hétfő, április 29, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Finland 2022: Tänak marad az élen, Rovanperä közelít

WRC Rally Finland 2022: Tänak marad az élen, Rovanperä közelít

Ott Tänak megvédte vezető helyét a Finn Rallyn – de a WRC-t vezető Kalle Rovanperä megelőzte és több mint felére csökkentette hátrányát

Ott Tänak (Hyundai) megvédte vezető helyét a 2022-es rali-világbajnokság (WRC) szombati Finn-raliján. Azonban: a WRC-t vezető Kalle Rovanperä (Toyota) feljött a második helyre és nyomást gyakorol az észtre.

Rovanperä, aki a pénteki negyedik hely után 21 másodperces hátrányban volt, a nap előrehaladtával 8,4 másodpercen belülre került, megelőzve márkatársait, Esapekka Lappit (+35,2 másodperc) és Elfyn Evanst (+1:19,7 perc).

„Tegnap elég sok időt vesztettünk, de ma mindent beleadtunk, hogy felzárkózzunk” – számolt be Rovanperä, majd kifejtette: „Nem könnyű, mert a különbségek olyan kicsik. De a lényeg az, hogy elértük a nap végét. „

Leader Tänak magyarázza: „Még mindig egy kicsit meglepő, hogy jelenleg hol tartunk. De a körülményeinkhez képest mindenképpen jó nap volt. Tényleg azt hittük, hogy sokkal többet fogunk veszíteni.”

Nem meglepő, hogy a nap leggyorsabb embereként Rovanperä szerezte a legtöbb szakaszgyőzelmet is szombaton. A nyolc speciális szakaszból ötöt megnyert. Tänak kétszer végzett az élen, Evans pedig megnyerte a nap első speciális szakaszát.

Evansnek azonban nem volt szerencséje az este folyamán: A nap utolsó előtti speciális szakaszán (SS17) a Yaris bal hátsó kereke elhajlott. „Éreztünk egy kis hatást” – jelentette. Ennek eredményeként a nap utolsó szakaszán közel 50 másodpercet veszített Tänakkal szemben.

„Valami volt a lengéscsillapítóval” – árulta el a walesi, és bosszankodott: „Kár, mert az a benyomásom, hogy gyorsabb is lehettem volna. Ugyanakkor [az autó] nem biztos, hogy bírta volna, ha így teszünk.”

Márkatársa, Lappi szintén peches volt a nap végén. A nap utolsó szakaszán eltörött a szélvédője, ami majdnem megduplázta a lemaradását 20-ról 35,2 másodpercre. „Ez egy rémálom volt” – legyintett.

A nap legelején Craig Breen (Ford) elvesztette esélyét a dobogós helyezésre. Az M-Sport versenyzője a nap második speciális szakaszán (SS12) áthajtott egy sziklán, többek között elvesztette az egyik kerekét, majd kiállni kényszerült.

Az M-Sport csapatfőnöke, Richard Millener bosszúsan nyilatkozott a WRC Live-ban: „Őszintén szólva, ez egyszerűen túl gyors volt.” Ez „hiba volt” Breen részéről, aki az ötödik helyen kezdte a napot. „Ez frusztráló” – ismerte el Millener a visszavonulás után.

Pillanatnyilag nem világos, hogy Breen újra versenyezhet-e a vasárnapi Powerstage-en. Thierry Neuville (Hyundai) baleset nélkül vészelte át a napot, de az ötödik helyen, már 2:05,5 perces hátránnyal, már csak külső esélye van a dobogóra.

A belga így nyilatkozott: „Összességében az autó ma sokkal jobban viselkedett, mint tegnap. Nincs okunk nyomulni, és tudom, hogy nem tudok harcolni az elöl lévő srácokkal ebben a raliban.” Ennek ellenére az ötszörös második helyezett bajnok „jól érezte magát”.

A top 10-et a szombati nap végén Takamoto Katsuta (Toyota), Gus Greensmith, Pierre-Louis Loubet (mindketten Ford), a WRC2-t vezető Teemu Suninen (Hyundai) és Emil Lindholm (Skoda) zárta.

Ami a WRC-t illeti, Rovanperének nem kell több kockázatot vállalnia a vasárnapi utolsó négy speciális szakaszon, mert Neuville, a legközelebbi riválisa már messze mögötte van, a bajnokságban vezető Tänak pedig már 98 pontos hátrányban van.

Ha Tänak vasárnap célba tudja vinni az előnyét, az 2018 és 2019 után a 2019-es világbajnok harmadik győzelme lenne a Finn-ralin. A verseny 7:23-kor kezdődik a 19. szakaszon, a döntő erőpróba (22. szakasz) 12:18-kor kezdődik (MEKSZ)