kedd, május 14, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Finnország 2023: A favoritok halála péntek reggel

WRC Rally Finnország 2023: A favoritok halála péntek reggel

A Rally Finnország máris követelte első áldozatait – három versenyzőnek is korán fel kellett adnia a versenyt péntek reggel

A rali-világbajnokság (WRC) Finnországban vendégeskedik, ahol a 2023-as szezon egyik leglátványosabb kavicsos futamát rendezik. Az 1000 Lakes Rally már csütörtökön megkezdődött az 1-es speciális szakasszal (SP), amelyet Ott Tänak nyert meg. Az észt versenyző azonban péntek reggel a 3. SS-en elsőként feladta a versenyt. Őt követte M-Sport csapattársa, Pierre-Louis Loubet és a Hyundai versenyzője, Esapekka Lappi, aki egy heves balesetben szenvedett

Sorrendben: Tänak csütörtökön 0,6 másodperccel átvette a vezetést a Rally Finlandon, és a Harju szakaszon jó hangulatban tartotta az M-Sport táborát. A rali péntek reggel folytatódott, és Takamoto Katsuta volt az, aki megnyerte a 2. SS-t, míg a jelenlegi világbajnok Kalle Rovanperä a Toyotával szűken az élre állt, mivel Tänak csak hetedik lett.

A 3. szakaszon rémálom kezdődött az M-Sport számára, mivel mindkét Ford Pumának ki kellett állnia a 14,21 kilométeres Lankamaa szakasz után. Tänaknak a Ford motorjának sérülése miatt kellett feladnia a versenyt, amit az M-Sport szerint egy akadállyal való érintkezés okozhatott. Pierre-Louis Loubet egy kőnek ütközött, és megsérült az autó bal hátsó része. Ez azt jelentette, hogy a szombat mindkét versenyző számára már reggel véget ért.

Kalle Rovanperä vezeti a 2023-as Rally Finlandot

Tänak és csapattársa, Martin Järveoja egyedül volt, de hosszú órákat dolgoztak, hogy az autót újra pályára állítsák. Mindketten még a sárban is feküdtek, és a rendelkezésükre álló szerszámokkal próbálták kijavítani a hibát az út szélén, ahol az autót le kellett parkolni, hogy legalább esélyük legyen arra, hogy újra rajthoz állhassanak

Rovanperä 1,8 másodperccel biztosította be a szakaszgyőzelmet Elfyn Evans előtt, aki a finn mögött feljött az összesített második helyre. Miután Rovanperä újabb szakaszgyőzelmet aratott a 4. szakaszon, előnye Evans előtt már 3,6 másodperc volt, míg Thierry Neuville a legjobb Hyundai-pilótaként átvette a harmadik helyet. Ekkor már 8,9 másodperccel volt lemaradva a címvédő mögött.

A következő versenyzőt az 5. szakaszon találták el: Lappi a halttulai szakaszon letért a pályáról, és az i20-as hátsó és első részével egy fának ütközött. Mindkét pilóta azonnal jelentette, hogy minden rendben van, de az autó súlyosan megsérült az ütközésben. A kezdődő eső kiszámíthatatlanná tette a tapadási viszonyokat, ezért Teemu Suninen is majdnem balesetet szenvedett. A finn azonban időben el tudta kapni az i20-asát.

Esapekka Lappi egy heves baleset után visszavonult

Rovanperä szerencsés volt, hogy akkor nyitotta meg a szakaszt, amikor még nem esett annyira az eső. Újabb szakaszgyőzelmével 0,3 másodperccel előzte meg Evanst, és 3,9 másodpercre növelte előnyét az összesítettben. Neuville a harmadik, 12,3 másodperces lemaradással az első kör után. Katsuta a negyedik, Suninen az ötödik, a Toyota csapatfőnöke, Jari-Matti Latvala pedig a hatodik helyen zárta a Rally 1 besorolást.