четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballБивш играч на Шалке има последната дума: Бетис печели Копа дел Рей...

Бивш играч на Шалке има последната дума: Бетис печели Копа дел Рей с дузпи

За първи път от 2005 г. насам Бетис отново печели Купата на Испания – и в двата случая с 40-годишния Хоакин на терена. При дузпите срещу Валенсия 19-годишен младеж изпусна нервите си – бивш играч на „Шалке“ ги запази.

На Олимпийския стадион в Севиля Бетис започна по-добре с бившия играч на Дортмунд Марк Бартра. Чиста атака отдясно даде преднина на Бетис: Белерин подаде точно към Борха Иглесиас, който нямаше проблеми да се разпише от близко разстояние за 1:0 (11-и).

От Валенсия нямаше какво да се види в офанзивен план, но в 30-ата минута последва изблик на вдъхновение: Диахаби спечели топката дълбоко в собствената си половина отдясно, коженото кълбо се озова при Илайкс Мориба чрез две станции. Перфектният пас на играча на Лайпциг бе реализиран от Уго Дуро с хитър удар над връхлитащия страж Браво.

Малко преди почивката Бетис бе близо до отбелязването на втори гол в един напрегнат и равностоен мач. На Каналес му бе позволено да мине 15 метра пред вратата и да вземе мярка, като постът спаси невнимателната Валенсия от ново изоставане.

Но Бетис имаше и късмет. В 53-ата минута Гая не успя да уцели вратаря Браво от остър ъгъл, Уго Дуро доста неволно сложи крак на топката, но се размина на косъм с наказателното поле на Бетис. През следващите минути играчите на Бордалас имаха предимство, докато отборът на Пелегрини се занимаваше почти изцяло с отбранителни задачи.

Betis пропиля поредица от страхотни шансове

Betis обаче имаше един Борха Иглесиас. Нападателят бе най-привлекателният играч на терена, а асистенцията му към Хуанми в 67-ата минута бе направо езикова. Вратарят на Валенсия Мамардашвили предотврати удара с крак, който също си заслужаваше да се види. В 80-ата минута отново Хуанми премери сили от 17 метра – както и през първото полувреме, алуминият помогна на Валенсия.

Най-късно след страхотните шансове на Иглесиас (83-ата минута) и особено на Фекир (85-ата минута), „бяло-глухите“ щяха да заслужат отново да поведат. Но тъй като Солер също не успя да вкара срещу вратаря Браво, мачът влезе в продължения – сега с 40-годишния ветеран на Бетис Хоакин, който вече беше участвал в последната титла през 2005 г.

В допълнителното време обаче се случи много малко, като и двата отбора се уплашиха от крайния риск. Така че решението трябваше да се вземе от дузпите. Хоакин просто пропусна, Мамардашвили бе отгатнал ъгъла. Муса, който влезе като резерва едва в 100-ата минута, беше на 19 години, но нервите му не издържаха и той стреля над. Бившият футболист на Шалке Миранда се разписа безопасно малко след това и направи титлата за Бетис перфектна!