vasárnap, május 5, 2024
HomeFootballUtolsó kijárat Clasico? A tapasztalat azt mondja, nem

Utolsó kijárat Clasico? A tapasztalat azt mondja, nem

Ha az FC Barcelona életben akarja tartani csekély esélyeit a bajnoki címre, akkor meg kell nyernie a Clasicót a Real Madrid otthonában – és dacolnia kell a megszokott kerékvágással.

A Bajnokok Ligájában az elődöntő után a Clasico következik – a Real Madrid játékosa, Toni Kroos a manchesteri büntetődráma után azonnal előre tekintett a közelgő hétvégére.

„Ha nem veszítjük el a meccset, akkor nagyon-nagyon jól néz ki” – mondta a stratéga a DAZN-en a tabellán kialakult helyzetről a nyolcpontos előnnyel álló FC Barcelona elleni összecsapás előtt. „Ha pedig nyerünk, akkor talán egy kis pipa is kerülhet a dobozba” – mondta Kroos. Ezzel tizenegy pontos pufferünk lenne hat meccsel a vége előtt

A kimondatlan harmadik forgatókönyv, egy Barca-győzelem lehet az a magától értetődő forgatókönyv, amire a katalánoknak törekedniük kell a CL-negyeddöntőben való kiesésük után. Hogy öt pontra csökkentsék az előnyüket. Hogy talán újabb hajrát indítsanak el, hogy ne bajnoki cím nélkül zárják a szezont. A Copa del Rey már elment a Bilbaónak.

A Clasico második fordulója, mint fordulat a második helyezettnek – elméletileg ez a legkézenfekvőbb út. Különösen azért, mert a forma ritkán játszik nagy szerepet ezeken a meccseken. De a gyakorlatban ez a terv az elmúlt években sosem működött

Még a 4:0 sem változtatott semmin

Amikor a Realnak az előző szezon 26. játéknapján a Camp Nouban esélye volt hat pontra zárkózni riválisához képest, a fehérek későn, 2-1-re kikaptak – és a bajnoki cím elúszott. A 2021/22-es szezon 29. játéknapján Xavi és csapata lenyűgöző, 4-0-s győzelmet ünnepelhetett a Bernabeuban, és elméleti kilenc pontra csökkentette az előnyt. A Real azonban nem hagyta magát ettől kizökkenteni a bajnoki cím felé vezető úton

A fehérek számára ezekben a helyzetekben teljesen mindegy volt, hogy nyernek vagy veszítenek. A 2018/19-es szezonban a 26. játéknapon hazai pályán jobban játszottak, mint a Barca, és ismét csak hat pont lehetett volna a hátrányuk tizenkét helyett. De a katalánok a Cristiano Ronaldo távozása utáni első szezonban pontot szereztek és nyertek. A 2015/16-os idényben CR7 a 31. játéknapon Barcelonában győzelemre segítette a Realt, de az új edző, Zinedine Zidane alatti visszatérés csak nem volt elég ahhoz, hogy hét pontra zárkózzon fel a hátrány. A végén egy hiányzott.

Utoljára 2016/17-ben volt ilyen felállás, amikor a Barcelona másodikként a 33. játéknapon a Bernabeuban lépett pályára. A katalánok Messi góljának köszönhetően a hosszabbításban nyertek, és felzárkóztak a fehérekhez – igaz, egy meccsel a vége előtt. A Real ennek ellenére jobb volt a véghajrában, és nemcsak az első csapat lett, amely hét éve megvédte a Bajnokok Ligáját, hanem a spanyol bajnok is. Ők lettek a spanyol bajnokok is