Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚατατακτήριες δοκιμές MotoGP Buriram: pole για τον Martin, έκτη θέση στην εκκίνηση...

Κατατακτήριες δοκιμές MotoGP Buriram: pole για τον Martin, έκτη θέση στην εκκίνηση για τον Bagnaia

Ο Jorge Martin κατέκτησε την pole στις κατατακτήριες δοκιμές του MotoGP με ρεκόρ πίστας – Luca Marini και Aleix Espargaro στην πρώτη σειρά – Ο Francesco Bagnaia μόλις έκτος στη σειρά εκκίνησης

Μετά από δύο συνεχόμενες pole για τον Jorge Martin στο Buriram: ο αναβάτης της Pramac Ducati κέρδισε τον ανταγωνισμό στις κατατακτήριες δοκιμές του Grand Prix της Ταϊλάνδης με νέο ρεκόρ πίστας 1’29.287. Ο Luca Marini (VR46-Ducati) έκανε την έκπληξη στη δεύτερη θέση. Ο Aleix Espargaro (Aprilia) ήταν τρίτος.

“Δεν περίμενα να κάνω 1’29.2”, παραδέχτηκε ο Martin που πήρε την pole-sitter θέση. “Αυτός είναι ένας πολύ καλός γύρος”. Με αυτόν τον τρόπο απομάκρυνε τον Marini κατά 0,138 δευτερόλεπτα. Ο Aleix Espargaro ήταν 0,174 δευτερόλεπτα πίσω του. Οι δύο τους έμειναν επίσης κάτω από το παλιό ρεκόρ πίστας (1:29.671 λεπτά) στο Chang International Circuit.

Ο Martin είναι σίγουρος για το σπριντ και τον κύριο αγώνα της Κυριακής: “Η γενική αίσθηση με τα μεταχειρισμένα ελαστικά ήταν εξαιρετική. Αισθάνομαι δυνατός – για αύριο και για σήμερα. Νομίζω ότι μπορούμε να τα πάμε καλά και στους δύο αγώνες.”

Και οι δύο αδελφοί Marquez πέρασαν από το Q1

Στο Q1, ο Marc Marquez (Honda), ο Jack Miller (KTM) και οι δύο αναβάτες της Gresini-Ducati ήταν οι πρώτοι που έδωσαν μάχη για να προχωρήσουν. Ο Alex Marquez έδωσε από νωρίς το ρυθμό και σχημάτισε το κορυφαίο δίδυμο με τον αδελφό του Marc μετά τον πρώτο γύρο.

Ο τελευταίος γύρος ξεκίνησε με αρκετή αναμονή. Κανένας από τους αναβάτες δεν ήθελε να είναι το άλογο του τράγου. Ένας που προσπάθησε μόνος του ήταν ο Raul Fernandez. Ο αναβάτης της RNF Aprilia ανέβηκε στη δεύτερη θέση, αλλά στη συνέχεια τον πέρασαν στην τελική ευθεία.

Τόσο ο Marquez όσο και ο Fabio Di Giannantonio τον προσπέρασαν. Ο Marc Marquez εκμεταλλεύτηκε το ρεύμα πλεύσης του Miller για να το κάνει και τελικά τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον αδερφό του Alex, ο οποίος έκανε τον καλύτερο χρόνο της περιόδου. Ο Di Giannantonio έχασε το Q2 για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.

Αρκετοί αναβάτες έσπασαν το παλιό ρεκόρ της πίστας

Μεταξύ των 12 πρώτων, ο Martin βρέθηκε από νωρίς στην πρώτη θέση των φαβορί. Ήδη στον δεύτερο ιπτάμενο γύρο του, ο αναβάτης της Pramac έκανε μια ανακοίνωση με ένα νέο ρεκόρ πίστας. Ο πρώτος του διώκτης μετά τον πρώτο γύρο: ο Marco Bezzecchi. Ο Bagnaia ήταν μόνο έκτος σε αυτό το σημείο.

Τα δύο αδέρφια Marquez περίμεναν στην αρχή, καθώς είχαν λιγότερα φρέσκα ελαστικά διαθέσιμα μετά το Q1 από τους ανταγωνιστές, και επιτέθηκαν μόνο στο δεύτερο γύρο. Στην πορεία, ο Marc Marquez αναζήτησε και πάλι έναν γρήγορο πίσω τροχό με τον Bagnaia.

Στη μάχη για την pole position, τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα στην τελική φάση. Ο Bezzecchi ξεπέρασε το νέο ρεκόρ πίστας του Martin, αλλά ο Martin κατάφερε να καλύψει το έδαφος και να ανακτήσει την πρωτιά. Ο Marini και ο Aleix Espargaro πέρασαν επίσης τον Bezzecchi.

Bagnaia μόνο δεύτερος μετά από λάθος που έγινε αργά

Ο Bagnaia φρενάρισε στην αρχή του τελευταίου γύρου και κόλλησε στην έκτη θέση πίσω από τον Brad Binder (KTM). Οι Alex και Marc Marquez τερμάτισαν έβδομοι και όγδοοι αντίστοιχα στις κατατακτήριες δοκιμές. Μοιράζονται την τρίτη σειρά με τον Maverick Vinales (Aprilia).

Ο Fabio Quartararo (Yamaha) δεν μπόρεσε σχεδόν καθόλου να εκμεταλλευτεί την απευθείας είσοδό του στο Q2 και αναγκάστηκε να αρκεστεί στη δέκατη θέση της εκκίνησης. Οι Johann Zarco (Pramac-Ducati) και Augusto Fernandez (Tech-3-GasGas) ήταν ενδέκατοι και δωδέκατοι αντίστοιχα.

Ο Di Giannantonio προηγείται στην πέμπτη σειρά εκκίνησης μπροστά από τους Raul Fernandez και Miller. Οι Takaaki Nakagami (LCR-Honda), Pol Espargaro (Tech-3-GasGas) και Franco Morbidelli (Yamaha) ακολουθούν στην έκτη σειρά. Οι Joan Mir (Honda), Miguel Oliveira (RNF-Aprilia) και Enea Bastianini (Ducati) κλείνουν το grid στις τελευταίες θέσεις.