неделя, май 5, 2024
HomeMotorsportsЕванс: Новата точкова система предложи "нулева награда" за "мега" битката във WRC

Еванс: Новата точкова система предложи „нулева награда“ за „мега“ битката във WRC

Елфин Еванс е разочарован от WRC точковата система след рали „Хърватия“: За второто си място в генералното класиране е получил по-малко от четвъртия Тянак

Елфин Еванс почувства „нулева награда“ за второто си място на рали „Хърватия“ заради новата точкова система за Световния рали шампионат през 2024 г. Пилотът на Toyota беше един от най-големите критици на новата точкова система и отново я постави под въпрос след второто си място зад съотборника си Себастиен Ожие.

Еванс събра 19 точки този уикенд: 15 за второто си място в събота, три за класирането в „Супер неделя“ и една за етапа „Power Stage“. Така той спечели същия брой точки като съперника си за титлата Тиери Ньовил (Hyundai), който завърши трети и остава на шест точки пред пилота на Toyota във WRC класирането.

От Танак (Hyundai), който така и не успя да се намеси в тристранната битка за лидерството между Еванс, Ожие и Ньовил и завърши ралито на четвърто място, спечели 20 точки, с една повече от Еванс. Тенак събра десет точки след четвъртото си място в събота, но спечели шест точки за второто си място в неделното класиране и четири точки за етапа „Power Stage“.

След като водеше вълнуваща битка за победата с Ньовил и Ожие през цялото рали, Еванс се почувства малко ограбен от наградата за усилията си, след като пресече финалната линия.

Ожие и Рьорл също критикуват новото правило за точките

„Разбира се, че бях щастлив от това [близката битка с Ньовил], но в крайна сметка, въпреки че имахме мега уикенд, не се чувствам възнаграден заради новото правило за точките“, заяви Еванс пред Autosport,

„На Адриен [Фурмо] му бяха необходими 15 минути, за да смени кормилото си, а той спечели 13 точки, ние – 19, а От – 20. Трудно е да се чувстваш щастлив, а на подиума виждаш, че всички са в една лодка“, каза раздразнен Еванс.

Пилотът на Toyota не е сам в критиките си. Съотборникът му Ожие още в началото на сезона заяви, че новите правила „нямат смисъл“ за него. Рали легендата Валтер Рьорл също не ги подкрепя. „Когато чуя за точковата система, която са въвели в Световния рали шампионат, това ме разкъсва!“