csütörtök, május 2, 2024
HomeMotorsportsPiastri elleni manőverért: a biztosok nem szabnak ki büntetést Russellre

Piastri elleni manőverért: a biztosok nem szabnak ki büntetést Russellre

George Russell büntetés nélkül ússza meg a Japán Nagydíjat, pedig a stewardok Oscar Piastri elleni manőverét vizsgálták

„Banán” – azaz „őrült” – így jellemezte Toto Wolff, a Mercedes motorsportfőnöke azt, hogy George Russellnek a stewardok előtt kellett felelnie az Oscar Piastrival vívott párharca után a 2024-es Forma-1-es japán futamon

A vád: A Mercedes pilótája állítólag a 49. körben az 53. körben a 49. körben a sikánban lökte le ellenfelét a pályáról. Russell a belső sávban támadta Piastrit, mire utóbbi kivágta a sikánt és visszatért a Mercedes elé. A stewardok megvizsgálták a jelenetet, de nem találtak szabálysértést.

Ennek eredményeképpen Russellt nem büntették meg, így megtartotta hetedik helyét és a hat pontot Szuzukából. Piastri a McLarennel a nyolcadik helyen ért célba Russell mögött, miután utóbbi megelőzte őt.

A stewardok szerint „számos nehézségük” volt az eset megítélésében. Hat tényt azonban elfogadtak, amelyeket az indoklásukban felsoroltak.

1) Russell manővere nem volt „merülőbomba”, és a 16-os kanyar bejáratánál uralta az autóját.

2. Russell első tengelye egy szinten volt Piastri visszapillantó tükreivel a kanyar bejáratánál, így helyet kellett neki adni.

3. Russell átugrott a belső járdaszegélyen, majd összeütközött Piastrival, ami fényképes bizonyítékokkal bizonyítható.

(4) Piastri megérezte a Russell-lel való érintkezést, és levágta a sikánt, hogy elkerülje a további, esetlegesen nagyobb következményekkel járó érintkezést.

5) Russell elég helyet hagyott a 16-os kanyar kijáratánál ahhoz, hogy Piastri a következő kanyar előtt újra be tudott volna hajtani a pályára.

6. Piastri kihagyta a sikánt és biztonságosan visszatért a pályára Russell előtt.

„A vezetési szabályok azonban nem mondanak semmit arról, hogy milyen intézkedéseket kell tennie annak a versenyzőnek, aki elhagyja a pályát, hogy elkerülje az ütközést, vagy aki a pályáról kiszorul, majd biztonságosan visszatér a pályára és megtartja a pozícióját” – folytatták a stewardok.”

Ezeken kívül a versenyzők és a csapatok képviselői is egyetértettek abban, hogy az incidens nem indokolt büntetést. A biztosok azonban hangsúlyozták, hogy ez „nem döntő pont”. Ennek ellenére az ítélet így szólt: nincs büntetés!

Végül mindkét versenyző együtt tud élni a döntéssel: „Jó, kemény versenyzés volt” – mondta Russell. „Volt egy érintkezés Oscarral, de ez egy versenybaleset volt. De örültem, hogy a végén el tudtam foglalni a helyet.”

És Piastri is maga mögött hagyta a dolgot: „Az egy versenybaleset volt, és a végén úgyis előttem ért célba. Ez rendben volt” – mondta az ausztrál.

„Hibáztam a végén, és ő elment mellettem. Kiábrándító, hogy a legvégén elvesztettem a helyet, de általában véve volt ma néhány problémám. „