петък, май 3, 2024
HomeFootballЛюбичич със скоба за LASK: мисията на Залцбург за титлата се провали

Любичич със скоба за LASK: мисията на Залцбург за титлата се провали

LASK даде отговор на последните проблемни дни на горноавстрийците. Линц отпразнува домакинска победа с 3:1 срещу серийния шампион Залцбург, като всички голове отбеляза Марин Любичич

Мисията на Залцбург за титлата се разколебава. В петък „биковете“ изнесоха едно от най-слабите си представяния през последните години в ЛАСК, като загубиха с 3:1 (0:2) и са застрашени да бъдат изпреварени от Щурм Грац на върха в групата на шампионите в Бундеслигата шест кръга преди края на първенството в неделя. Пет дни след домакинското равенство 1:1 срещу Рапид Залцбург показа поредното си разочароващо представяне, като единственият гол на Нене (84-ата минута) дойде твърде късно

От друга страна,

LASK показа съвсем различно лице в първия си мач след напускането на треньора Сагедер, особено по отношение на ефективността. Тройният гол на Любичич (18/гол, 26/гол, 73/гол) в четвъртия мач от Шампионската група беше втората победа за ЛАСК, този път с Даръз и Ричър на тъчлинията. Линц, на когото бе отказан лиценз за следващия сезон на първа инстанция заради пропуск в процеса на избор на треньор часове по-рано, се изкачи отново на трето място, но в неделя може да бъде изместен от Рапид.

Проучването на VAR доведе до наказание

LASK не само че липсваше капитанът Зулй, който често бе недостижим през пролетта, но и полузащитникът Хорват трябваше да пропусне заради контузия в глезена, получена при загубата с 1:0 от Щурм. Най-вълнуващата кадрова ситуация обаче беше на резервната скамейка. Дараш пое поста на старши треньор, тъй като Рицхер, който първоначално беше представен като наследник на Сагедер, няма необходимия професионален лиценз и следователно може да действа само като „съотборник“.

Новото управленско дуо видя, че Залцбург започна като пожарна команда и само след няколко секунди се появи топ шанс за Койта, който оформи предната линия на Залцбург заедно с Конате след отсъствието на Фернандо. Койта обаче не уцели целта, останал сам срещу вратаря Лоуал. След няколко минути ЛАСК влезе по-добре в играта и най-накрая бе възнаграден с дузпа. Гиндо беше фаулирал Стойкович в наказателното поле и след прегледа на VAR съдията Харкам посочи бялата точка. Любичич не даде никакъв шанс на вратаря Шлагер и Залцбург беше видимо шокиран

В този момент атмосферата на арената отново се повиши. Тя бе пострадала чувствително от бойкота на „ландщрасерите“ в началото. Групата от фенове изрази недоволството си от това, което смяташе за произволни забрани на стадиона след акцията на феновете в Грац. По време на протеста на феновете срещу екипировката на гостите наред с други неща на терена бяха хвърлени и предмети, което доведе до прекъсване на мача и предизвика недоволството на ръководството на клуба.

Атмосферата в Гюл обаче трябваше да се изостри още повече скоро след поемането на инициативата. Любичич завърши бърза контраатака чрез Бело и Флекер от няколко метра, за да направи 2:0 и да увеличи още повече несигурността на шампионите. Те изглеждаха отчаяни в атака и често им липсваше солидност в защита. Самоотвержена солова акция на Конате, с която Лоуал се справи, остана най-опасното нещо, което гостите сътвориха до почивката (40′).

Силите на Линцер намаляват

Гневът на Шалцбург беше ясно забележим след почивката. Нямаше обаче върхови шансове, а най-добрата възможност се падна на Сучич, който от близко разстояние стреля покрай съотборника си Конате (54′). За пореден път обаче те си позволиха деликатни загуби на топката, върху които LASK вече се съсредоточи почти изцяло. Въпреки някои опасни действия, домакините засега не успяваха да се възползват от това.

Това не беше и необходимо. След час игра Струбер включи нови играчи в лицето на Ратков, Форсон и Дедич, но липсата на въображение у Залцбург продължи. Както и крехката защита. Още преди да е започнал последният четвърт час, Бело догони топката от Дедич само на няколко метра от наказателното поле и подаде на Любичич, който стреля, за да си осигури предварителното решение.

Шалцбург поне показа морал и вкара късен гол чрез Жокер Нене. Той обаче бе твърде късен. Малко преди края на редовното време, когато силите на Линц видимо намаляваха, Лауал с блестящо спасяване попречи на Нене да вкара последния гол (88′), а минути по-късно Сучич пропусна целта от близко разстояние (90.+4).