четвъртък, май 16, 2024
HomeMotorsportsКвалификация за MotoGP в Бурирам: полпозишън за Мартин, Баняя шести на стартовата...

Квалификация за MotoGP в Бурирам: полпозишън за Мартин, Баняя шести на стартовата решетка

Jorge Martin взе полпозишън в квалификацията на MotoGP с рекорд на пистата – Luca Marini и Aleix Espargaro на първа редица – Francesco Bagnaia едва шести на стартовата решетка

Пол за Хорхе Мартин в Бурирам: пилотът на Pramac Ducati победи конкуренцията в квалификацията за Гран при на Тайланд с нов рекорд на пистата от 1’29,287. Лука Марини (VR46-Ducati) изненадващо зае второто място. Алеиш Еспаргаро (Aprilia) е трети.

„Не очаквах да постигна 1’29,2“, призна Мартин, който зае първото място. „Това е наистина добра обиколка.“ По този начин той се отдалечи от Марини на 0,138 секунди. Алейш Еспаргаро изостана с 0,174 сек. Двамата останаха и под стария рекорд на пистата (1:29.671 мин.) на международната писта Чанг.

Мартин е уверен за спринта и основното състезание в неделя: „Общото усещане с използваните гуми беше страхотно. Чувствам се силен – и за утре, и за днес. Мисля, че можем да се представим добре и в двете състезания.“

И двамата братя Маркес преминаха през Q1

В Q1 Марк Маркес (Honda), Джак Милър (KTM) и двамата пилоти на Gresini-Ducati бяха първите, които се бориха за прогрес. Алекс Маркес зададе темпото в началото и формира топ дуо с брат си Марк след първата обиколка.

Финалният пробег започна с много изчакване. Никой от състезателите не искаше да бъде в ролята на впрегатен кон. Единственият, който се опита да го направи сам, беше Раул Фернандес. Състезателят на RNF Aprilia се изкачи до второто място, но след това бе изпреварен в заключителните етапи.

И двамата Маркес и Фабио Ди Джанантонио все още го изпреварват. Марк Маркес се възползва от слипстрийма на Милър, за да го направи, и в крайна сметка завърши втори зад брат си Алекс, който даде най-доброто време в сесията. Ди Джанантонио се размина с Q2 само с две стотни от секундата.

Няколко пилоти счупиха стар рекорд на пистата

Сред първите 12 Мартин се постави в позицията на фаворит още в началото. Още при втората си летяща обиколка пилотът на Pramac направи изявление с нов рекорд на пистата. Първият му преследвач след първата обиколка: Марко Бежеки. Баня бе едва шести в този момент.

Двамата братя Маркес отначало изчакваха, тъй като след Q1 имаха на разположение по-малко свежи гуми от конкуренцията, и атакуваха едва във втория манш. В този процес Марк Маркес отново потърси бързо задно колело с Баня.

В борбата за полпозишън нещата станаха наистина напрегнати във финалната фаза. Бежеки подобри новия рекорд на пистата на Мартин, но Мартин успя да навакса и да си върне лидерството. Марини и Алейш Еспаргаро също изпревариха Безеки.

Баняя е само втори след късна грешка

Баняя спря в началото на последната си обиколка и остана на шесто място зад Брад Биндер (KTM). Алекс и Марк Маркес завършиха съответно седми и осми в квалификацията. Те делят трета редица с Маверик Винялес (Aprilia).

Фабио Куартараро (Yamaha) трудно успя да се възползва от директното си влизане в Q2 и трябваше да се задоволи с десетото място на стартовата решетка. Йохан Зарко (Pramac-Ducati) и Аугусто Фернандес (Tech-3-GasGas) бяха съответно единадесети и дванадесети.

Ди Джанантонио води на пета редица на стартовата решетка пред Раул Фернандес и Милър. Такааки Накагами (LCR-Honda), Пол Еспаргаро (Tech-3-GasGas) и Франко Морбидели (Yamaha) следват на шеста редица. Жоан Мир (Honda), Мигел Оливейра (RNF-Aprilia) и Енеа Бастианини (Ducati) затварят решетката на последните позиции.