Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚατατακτήριες δοκιμές Moto3 στο Κατάρ: Ο Holgado στην pole, ο πρωτοπόρος στο...

Κατατακτήριες δοκιμές Moto3 στο Κατάρ: Ο Holgado στην pole, ο πρωτοπόρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Masia μόνο δέκατος

Ο Daniel Holgado πήρε την πρώτη του pole position της σεζόν στο Κατάρ – Ο Jaume Masia ήταν μόλις δέκατος στην εκκίνηση – Ο αντίπαλος του παγκόσμιου πρωταθλήματος Ayumu Sasaki ήταν στη δεύτερη σειρά

Ο Daniel Holgado εξασφάλισε την πρώτη του pole position της σεζόν στην προτελευταία κατατακτήρια περίοδο του Moto3 στο Κατάρ. Με χρόνο 2:04.742 λεπτά, ο αναβάτης της KTM ήταν ακριβώς μπροστά από τον team-mate του Diogo Moreira, ο οποίος ήταν δεύτερος. Τρεις χιλιοστά του δευτερολέπτου τους χώριζαν. Ο Deniz Enci, επίσης αναβάτης της KTM, τερμάτισε τρίτος

“Ήταν μια απίστευτη πρόκριση για μένα”, δήλωσε με ενθουσιασμό ο Pole Holgado, ευχαριστώντας τον ομόσταυλό του Filippo Farioli, ο οποίος του έδωσε την καθοριστική λωρίδα στον ταχύτερο γύρο του. “Ήταν απίστευτος σήμερα.

“Αλλά η σημαντική μέρα, η μέρα του αγώνα, είναι αύριο”, γνωρίζει ο Holgado και είναι σίγουρος: “Μπορώ μόνο να πω ότι είμαι έτοιμος.

Την πίστα υπό τους προβολείς άνοιξαν οι 14 αναβάτες που έλαβαν μέρος στο Q1 για την καθυστερημένη είσοδο στη δεύτερη περίοδο κατατακτήριων δοκιμών. Ο αναβάτης της ΚΤΜ Farioli, ο Adrian Fernandez, ο Taio Furusato και ο Matteo Bertel (όλοι Honda) οδήγησαν τον δρόμο.

Ωστόσο, ο Farioli πρέπει να εκκινήσει από την πίσω θέση μετά την ποινή που του επιβλήθηκε στα δοκιμαστικά της Παρασκευής, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα των κατατακτήριων δοκιμών. Μπορεί να ακολουθήσουν και άλλες ποινές. Αρκετοί οδηγοί περίμεναν έξω από την πίστα στο Q1. Οι υπεύθυνοι του αγώνα ανακοίνωσαν τη διεξαγωγή έρευνας

Δεν υπήρξαν τέτοιες σκηνές στο δεύτερο τρίμηνο. Ο Bertel χρησιμοποίησε την εμπειρία του από την πρώτη περίοδο για να σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο, αλλά σύντομα τον προσπέρασε ο Enchu, ο οποίος έγινε ο πρώτος αναβάτης της Moto3 που σημείωσε χρόνο κάτω από 2:05 αυτό το Σαββατοκύριακο.

Οι Holgado και Moreira το κατάφεραν επίσης στις τελευταίες στιγμές, εκτοπίζοντας τον Öncü από την πρώτη θέση. Στο τέλος, τις τρεις πρώτες θέσεις χώριζαν μόλις 0,152 δευτερόλεπτα

Ο Ayumu Sasaki (Husqvarna) ολοκλήρωσε τις κατατακτήριες δοκιμές στην τέταρτη θέση, έξι θέσεις μπροστά από τον αντίπαλό του Jaume Masia (Honda), ο οποίος ήταν μόλις 10ος μετά από ένα λάθος στη στροφή 5.

Τερμάτισε πίσω από τους Colin Veoyer (Husqvarna/5η θέση), Romano Fenati (Honda/6η θέση), Joel Kelso (CFMoto/8η θέση), Bertel (8η θέση) και Ivan Ortola (KTM/9η θέση). Ο Farioli προκρίθηκε στην 11η θέση, αλλά, όπως αναφέρθηκε, θα εκκινήσει από την πίσω θέση. Ο Vicente Perez (KTM) κληρονομεί την 11η θέση, ο David Alonso (GasGas) ανεβαίνει στη 12η