понеделник, април 29, 2024
HomeFootballЛоши спомени се връщат: Швейцария се тревожи за лятото

Лоши спомени се връщат: Швейцария се тревожи за лятото

Противникът на Германия на Европейското първенство Швейцария се представи смесено в Копенхаген в събота вечер. След чистия гол обаче всички в съседната на Германия страна говорят за постоянния страж Зомер, който трябваше да бъде заменен рано заради контузия

Очакването на първия международен мач за годината беше осезаемо в Копенхаген, а датските фенове осигуриха първия момент на гъзария по време на химна на паркинга. Преди това редовният вратар Шмайхел, който вече не е безспорен в родината си, беше почетен заедно с децата си за 100-ия си международен мач.

Неговият опонент обаче бързо и неволно попадна в центъра на вниманието: беше 25-ата минута, когато Зомер рискува всичко след корнер и направи неприятно изкълчване с десния си крак в двубой с бившия играч на Гладбах Вестергаард. 35-годишният футболист веднага сигнализира за случилото се. След дългата почивка за лечение вратарят на Интер Милано стисна зъби, но в 37-ата минута трябваше да бъде заменен от бившия страж на РБ Мвого.

Това върна лошите спомени. През октомври 2022 г. Зомер вече беше претърпял неприятно изкълчване с фланелката на Борусия Мьонхенгладбах. Скъсани връзки и травма на капсулата в левия глезен едва не костваха на швейцарския футболист Зимното световно първенство в Катар. Но въпреки че Зомер не изигра нито минута повече за „жребчетата“, той се приземи на място за първия мач от групата срещу Камерун (1:0)

Интер вероятно ще може да се справи с отсъствието на Зомер

Европейското първенство обаче не оказва голямо влияние върху клубния треньор на Зомер Симоне Индзаги. Той ще се притеснява за своя ясен номер едно – дори ако мечтата за Шампионската лига и Копа Италия вече е разбита. Преднината в Серия А пред „преследвачите“ от Милан вече е 14 точки.

Въпреки това, благодарение на впечатляващото представяне на Мвого – забележително спасяване на свободен удар на Ериксен (61′) – и ранното напускане на Грегор Кобел (Борусия Дортмунд) от националния отбор, швейцарците така или иначе не трябва да се притесняват за вратарския пост. Тъй като Зомер напусна веднага, беше повикан Омлин от Гладбах, който се очаква в Дъблин в неделя.

Много по-притеснително беше това, което предните играчи предложиха, когато бяха паркирани. Невзрачните швейцарци почти не бяха активни в атака и трябваше да пазят датчаните, които натиснаха в началото. Поне въпросът за швейцарската система, който упорито се поставяше напоследък, беше решен. Швейцария ще играе с трима отзад на Европейското първенство, както потвърди Якин: „Решихме така“.

49-годишният специалист ще трябва да почака още малко, за да избере своя номер едно