вторник, април 30, 2024
HomeMotorsportsКарлос Сайнц е изненадан от първия си полпозишън: "Обиколката не беше нищо...

Карлос Сайнц е изненадан от първия си полпозишън: „Обиколката не беше нищо особено“.

Карлос Сайнц за първи път е на полпозишън благодарение на неволна помощ от стрелец и изобщо не я очакваше

В 151-ия си опит Карлос Сайнц разчупи проклятието и спечели първия си полпозишън във Формула 1. В дъжда на Силвърстоун той изпревари Макс Верстапен и съотборника си Шарл Леклерк и сам беше изненадан: „Обиколката ми всъщност не беше нищо особено“, казва той. Но тъй като Леклерк, от всички хора, обърка собствената си обиколка и тази на Верстапен със завъртане, това беше достатъчно.

Верстапен беше на път да спечели третата си полпозишън за сезона и след първия сектор вече имаше 0,643 сек. преднина пред Сайнц, но пилотът на Red Bull се сблъска с жълт флаг във втория сектор и не успя да подобри времето си достатъчно, за да измести Сайнц от полпозишъна.

Любопитно: съотборникът на Сайнц – Шарл Леклер – се завъртя в завоя „Капела“ и по този начин неволно извърши екипна работа. Според него на това място просто е имало много стояща вода.

„Щастлив съм за Карлос, но за съжаление допуснах грешка в последната обиколка“, каза Леклерк. „Знаех, че трябва да събера всичко точно в тази обиколка, но не успях да го направя като пилот и от тази гледна точка не заслужавах полпозишъна.“

Сайнц е сляп за полюса

Сайнц нямаше представа за нищо от това по това време. „Не знаех къде ще се класирам“, каза испанецът. „Условията се променяха и не знаех какво време за обиколка трябва да постигна.“

„Няма две обиколки, в които условията да са като в предишната. Всяка обиколка е ново приключение“, казва пилотът на Ferrari, за когото квалификацията е била трудна. „Особено в Q3 ми беше трудно да направя една обиколка. На състезателната линия имаше много вода и беше доста трудно да се поддържа температурата на гумите.“

За него това беше малко авантюра и той просто искаше да направи няколко бързи обиколки в края и да види какво ще излезе от това. Последната обиколка с време 1:40.983 беше решаваща, но Сайнц не я хареса: „Не се чувствах фантастично“, призна той.

Много малки неща – и все пак пасва!

„Направих малка грешка в завой 3, която ме изкара малко извън линията в завой 4“, описва Сайнц. „И след това ми свършиха батериите в завои 15 и 16.“

Предвид обстоятелствата Сайнц беше убеден, че това няма да е достатъчно за полпозишън. „Но това беше достатъчно“, казва той. Защото Леклерк и Верстапен останаха на позициите си след завъртането на Леклерк, а Серхио Перес & Co. просто не бяха достатъчно бързи.

Когато по радиото се чу новината, че е финиширал първи за първи път в кариерата си, той беше подобаващо изненадан, но и щастлив. „Разбира се, че се зарадвах да чуя това“, каза Сайнц. „Обиколката обаче не беше перфектна, но в тези условия е важно най-вече да направиш добра обиколка.“

„Да спечелиш първия полюс винаги е специално. А да го направя в дъжда на Силвърстоун е наистина добро усещане. „