събота, май 4, 2024
HomeFootballЕгипет стига до полуфинала благодарение на Салах - драма с резервния вратар

Египет стига до полуфинала благодарение на Салах – драма с резервния вратар

Мохамед Салах обърна четвъртфинала на Египет срещу Мароко след продължения и продължава да мечтае за първата си титла от Купата на Африка. Имаше драма около резервния вратар.

Победителите в рекордите Египет могат да продължат да разчитат на основния си играч и в елиминационните кръгове на Купата на Африка: След като реализира решаващата дузпа срещу Кот д’Ивоар в 16-ия кръг, Мохамед Салах реши и четвъртфинала срещу Мароко в неделя – и може да продължи да се надява на първата си титла с фараоните след следващия подвиг.

Сблъсъкът в столицата на Камерун Яунде започна неприятно при температури от около 30 градуса по Целзий: Буфал реализира дузпа, за да даде преднина на Мароко (6.), след като съдията Магет Ндиайе призна ясен фаул на Ашраф срещу Хакими вдясно от наказателното поле (3.) едва след намесата на VAR.

Мароко с Barkok – Салах връща Египет в играта

Египтяните, с резервен вратар Абу Габал на вратата, защото номер 1 Ел-Шенауи се беше контузил в 16-ия кръг, имаха повече от играта след това. Но атакуващата линия около Салах, Мохамед и нападателя на VfB Мармуш трудно създаваше шансове. Опасните удари от дистанция в средата на терена не бяха проблем за вратаря Боно.

И така мароканците, в чийто стартови единайсетки се включи и франкфуртският Баркок, успяха да поведат след първото полувреме, което се характеризираше с постоянни дискусии.

Треньорът на Египет Карлош Кейрош включи крилото Трезеге на мястото на пострадалия централен защитник Хегази през второто полувреме и професионалистът от Aston Villa беше близо до изравняване след прекрасен индивидуален опит на Салах, но пропусна (49-та минута). Но след това Салах беше на разположение: голмайсторът на Ливърпул прахоса ъгъла на Мармуш, за да направи 1:1, след като Боно беше насочил главата на Абделмонем към краката му.

Заместващият вратар на Египет наистина е заменен – след това Трезеге нанася удар

В един все по-разгорещен двубой Египет, вече многократно воден от Салах, първоначално имаше контрол. В 62-ата минута Саис се пребори за топката, за да попречи на Мармуш да обърне напълно мача, а Абу Габал отклони с глава удар на Агерд към напречната греда (81-ата минута). Вратарят беше контузен, но отказа да бъде заменен.

Едва малко след началото на допълнителното време ветеранът, който предишния ден бе навършил 33 години, промени мнението си и отстъпи мястото си на египетския футболист номер 3 Собхи. Малко по-късно и двамата ликуваха: Салах финтира успешно отдясно и подгони отлично Трезеге за 2:1 (100-ата минута). В Мароко бяха предизвикани – но стиснаха зъби.

Без да допусне друг шанс, който си заслужава да се спомене – и без да вкара предполагаемо сигурния гол с „празна мрежа“ за 3:1 (Zizo, 120.+2) – Египет върна преднината у дома и може да направи следващата стъпка към осмата си титла, първа от 2010 г. насам, на полуфинала срещу домакина Камерун в сряда. За Мароко, който бе загубил само веднъж в 32 международни мача преди това, турнирът приключи.