четвъртък, май 9, 2024
HomeMotorsportsКвалификация за Moto3 в Катар: Холгадо на полюса, лидерът в световния шампионат...

Квалификация за Moto3 в Катар: Холгадо на полюса, лидерът в световния шампионат Масия едва десети

Даниел Холгадо спечели първия си полпозишън за сезона в Катар – Жауме Масия едва десети на стартовата решетка – съперникът за световния шампионат Аюму Сасаки на втора редица

Даниел Холгадо спечели първия си полпозишън за годината в предпоследната квалификационна сесия за сезона в Moto3 в Катар. С време от 2:04.742 минути пилотът на KTM едва изпревари колегата си от марката Диого Морейра на второ място. Три хилядни деляха двамата. Дениз Енчъ, също пилот на KTM, завърши трети

„Това беше невероятна квалификационна сесия за мен“, възхити се полякът Холгадо и благодари на съотборника си Филипо Фариоли, който му даде решаващия слипстрийм в най-бързата му обиколка. „Той беше невероятен днес.“

„Но важният ден, а именно денят на състезанието, е утре“, знае Холгадо и е уверен в себе си: „Всичко, което мога да кажа, е, че съм готов.“

Действието на пистата под светлините на прожекторите бе открито от 14-те пилоти, които се бориха в Q1 за късно влизане във втората квалификационна сесия. Пилотът на КТМ Фариоли, Адриан Фернандес, Тайо Фурусато и Матео Бертел (всички Honda) излязоха начело.

Въпреки това Фариоли така или иначе ще трябва да стартира от задната част на стартовата решетка след наказание в петъчната тренировъчна сесия, независимо от действителния му квалификационен резултат. Възможно е да последват и други наказания. Множество пилоти бяха забелязани да чакат извън пистата в Q1. Състезателният контрол обяви разследване

През второто тримесечие нямаше подобни сцени. Бертел използва опита си от първата сесия и даде най-бързо време, но скоро бе изпреварен от Енчу, който стана първият пилот от Moto3, постигнал време под 2:05 минути този уикенд.

Холгадо и Морейра също успяха да постигнат това във финалната фаза, изтласквайки Öncü от първото място. В крайна сметка първите трима бяха разделени само от 0,152 секунди

Предстоящият вицешампион в Световния шампионат Аюму Сасаки (Husqvarna) завърши квалификациите на четвърто място, с шест позиции пред съперника за титлата Жауме Масия (Honda), който не успя да завърши по-високо от десето място след късна грешка в завой 5.

Той завърши зад Колин Веойер (Husqvarna/5-о място), Романо Фенати (Honda/6-о място), Джоел Келсо (CFMoto/8-о място), Бертел (8-о място) и Иван Ортола (KTM/9-о място). Фариоли се класира единадесети, но ще стартира отзад, както бе споменато. Висенте Перес (KTM) наследява единадесетото място, Давид Алонсо (GasGas) се придвижва до дванадесетото