събота, април 27, 2024
HomeMotorsportsКвалификация за Moto2 в Катар: Робъртс изпреварва Виети

Квалификация за Moto2 в Катар: Робъртс изпреварва Виети

Джо Робъртс печели близка квалификационна сесия в Катар, изпреварвайки Челестино Виети и Арон Кане – световният шампион Педро Акоста кара на трета редица

В близката квалификационна сесия на Moto2 в Катар Джо Робъртс може да отпразнува първия си полпозишън от 2020 г. насам. Пилотът на Kalex постави нов рекорд на пистата от 1:57.305 минути и бе само с миг по-бърз от Челестино Виети на второ място. Арон Кане завърши първата редица на трето място

„Това е доста лудо! Това е мястото, откъдето започна всичко за мен, защото тук взех първия си полпозишън. Сега отново съм тук. Оттогава не бях успявал да взема друг полюс“, спомня си поставилият полюс Робъртс.

„Когато видях, че Фермин е по-бърз от рекорда ми на пистата от онова време, си помислих: Не мога да позволя това да се случи. Това е моята писта, трябва да се боря.“ С успех: „Всичко, което мога да кажа, е: мотоциклетът работи много добре тук и обичам Катар.“

В Q1 нещата станаха наистина бързи, тъй като Виети оглави сесията с време 1:57,568 минути и отново беше значително по-бърз от Фермин Алдегер, който само в третата тренировка беше поставил нов рекорд на пистата.

По този начин Виети впоследствие влезе в Q2, както и Филип Салак, Маркос Рамирес и Алонсо Лопес. Дарин Биндер от екипа на IntactGP едва не се класира на шесто място в Q1

Съотборникът му Лукаш Тулович беше на осмо място след трите тренировки и затова се класира директно в Q2. Това обаче не беше достатъчно за първите редове на стартовата решетка в квалификацията. Общото темпо беше твърде високо в сравнение с тренировките.

Множество пилоти постигнаха времена под 1:58 минути. Както и в Q1, Виетти първоначално остана начело. Той подобри собствения си рекорд с няколко десети, но това не беше достатъчно. Робъртс кара с още седем хилядни по-бързо и отне на Виети не само рекорда на пистата, но и полпозишъна.

Никой не успя да атакува в последната обиколка, защото сесията трябваше да бъде спряна 33 секунди по-рано от предвиденото. Виновна за това бе повредата на двигателя на предния пилот Алекс Ескриг в завой 7, което доведе до появата на червените флагове

Накрая топ 3 с Робъртс, Виети и Кане бяха разделени само от 0,028 секунди. Фермин Алдегер, най-добрият състезател на Boscoscuro, също изостана само с 0,127 секунди на четвърто място.

Той дели втората редица със Сам Лоус и Джейк Диксън. Световният шампион в Moto2 Педро Акоста ще стартира в утрешното състезание от седма позиция на стартовата решетка. Маркос Рамирес, Мануел Гонзалес и Алонсо Лопес ще се подредят зад него. Вторият в световния шампионат Тони Арболино ще го последва от единадесета позиция на стартовата решетка.

Тулович не успя да изравни най-доброто си време от тренировките и завърши Q2 на 17-о място, предпоследна позиция. Той изостана на 1,181 секунди от времето на полпозишъна