събота, май 18, 2024
HomeBasketballАлба побеждава повишената Вехта въпреки фалстарта - Байерн се реабилитира

Алба побеждава повишената Вехта въпреки фалстарта – Байерн се реабилитира

Високите отбори набират скорост в Бундеслигата. Алба побеждава безупречно досегашния промотиран отбор. Байерн отново е в по-добро настроение 48 часа след спортния провал

Алба Берлин постигна важна домакинска победа в баскетболната Бундеслига и спечели необичаен мач на върха. В неделя берлинчани спечелиха с 98:80 (54:44) пред 6818 зрители в Макс-Шмелинг-Хале срещу Раста Вехта, които до този момент бяха непобедими. В началото обаче берлинчани имаха затруднения, фалстарт за 6:23 причини на Алба много проблеми в началото. Ранният тайм-аут на старши треньора Израел Гонзалес, който бе дал почивка на Мат Томас, който напоследък се представяше стабилно, обаче доведе до бърза реорганизация. След 13 минути игра Берлин поведе за първи път, а по-късно през третата четвърт дори се откъсна с 19 точки.

„Надявам се моите играчи да си вземат поука от този мач. Трябва да даваме всичко от самото начало във всеки мач, дори и след двубоя в Евролигата. Това е голямо предизвикателство за нас всяка година“, отправи по-късно Гонзалес нежна критика към своя отбор. „Но съм много щастлив от начина, по който отборът ми реагира на лошото начало. Засилихме се, особено в защита, и успяхме да обърнем мача.“

Сега берлинчани имат на сметката си три победи и една загуба. Най-добри реализатори бяха Матео Спаньоло с 18 точки и Тим Шнайдер с 15 точки.

Байерн се поправи

ФК Байерн Мюнхен също нямаше проблеми със задължителната си задача. Мюнхенци спечелиха с 97:62 (54:32) срещу Хакро Мерлинс Крейлсхайм и се реваншираха за най-високото поражение в Евролигата – 59:98 в Барселона в петък.

Старши треньорът Пабло Ласо даде почивка на някои (потенциални) ключови играчи (Серж Ибака, Девин Букър, Нилс Гифи и Ник Вайлер-Баб). Вместо това най-големият талант Иван Харченков получи над 19 минути игрово време.

Мюнхенският тим така и не позволи да възникнат съмнения, още след шест минути ФКББ водеше с 21:8 и запази тази доминация през целия мач. Петима играчи от Мюнхен, сред които и световният шампион Андреас Обст (дванадесет точки), отбелязаха двуцифрен резултат. Мачът беше решен още в началото след силното първо полувреме на баварците.

„Имахме много трудна седмица, но успяхме да играем с много енергия още от първата минута“, похвали отбора си Ласо.

Бамберг също празнува първа победа в лигата

Само няколко дни след убедителната си победа в 16-ия кръг на турнира за Купата на Хамбургските кули, Бамберг Баскетс направиха крачка напред и към излизане от кризата в лигата. Бившият шампион в сериите победи последния в класирането Вайсенфелс с 94-86 (58-43) – и двата отбора все още не бяха записали победа преди двубоя. Най-резултатен за Бамберг беше Зак Копланд с 20 точки. В същото време Нинерс Кемниц победи БГ Гьотинген със 77-63 (37-28) благодарение на топ реализатора Йонас Рихтер (17).