szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Estonia 2022: A dühös Rovanperä elfogta Evanst

WRC Rally Estonia 2022: A dühös Rovanperä elfogta Evanst

Miután pénteken Elfyn Evans kezdetben nyomot hagyott a Rally Estonia versenyen, Kalle Rovanperä délután felpörgette a tempót és átvette a vezetést

A

WRC-t vezető Kalle Rovanperä (Toyota) vezeti a 2022-es rali-világbajnokság (WRC) hetedik fordulóját, az Észtország Rallyt a pénteki nap után. A finn a nap utolsó speciális szakaszán (SP) kiszorította csapattársát, Elfyn Evanst az első helyről, és a 24 SP-ből kilenc után 11,7 másodperces előnye van a walesi előtt.

Harmadik a helyi hős Ott Tänak (+44,3 másodperc), aki egyben a Hyundai legjobb pilótája is, egy helyenként szerencsétlen nap után. A negyedik helyen Esapekka Lappi (Toyota, +1:05,9 perc) áll a vegyes teljesítményt nyújtó Thierry Neuville (Hyundai) előtt, aki már 1:12,9 perccel van lemaradva az éllovas mögött.

Adrien Fourmaux (Ford) a hatodik és a legjobb M-Sport pilóta, Takamoto Katsuta (Toyota), Gus Greensmith, Pierre-Louis Loubet (mindketten Ford) és Andreas Mikkelsen (Skoda) a WRC2-es kategória élén zárja a top 10-et.

Evans kezdetben uralta a napot, megnyerve az első öt speciális szakaszt. A 6. szakasz után 19,9 másodperc volt az előnye Rovanperä előtt. Délután azonban az időnként heves esőzések miatt Rovanperä hátránya, hogy a WRC vezetőjeként nyitotta a szakaszokat, már nem volt olyan nagy, és a fiatal finn három szakaszgyőzelemmel vágott vissza.

„A délután jó volt. Örültem, hogy egy kicsit jobban ki tudtuk használni a rajtpozíciónkat, és egy kicsit jobban tudtunk nyomni, amikor volt tapadás” – mondta Rovanperä a nap utolsó speciális szakaszának céljában. Akkor még nem tudta, hogy nem sokkal később átveszi a vezetést, de Evansnek a csúszós körülmények miatt véget ért a verseny.

„Már a rajtnál a bokrokban voltunk, és utána már csak arra kellett figyelnünk, hogy biztosan átjussunk. Ilyen körülmények között nem tudsz semmit sem csinálni” – mondta a walesi, aki a hiba miatt 22,6 másodpercet és ezzel a vezetést is elvesztette Rovanperével szemben.

Tänakot lassítja a bepárásodott tárcsa

W

Tänak pénteken kezdetben fej-fej mellett harcolt Rovanperävel és Evansszel, de aztán tíz másodperces időbüntetést kapott, mert az időellenőrzés előtt a belsőégésű motorral hajtott egy olyan zónában, ahol kötelező a tisztán elektromos hajtás. A Hyundai csapatvezetője, Pablo Marcos szerint a másodpilóta Martin Järveoja nem volt biztos abban, hogy be kell-e kapcsolnia az elektromos üzemmódot egy emelkedő előtt.

A nap utolsó speciális szakaszán, a „Vastsemoisa 2”-n, amely mindössze 6,7 másodperces volt, a helyi hős több mint 20 másodpercet veszített a látási problémák miatt, amelyeket a heves esőben bepárásodott szélvédő okozott. „A fűtőberendezés egyik csöve meglazult, és nem volt kilátásunk” – mondta Tänak. Ezen az sem segített, hogy a másodpilóta Järveoja a bal lábával próbálta a helyén tartani a meglazult csövet.

Az M-Sport újabb korai kudarcot szenvedett a Rally Estonia versenyen. Craig Breen, aki csütörtök este megnyerte az első speciális szakaszt, a negyedik speciális szakaszon feladta a versenyt. Az ír egy balos kanyarban letért az útról, és a kicsúszásban megsérült Ford Pumájának alváza. Breen azonban szombaton újra a rajtrácson lesz.

Kora vége Hayden Paddon WRC-s visszatérésének

A Hyundai táborának is visszaeséssel kellett megküzdenie. A hetedik speciális szakaszon Oliver Solberg egy sziklának ütközött, és megsérült az i20 N kormánya. Solbergnek és segédpilótájának, Elliott Edmondsonnak sikerült megjavítaniuk a defektet és befejezniük a napot, de több mint tízperces hátránnyal a top 20-on kívülre kerültek.

A korábbi WRC-győztes Hayden Paddon visszatérése is korán véget ért. Az új-zélandi, aki legutóbb 2019-ben indult WRC-futamon az Egyesült Királyságban, Észtországban egy Hyundai i20 N Rally2-vel versenyzett a WRC2-es besorolásban. Az ebédszünetben azonban egy pozitív COVID-19 teszt miatt kénytelen volt feladni a versenyt.

Szombaton a csapatok hét speciális szakaszra számíthatnak összesen 95,02 kilométeren.