Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήMotorsportsEvans: Το νέο σύστημα βαθμών προσέφερε "μηδενική ανταμοιβή" για τη "μεγάλη" μάχη...

Evans: Το νέο σύστημα βαθμών προσέφερε “μηδενική ανταμοιβή” για τη “μεγάλη” μάχη του WRC

Ο Elfyn Evans απογοητεύτηκε με το σύστημα πόντων του WRC μετά το Ράλλυ Κροατίας: Έλαβε λιγότερα από τον τέταρτο Tänak για τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη

Ο Elfyn Evans ένιωσε “μηδενική ανταμοιβή” για τη δεύτερη θέση του στο Ράλι Κροατίας λόγω του νέου συστήματος πόντων για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι 2024. Ο οδηγός της Toyota ήταν ένας από τους μεγαλύτερους επικριτές του νέου συστήματος πόντων και το αμφισβήτησε ξανά μετά τη δεύτερη θέση του πίσω από τον team-mate του Sebastien Ogier.

Ο Evans συγκέντρωσε 19 βαθμούς αυτό το Σαββατοκύριακο: 15 για τη δεύτερη θέση του το Σάββατο, τρεις για την κατάταξη “Super Sunday” και έναν για το Power Stage. Επομένως, συγκέντρωσε τον ίδιο αριθμό βαθμών με τον αντίπαλό του στον τίτλο Thierry Neuville (Hyundai), ο οποίος τερμάτισε τρίτος και παραμένει έξι βαθμούς μπροστά από τον οδηγό της Toyota στη βαθμολογία του WRC.

Ο Ott Tänak (Hyundai), ο οποίος δεν μπόρεσε ποτέ να παρέμβει στην τριπλή μάχη για την πρωτιά μεταξύ Evans, Ogier και Neuville και τερμάτισε το ράλι στην τέταρτη θέση, συγκέντρωσε 20 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Evans. Ο Tänak συγκέντρωσε δέκα βαθμούς μετά την τέταρτη θέση του το Σάββατο, αλλά πήρε έξι βαθμούς για τη δεύτερη θέση του στην κατάταξη της Κυριακής και τέσσερις βαθμούς για το Power Stage.

Έχοντας δώσει μια συναρπαστική μάχη για τη νίκη με τους Neuville και Ogier καθ’ όλη τη διάρκεια του ράλι, ο Evans ένιωσε λίγο στερημένος από την ανταμοιβή των προσπαθειών του μετά τον τερματισμό.

Ogier και Röhrl επικρίνουν επίσης τον νέο κανόνα για τους βαθμούς

“Φυσικά ήμουν χαρούμενος γι’ αυτό [τη στενή μάχη με τον Neuville], αλλά τελικά, παρόλο που είχαμε ένα μέγα Σαββατοκύριακο, δεν αισθάνομαι ότι ανταμείφθηκα εξαιτίας του νέου κανόνα των βαθμών”, δήλωσε ο Evans στο Autosport,

“Χρειάστηκαν 15 λεπτά στον Adrien [Fourmaux] για να αλλάξει το τιμόνι του και αυτός πήρε 13 βαθμούς, εμείς πήραμε 19 και ο Ott πήρε 20. Είναι δύσκολο να νιώθεις χαρούμενος και στο βάθρο βλέπεις ότι όλοι είναι στην ίδια βάρκα”, δήλωσε ενοχλημένος ο Evans.

Ο οδηγός της Toyota δεν είναι ο μόνος στην κριτική του. Ο team-mate Ogier είχε ήδη δηλώσει στην αρχή της σεζόν ότι οι νέοι κανονισμοί “δεν είχαν κανένα νόημα” γι’ αυτόν. Ο θρύλος του ράλι Walter Röhrl δεν είναι επίσης υπέρ του. “Όταν ακούω για το σύστημα πόντων που έχουν εισαγάγει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι, με διαλύει!”