неделя, май 19, 2024
HomeFootballКогато Байерн стана световен шампион под ръководството на Гуардиола

Когато Байерн стана световен шампион под ръководството на Гуардиола

Преди десет години ФК Байерн спечели Световната клубна купа на ФИФА в Мароко. С оглед на противниците по онова време не е неуважително да се говори за задължителна задача. За треньора Пеп Гуардиола това беше втората и последна международна титла с мюнхенския клуб

Като действащ победител в Шампионската лига – мюнхенският тим беше спечелил знаменития финал с 2:1 срещу Борусия Дортмунд под ръководството на Юп Хайнкес – ФК Байерн пътуваше за Световното клубно първенство в Мароко, където трябваше да играе само на полуфиналите като участник от Европа.

Техните съперници в Агадир бяха азиатските шампиони Гуанджоу Евъргранде. Най-известната фигура в китайския отбор беше на пейката: Марчело Липи, треньорът на Италия, спечелил Световната купа през 2006 г., но дори той не успя да предотврати категоричната победа на Байерн с 3:0.

Малко преди почивката Франк Рибери, тогава действащ Футболист на годината в Европа, и Марио Манджукич решиха преждевременно полуфинала с головете си (40/44). Марио Гьотце добави към крайния резултат две минути след почивката, но вместо с гръмка победа Байерн се задоволи да играе на финала

На финала ни очакваше изненадващият отбор на Раджа Касбланка от страната домакин. Мароканците се бяха класирали за финала с три победи, включително с 2:1 в полуфинала срещу фаворита за титлата южноамерикански шампион Атлетико Минейро.

В Маракеш обаче чудодейното пътуване на аутсайдера приключи. Гуардиола разпредели тежестта в двата мача точно преди Коледа. Централният защитник Данте, един от играчите, които почиваха за полуфинала, вкара с глава за ранна преднина (7-и). 15 минути по-късно Тиаго направи 2:0, но нищо повече нямаше да се случи в невзрачния мач.

Трето попадение на Байерн

Тридесет и седем години на ден след като спечелиха Световната купа за първи път, мюнхенци отново вдигнаха титлата, за трети път след 1976 и 2001 г. И това означаваше пета титла през тази фантастична 2013 г. след шампионата, Купата на DFB, Шампионската лига и спечелването на Суперкупата на УЕФА за първи път.

„Бих казал: По-хубаво от това не става! Не можеш да намериш по-добра титла“, каза тогавашният изпълнителен директор Карл-Хайнц Румениге за „годината на суперлативите“. Капитанът Филип Лам добави: „Да спечелим още една титла в края на такава блестяща година, а и тази – невероятно“. Лам получи Сребърната топка за втория най-добър играч на турнира за Световната клубна купа, а Франк Рибери – златната.

Това, което никой не можеше да знае: След Суперкупата на УЕФА това щеше да бъде втората и последна международна титла на Гуардиола с ФК Байерн – нищо повече не последва до напускането му през лятото на 2016 г. Въпреки впечатляващия, доминиращ и фантастичен футбол, който играеше, той и неговият отбор бяха елиминирани три пъти на полуфиналите на първенството. Байерн не вдигна трофей отново до 2020 г. при Ханси Флик – а няколко месеца по-късно спечели и Световната клубна купа.