събота, май 4, 2024
HomePremier LeagueБрас на Диого Жота: победа на "червените" над Лестър

Брас на Диого Жота: победа на „червените“ над Лестър

Ливърпул се доближи до Манчестър Сити с домакинска победа над Лестър Сити с 2:0. Диого Жота и водещият вълк на „лисиците“ заеха централно място.

Треньорът на LFC Юрген Клоп смени половината от стартовата си единайсеторка след победата с 3:1 за купата срещу Кардиф Сити: Алисън, Матип, Робъртсън, Фабиньо, Тиаго и новото попълнение Луис Диас започнаха вместо Келер, Конате, Цимикас, Хендерсън, Кейта и Минамино.

Брендън Роджърс, треньорът на „лисиците“, също заложи на принципа на ротацията в сравнение с изненадващото поражение с 4:1 в Купата на Англия от Нотингам Форест и размени пет позиции: Шмайхел, Сумаре, Дюсбъри-Хол, Олбрайтън и Дака започнаха вместо Уорд, Сьойюнчу, Тилеманс, Барнс и Ихеаначо.

Reds натискат, но им липсва пробив

С обновения състав домакините се чувстваха по-комфортно от самото начало на мача. Още от самото начало Ливърпул пое контрола върху топката и пресираше съперника изключително високо. Отново и отново интензивната преса успяваше да предотврати контролираното надграждане на гостите и да спечели топката. Първият добър шанс в мача обаче бе на Мадисън, който принуди Алисон да направи силен рефлекс от остър ъгъл след ситуация на смяна (7-и). Най-добрата атака в лигата (58 гола в 22 мача преди деня на мача) отново се бори да предизвика сериозно Шмайхел в полето на гостите.

Така до 19-ата минута Александър-Арнолд имаше късмет да стигне до топката и да отбележи първия опасен удар за фаворитите. След това обаче играта се изравни донякъде. Въпреки че LFC поддържаше много висока интензивност, особено срещу топката, винаги липсваха решения след спечелването на топката и извън владението срещу много компактна защита. С наближаването на почивката обаче отборът на Юрген Клоп успя да упражни истински натиск, който веднага се отплати с откриващия гол на Диого Жота след малко повече от половин час (34-и), след което Тиаго за малко да пропусне потенциален гол на месеца (42-и), а Фирмино успя да запише още два полезни гола (43-и, 45-и).

Лисиците са напълно беззъби

След почивката домакините бяха по-добрият отбор и имаха първия шанс след подновяването на играта чрез голмайстора, който не успя да преодолее Шмайхел (48.). През следващото полугодие картината се развива по подобен начин, както през първото полугодие. Ливърпул демонстрираше превъзходство, Лестър изобщо не се надигаше в атака, но на атакуващите усилия на „червените“ отново и отново им липсваше финалната последователност. Докато смяната на Салах в последния четвърт час не постави началото на втория сериозен период на натиск за вицешампионите в лигата.

Шмайхел печели личен двубой срещу Салах

В този случай египтянинът присъстваше веднага и пропусна три чудесни възможности за предварително решение в рамките на пет минути, когато на два пъти Шмайхел спаси силно (74-та, 75-та), преди алуминият да застане на пътя (78-та), след което Луис Диас отново не успя да преодолее блестящо изпълняващия Шмайхел (75-та). Въпреки това решението ставаше все по-очевидно и вероятно щеше да бъде взето много по-рано без капитана на вратата на „лисиците“. Заради представянето му обаче малко преди края, след поредното спасяване на Луис Диас (82-ра минута), Диого Жота оформи требъла с попадението си в 87-ата минута.

Ливърпул може да намали разликата с лидерите на лигата Манчестър Сити и да пътува до долната страна на Бърнли в неделя (15:00 ч.) като ясен фаворит, докато Лестър е домакин на Уест Хем в 17:30 ч.