вторник, май 21, 2024
HomeFootballДвоен удар след почивката: ПСВ победи Аякс и спечели Купата на Нидерландия

Двоен удар след почивката: ПСВ победи Аякс и спечели Купата на Нидерландия

Десет години след последната си победа за купата ПСВ спечели Купата на Нидерландия за десети път – и то след като изоставаше срещу съперника си Аякс Амстердам. Така Роджър Шмидт определено ще се сбогува с Айндховен с титла.

С излаз на Купата на европейските шампиони в багажа си PSV пътува до Ротердам за финала за купата срещу съперника си Аякс. Треньорът Роджър Шмидт пусна на терена на „Де Куип“ същия отбор като при загубата от „Лестър“ с 2:1 на четвъртфиналите на Лигата на конференциите – Гьотце и Макс бяха в стартовата единайсеторка – и видя как подопечните му поставят лидерите на Ередивизи под напрежение с яки единоборства.

Ajax, които изненадаха треньора Ерик тен Хаг, като не включиха нападателя Халер, отначало изпитваха трудности, но поведоха след 23 минути: Грейвънберх динамично напредна отляво и след двойно подаване с Клаасен вкара от 16 метра в ъгъла за 1:0.

Голът оказа влияние. PSV бяха впечатлени, имаха много проблеми в следването и на моменти не бяха нищо повече от спаринг партньори за отбора от Амстердам, който контролираше топката и съперника, но не последва. Мазрауи също нямаше късмет да бъде отменен 18-метровият му удар в левия ъгъл, който си заслужаваше да бъде видян, от ВАР заради тънко положение на Тадич в наказателното поле (44-та минута).

PSV излизат на почивката яростни – Тадич има проблеми с поста

Това се реваншира след почивката, когато PSV вкара два пъти в рамките на 90 секунди: първо Сангаре с глава прехвърли Гутиерес от свободен удар (48-и), а след това Гакпо красиво завърши контраатака (50-и) – и изведнъж резултатът стана 2:1 за Айндховен.

Аякс беше предизвикан и сега трябваше да преследва дефицит, за да избегне първото си поражение за купата срещу ПСВ. Лидерите в холандската лига, които бяха спечелили и двата мача срещу Айндховен, продължиха да се борят с липсата на късмет при завършването: Тадич удари десния стълб от остър ъгъл (59.), а Мвого спаси отлично удара на Бергхуис (74.).

Аякс, с влизането на Халер за последните 20 минути, не се отказа от волята си, но продължаваше да затъва. PSV се защитаваше умело, но не изигра добре шансовете си на контраатака и пропусна решителния гол – Брума пропусна (79-и), Вертесен удари напречната греда (87-и). Така че остана вълнуващо, но нищо повече. PSV Айндховен успя да удържи победата и след десетгодишно чакане да отпразнува първата си победа за купата.

Отсега и двата отбора гледат към шампионата, където ПСВ изостава на четири точки от Аякс пет дни преди края. Затова в събота победата в Камбюр е задължителна (21:00 ч.), а Аякс е предизвикан няколко часа по-рано в Ниймеген (18:30 ч.).