понеделник, май 6, 2024
HomeMotorsports"Голямо облекчение": втората титла на Power в IndyCar след дълга серия от...

„Голямо облекчение“: втората титла на Power в IndyCar след дълга серия от загуби

Уил Пауър си спомня думите на съпругата си Лиз след дългоочакваната му втора титла в IndyCar, които бяха революционни в две отношения

„Жена ми каза, че ще счупя рекорда и ще спечеля титлата.“ Това бяха първите думи, които Уил Пауър изрече в телевизионните микрофони на пистата Лагуна Сека в неделя, след като спечели втората си титла в IndyCar

Австралиецът спечели първата си титла през сезон 2014 в IndyCar. Още тогава той кара за отбора на Пенске, за който кара и до днес. В периода между двете титли и преди това Power трябваше да се справи с много неуспехи. В неделя обаче всичко върви добре за него.

Пауър вече положи основите на втората си титла в IndyCar в събота, когато си осигури полпозишъна за решаващото последно състезание за сезона в квалификациите на пистата Лагуна Сека. Това беше и 68-ият полпозишън в кариерата на Пауър в IndyCar, с което той подобри рекорда на Марио Андрети.

Това е записът, за който съпругата на Пауър Лиз намекна преди месеци. Защото цитатът, споменат в началото, беше припомнен от Пауър след състезанието. Тя е изречена от Лиз Пауър „по време на зимната ваканция“, както отбелязва пилотът на Penske.

И втората част от предчувствието на Лиз Пауър също стана реалност през уикенда на Лагуна Сека, а именно втората титла на съпруга ѝ в IndyCar, осем години след първата. „Това, което ми каза, ми даде толкова много увереност. И това показва колко много й вярвам и как се чувства тя“, каза Пауър, която вече е двукратна шампионка в IndyCar.

По време на 95-те обиколки на състезанието в неделя нещата невинаги вървяха идеално за Пауър. По време на втория питстоп екипът на Penske сплеска предното крило. Това беше решение, за което австралиецът скоро съжали в кокпита. „Човече, наистина се борех. Бях на границата – каза Пауър.

Още повече, че той спечели титлата с преднина от 16 точки пред съотборника си от Penske Йозеф Нюгардън. „Голямо облекчение е, че го направих“, признава 41-годишният австралиец.

Нюгардън си е създал трудности в борбата за титлата. В квалификациите в събота той се завъртя в прословутия вираж в сегмента Q1, което предизвика червена фаза. В резултат на това времената му за обиколка бяха анулирани и той не успя да влезе в Q2.

От 25-о място на стартовата решетка – и следователно от последната редица – Нюгардън си проправи път до второто място в състезанието. Въпреки че завърши състезанието с преднина пред Пауър, резултатът е, че изостава с 16 точки от съотборника си от Пенске.

И това е така, въпреки че Нюгардън спечели пет състезания през сезона, а Пауър – само едно. Но Пауър се е качвал на подиума девет пъти, а Нюгардън освен петте си победи има само P2 на финала.

Освен Нюгардън, Скот Маклафлин с третия Chevrolet на Penske и пилотите на Ganassi Скот Диксън и Маркус Ериксон също имаха шанс за титлата на финала. Нюгардън обаче беше най-силният от четиримата състезатели по мощност.