вторник, април 16, 2024
HomeBasketballБайерн пропусна да се разпише в Барселона и отпадна от Евролигата

Байерн пропусна да се разпише в Барселона и отпадна от Евролигата

Гейм 5, решението! През първото полувреме баварците се държаха добре с големите фаворити от Барселона, но след почивката домакините дръпнаха напред и унищожиха мечтата на мюнхенци за финалната четворка на Евролигата.

Баскетболистите на ФК Байерн Мюнхен едва не поднесоха изненадата в Евролигата. Слаба трета четвърт стана причина за поражението със 72:81 (37:31) в решаващия мач с фаворита за титлата Барселона във вторник и за 2:3 в серията от пет мача срещу каталунците. Докато Барселона е във финалната четворка (19/21 май в Белград), сезонът в Евролигата приключи за отбора на треньора Андреа Тринкиери.

„Огромно уважение към отбора“, заяви генералният мениджър на Байерн Марко Пешич пред Magentasport. „Разбира се, че сме разочаровани, че не успяхме. Днес видяхте колко важно е домакинското предимство.“ Фаворизираните домакини започнаха по-концентрирано, отколкото миналия път в Мюнхен. Баварците обаче не бяха впечатлени от 2:7 (4-та минута). Със серия от 11:0 мюнхенци обърнаха мача и в края на първата част бяха напред с 19:18.

След като президентът на Барса Жоан Лапорта наблюдаваше, двата клуба пропуснаха много възможности през втората четвърт. Защитата доминираше и от двете страни, докато двамата силни Ник Вайлер-Баб и Огнен Ярамаз не дадоха на Байерн преднина от 37:31 с два успешни далечни хвърляния точно преди почивката. „С изключение на малки неща, всичко беше наред“, каза треньорът Тринчиери на почивката на полувремето.

Барселона и Миротич увеличават температурата

Но Байерн не успя да се справи с бившия професионалист от НБА Никола Миротич след почивката. Бившият играч на Чикаго Булс, заедно с вкарващия гол италианец Николас Лапровитола, отново се погрижиха за обрата. От другата страна опитите на мюнхенци рядко попадаха в целта. Затова Барселона влезе в последния период с преднина от осем точки благодарение на 29:15 в третата четвърт.

Отново Миротич даде първата двуцифрена преднина на Барса с тройка. Баварците не успяха да се възстановят от това, докато испанците успяха да покажат класата си. Най-резултатен за отбора от Мюнхен беше Отело Хънтър с 18 точки. Изключителният Лапровитола (26 точки) и Миротич (20) вкараха най-много точки за Барселона.

FC Barcelona – Bayern Munich 81:72 (31:37)
Най-добри играчи за Барселона: Laprovittola (26), Mirotic (20), Calathes (10).
Най-добрите хвърлячи за Мюнхен: Hunter (18), Jaramaz (17), Weiler-Babb (10)
Краен резултат от плейофите: 3:2