сряда, май 1, 2024
HomePremier LeagueДевет: Шпорите губят първото място след драматично поражение от Челси с 4:1

Девет: Шпорите губят първото място след драматично поражение от Челси с 4:1

Тотнъм Хотспър допуснаха първото си поражение за сезона и отстъпиха лидерската позиция в класирането на шампиона и носител на требъл Манчестър Сити. В двубоя в лондонския град срещу ФК Челси „шпорите“ трябваше да играят почти цяло второ полувреме с двоен дефицит, но въпреки това създаваха проблеми на „сините“ в дълги периоди

За треньора на Челси Маурисио Почетино мачът на „шпорите“ в 11-ия ден беше специален, тъй като това беше първото посещение на аржентинеца на старото му място, откакто беше уволнен през 2019 г. Петте му години като треньор на Тотнъм включваха достигане до финала на Шампионската лига.

От спортна гледна точка: След неотдавнашната победа с 2:1 срещу Блекбърн Роувърс в турнира за Купата на лигата той направи три промени в стартовата си XI. Първоначално Бадиашиле, Кукурела и Угочуку заеха местата си на пейката, а на тяхно място започнаха Тиаго Силва, Колвил и Кайседо. Анже Постекоглу пусна на терена същия отбор като домакините след победата с 2:1 в Кристъл Палас, с изключение на две промени. Само Удоджи и Джонсън започнаха на мястото на Дейвис и Ричарлисън.

Кулушевски с преднина

Домакините започнаха бодро и направиха по-добрия старт на мача. В началото Челси трудно се справяше с бързите пасове на Шпорите. Възпитаниците на Анже Постекоглу поведоха само след шест минути: Кулушевски имаше късмет, че Колвил отрази неспасяемо удара му с гръб (6′). Тотнъм продължи да натиска педала на газта и стигна до следващия гол чрез Педро Поро (7′). Няколко минути по-късно обаче именно Порро бе на косъм от изравняване за гостите. Грешката му обаче остана ненаказана, тъй като Викарио спаси блестящо вратата на Джаксън (11). В 13-ата минута „шпорите“ вкараха за втори път, но голът на Сон не беше признат заради засада (13′).

От този момент нататък играта стана бурна. Стърлинг уж изравни, но неговият гол беше отменен заради игра с ръка (21′). В същата последователност централният защитник на Тотнъм Ромеро имаше късмет, че предизвикателството му към Колвил остана ненаказано. Сега Челси влезе по-добре в играта и имаше два удара от разстояние чрез Енцо Фернандес (25) и Колвил (26), но те бяха безобидни. Две минути по-късно топката отново беше в мрежата – и отново голът не се появи на таблото, тъй като Джаксън беше в наказателното поле, когато ударът на Кайседо беше блокиран от Викарио.

Ромеро вижда червен цвят – Палмър изравнява

Това нарушение не беше единственият преглед на VAR тук, тъй като Ромеро беше хванал Енцо Фернандес за глезена с пълна сила, докато се опитваше да изчисти топката. Резултатът: червен за аржентинеца и дузпа за сините, която Палмър реализира, за да изравни (35′). Всеки, който си е мислил, че след това играта ще стане по-малко бурна, се е заблуждавал много. Малко след това Челси отбеляза следващия си гол, но Стърлинг отново бе отстранен от игра (38′). Освен с червения картон „шпорите“ трябваше да се справят и с кадрови неудачи преди почивката. Мадисън и ван ден Вен получиха контузии и трябваше да напуснат.

Само през първото полувреме имаше дванадесет (!) минути прекъсване, по време на които Челси натискаше, за да поведе, но не успя да го вземе. Почти в последната сцена VAR беше извикан на помощ заради поредния възможен червен картон, но ударът с лакът на Джеймс остана ненаказан.

Udogie също е изгонен

След почивката Челси все още контролираше ситуацията и имаше шансове да вкара втори гол чрез Палмър (47) и Стърлинг (51, 53). Скоро след това атака на домакините се оказа пагубна за тях, тъй като контраатака на Челси доведе до фаул на Удоджи (55). Вече предупреден с жълт картон, това беше всичко за него, оставяйки „шпорите“ само с девет души. Хьойберг спаси последвалия свободен удар на линията срещу Джаксън. Въпреки че на два пъти бяха с намален състав, Spurs възприеха забележителен подход, тъй като почти при всяко действие изчакваха с последната си линия в халфовата линия и поемаха изключителни рискове, като играеха за офанзива.

Джаксън изкупи вината на „сините „

Челси първоначално трудно се възползва от двойното си превъзходство и трудно играеше в офанзива на домакините. От време на време те биваха хващани в нарушение, а Викарио от време на време прехващаше топки далеч извън собственото си наказателно поле. В 75-ата минута обаче моментът настъпи и Тотнъм се пропука: Джаксън трябваше само да избута над линията напречния пас на Стърлинг.

Краят? Нито за миг! Тотнъм беше близо до изравняването, но Диър беше в аут при прекия си удар (78′). Бентанкур (78) и Сон (90+3), който не успя да преодолее Санчес от 15 метра след мощен самостоятелен пробив и хитър финал, също имаха добри шансове да направят резултата 2:2. Повишеният риск на домакините се реваншира още два пъти към края – и мачът приключи: Джаксън вкара по същия начин като предишния си гол за 3:1 (90.+4). А с последния съдийски сигнал той завърши своя требъл, след като нахлу във Викарио, заобиколи го и вкара в празната врата (90.+7).

Тотнъм претърпя първото си поражение за сезона, въпреки повече от достойното представяне, и отстъпи лидерската позиция в таблицата на Манчестър Сити, който вече ги бе изпреварил с победата си над Борнемут с 6:1 в събота. Челси се изкачи до 10-о място с 15 точки, но все още изостава далеч от собствените си очаквания