понеделник, май 6, 2024
HomeFootballЗадължителната задача е изпълнена: Япония на второ място в групата след Ирак...

Задължителната задача е изпълнена: Япония на второ място в групата след Ирак в 16-ия кръг

След поражението си с 2:1 от Ирак Япония бе изправена пред предизвикателство в последния ден от група D на Купата на Азия, но успя да преодолее с лекота препятствието на Индонезия. Победата с 3:1 означава, че японците се класират за 16-ия кръг след Ирак.

След като победи Индонезия с 4:2 на откриването на турнира, японският национален отбор се препъна срещу Ирак (1:2) във втория ден от мача. Поради това рекордните носители на Купата на Азия бяха под напрежение в последния си мач от групата срещу Индонезия. Те се нуждаеха от поне една точка, за да удържат индонезийците, които бяха с равни точки и влязоха в мача с по-лоша голова разлика.

Треньорът Хаджиме Мориясу реагира на поражението от Ирак с голяма ротация: само вратарят Сузуки, капитанът Ендо и плеймейкърът Кубо започнаха отново. Итакура от Гладбах беше изключен с контузия, а Асано от Бохум беше сред играчите, които трябваше да седнат на пейката. Вместо тях шанс получи Доан от Фрайбург

Светкавичен старт от място

Първото вълнение в мача не закъсня. Във втората минута на мача Жорди Амат от Индонезия се справи с Уеда в наказателното поле и повали нападателя. След продължително разглеждане от страна на VAR японците получиха оправдана дузпа, която Уеда реализира лично (6′).

От този момент нататък Япония контролираше всичко, макар и рядко да беше наистина убедителна. Въпреки това сините самураи пропуснаха страхотен шанс да направят резултата 2:0: След пробив през защитата от страна на Кубо, Майкума подаде на Накамура. Крилото беше свободен да стреля от наказателното поле, но топката се удари във вътрешната страна на гредата, откъдето се отби обратно (34′).

Доан се разгорещи, но не беше възнаграден

След почивката японците станаха по-решителни. Особено Доан от Фрайбург се развихри и подаде перфектно ниско кроше за Уеда, който завърши своя мач и се разписа от близка дистанция за третия си гол в турнира (52′). Самият Доан трябваше да бъде възнаграден, но крилото първо не успя да вкара от остър ъгъл (54′), след това не уцели целта с удар с глава (61′) и не успя да преодолее централния защитник Хюбнер, който спаси на линията (64′).

Малко преди края Хюбнер отново бе в центъра на вниманието. Японецът Уеда отново беше влязъл в игра, като получи топката от Ито и завърши от седем метра. При опита си да изчисти, централният защитник на Индонезия отклони топката в долната част на напречната греда и оттам във вратата (88′). Въпреки това Индонезия успя да отбележи почетен гол. Уолш направи 1:3 в първата минута на продължението след дълго вкарване

Японците вече са на второ място в последните 16 срещи след Ирак, който спечели групата с максимален брой точки. Следващата сряда (12,30 ч.) там ги очаква победителят от група Е – възможните съперници са Йордания, Южна Корея или Бахрейн. Индонезийците обаче също имат малък останал шанс. Ако един от отборите на трето място от останалите две групи Е и F завърши с по-малко от три точки и 3:6 гола, те ще се класират напред като четвъртия най-добър отбор на трето място в групата