30 πόντους του στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα. Ο Χάρτενσταϊν είχε τέσσερις πόντους και τρία ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, οι Μέμφις Γκρίζλις παρέμειναν χωρίς νίκη, η μοναδική ομάδα στο ΝΒΑ που το καταφέρνει. Οι δευτεραθλητές της προηγούμενης κανονικής περιόδου δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε στο έκτο παιχνίδι τους, παρότι προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων λίγο περισσότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος. Μια καθυστερημένη επίθεση των Portland Trail Blazers οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, στην οποία οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 115:113. Ο Τζεράμι Γκραντ ήταν ο κορυφαίος του Πόρτλαντ (26 πόντοι), ενώ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν στην άλλη πλευρά οι Ντέσμοντ Μπέιν (33) και Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ (30, 10 ριμπάουντ).

Τα παιχνίδια του ΝΒΑ την Παρασκευή (τοπική ώρα) ήταν τα πρώτα της σεζόν που μετράνε όχι μόνο για τον βασικό γύρο, αλλά και για τη νέα μορφή τουρνουά που εισήχθη φέτος. Οι 30 ομάδες έχουν χωριστεί σε έξι ομίλους και ο νικητής θα αναδειχθεί με τη μορφή νοκ άουτ στις αρχές Δεκεμβρίου. Το ΝΒΑ ελπίζει ότι αυτό το τουρνουά θα αυξήσει τον ενθουσιασμό κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.