понеделник, април 29, 2024
HomeFootballДомакините от Камерун се провалят в дузпи: Египет следва Сенегал във финала...

Домакините от Камерун се провалят в дузпи: Египет следва Сенегал във финала на Купата на Африка

Египет на пръв поглед може да го направи само драматично: В полуфиналите на Купата на Африка отборът на Мохамед Салах победи домакините от Камерун с дузпи. На финала предстои сблъсък между двама съотборници.

Този път не се наложи Мохамед Салах да го поправя сам. В 16-ия кръг на турнира срещу Кот д’Ивоар нападателят на Ливърпул реализира последната и решаваща дузпа. Вероятно и този път е трябвало да изпълни петия удар на своя отбор, но до това не се стигна.

Въпреки че Салах не проведе последната акция в мача, той даде първата забележителна с удар точно до вратата (9-и). Иначе идеята на северноафриканците за бързо преодоляване на средата на терена рядко сработваше, а звездата им от ФК Ливърпул в дълги периоди от време беше изцяло във въздуха – точно както и неговият съотборник Абубакар, най-добрият голмайстор на турнира.

Камерунците бяха малко по-бързи в средата на терена, но именно централен защитник имаше двата най-добри шанса през целия редовен сезон: бившият германски специалист Нгадеу-Нгаджу (Сандхаузен, Нюрнберг II) първо удари напречната греда с глава след ъглов удар (19-и), а след това направи напълно свободен удар във въздуха след веднага следващия корнер (20-и). Усилията на по-активните домакини обаче останаха предимно безобидни, а двата отбора се въздържаха от поемане на рискове.

Треньорът на Египет получи единствената награда

Това не се промени много след смяната на края, но Египет – също благодарение на смяната на Трезеге – влезе по-добре в играта. Това означаваше също, че Онана трябваше да се справи с топката за първи път: Стражът на Аякс не допусна удар с глава на Мохамед (46-и), а след това спаси пробилия Салах пред вратата си (57-и). Камерун поне започна да бъде опасен чрез Токо Екамби от свободен удар (69-и) и Ум Гуе с далечен удар (71-и).

Играта вече беше напълно равностойна, но не и особено привлекателна. Темпото намаляваше, а двубоят все повече се изживяваше в напрежение. Най-зрелищната сцена от финалната фаза беше дори избухването на треньора на Египет Карлош Кейрош, който влезе в спор със съдията след решение за свободен удар в средата на терена, не можа повече да се успокои и накрая видя червен картон (90-та минута). Така играта продължи без него отстрани – а само няколко минути по-късно един от помощниците на Кейрош също видя жълт картон.

Три пропуснати стрелби: Камерун не успява да удържи нервите си

Развръзката 0:0 след 90 минути в крайна сметка беше само логичната последица от един доста изморителен полуфинал, а за Египет това означаваше трето поредно допълнително време. Зрителите в Яунде за кратко получиха надежда за малко повече забавление, когато Салах (101-ва минута) и Мохамед (105-та минута) пропуснаха обещаващи шансове за Египет. Но през втория период на допълнителното време двата отбора само се запътиха към последния съдийски сигнал. Любопитно: египтянинът Шериф беше заменен едва в 106-ата минута и то дванадесет минути по-късно. Полузащитникът не беше контузен, но трябваше да освободи място за наказания Зизо.

Той е първият, който отбелязва гол за рекордьорите, както и съотборниците му Абделмонем и Лашийн. На повече от трима египтяни не им се наложи да стрелят, тъй като Мукуди и Леа Силики не успяха да преодолеят Абу Габал, а Н’Йеи вкара последната дузпа вдясно от вратата.

Дори и без попадение на Салах, Египет стигна до финала на Купата на Африка за първи път от 2010 г. насам, където ще срещне Сенегал, който преди това победи Буркина Фасо. Това ще бъде и сблъсък между двама съотборници от ФК Ливърпул и може би най-добрите африкански футболисти: Салах срещу Мане.