szombat, május 18, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Watkins Glen: William Byron ötödik győzelmét aratta a szezonban

NASCAR Watkins Glen: William Byron ötödik győzelmét aratta a szezonban

Míg William Byron először diadalmaskodik a pályán, addig két újabb rájátszásbeli jegyet zárt le, és már csak egy maradt nyitva az alapszakasz fináléjában

Első körgyőzelme William Byronnak a NASCAR Cup Series-ben. Byron a 24-es Hendrick Chevrolet-tel fölényes győzelmet aratott az egykori Forma-1-es pályán, az amerikai New York államban található Watkins Glenben. Byron számára ez az ötödik futamgyőzelem a 2023-as szezonban. A Hendrick Motorsport számára pedig ez az ötödik egymást követő Watkins Glen-i győzelem.

90 kört kellett megtenni. Akárcsak egy héttel korábban az indianapolisi pályán, itt is csak egy sárga időszak volt. A távot két boxkiállással teljesítették. A győztes William Byron mögött a pole-ból induló Denny Hamlin (Gibbs-Toyota) végzett a második helyen. Hamlin három Gibbs-csapattársa, Christopher Bell, Ty Gibbs és Martin Truex Jr. is az első hatban végzett.

A szombati kvalifikációs legjobb időnek köszönhetően Denny Hamlinnek Sonoma és Chicago után ez már a harmadik pálya pole-ja volt ebben a szezonban. Mellette az első sorban a későbbi győztes William Byron állt. Az elején azonban valaki más adta meg a tempót.

Míg Hamlin elsőként ért be az első kanyarba és elsőként is jött ki belőle, addig Byront azonnal megelőzte Michael McDowell (Front Row Ford). De ez még nem volt minden: három körrel később, szintén az 1-es kanyarban McDowell szintén megelőzte az élen álló Hamlint, és átvette a vezetést. McDowell így zökkenőmentesen folytatta hét nappal ezelőtti erős körözési teljesítményét.

McDowell egészen az első versenyszakasz végéig, 20 kör után sem mutatott gyengeséget. A szakaszzászló előtt nem volt sárga fázis, és – ahogy az a szezon kezdete óta megszokott a pályákon – a szakaszzászlóval sem volt sárga fázis. Michael McDowell nyerte az első zöld jelzésű szakaszt William Byron és Denny Hamlin előtt

Michael McDowellt kétszer is megbüntették az 1. szakaszgyőzelem után

Az első versenyszakasz abszolút magabiztos teljesítése után azonban McDowell rögtön a 2. szakasz elején hibázott. Az első boxkiálláshoz közeledve, amelyet az 1. szakasz megnyerése után azonnal zöld jelzés alatt hajtott végre, a megengedett maximális három helyett négy boxutcán ment keresztül. Ez egy áthajtásos büntetést eredményezett, ami McDowellt ideiglenesen kiütötte a top 10-ből.

A vezetést William Byron örökölte. Vele az élen kezdődött a második futamszakasz. Ez szintén 20 körből állt. És ez is teljesen zöld alatt zajlott. A 2. szakaszgyőzelem tehát Byroné lett, őt követte Denny Hamlin és Ty Gibbs, aki újonc szezonjának eddigi legerősebb versenyét vezette a NASCAR topligájában.

William Byron magabiztos a 2. szakaszgyőzelem után

A futam utolsó szakaszának kezdetén – még mindig sárga jelzés nélkül – Ty Gibbst Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) megelőzte a pályán, ezzel a harmadikról a negyedik helyre szorítva őt. Néhány körrel később Larson Denny Hamlint is elkapta, hogy átvegye a második pozíciót.

Eközben William Byron továbbra is öt másodperces előnnyel adta meg a tempót. Ekkorra – 30 körrel a büntetése után – az eredetileg vezető Michael McDowell már visszatért a top 10-be.

A második boxkiállásnál azonban McDowell ismét begyűjtött egy áthajtásos büntetést. Ebben az esetben a hiba a boxutcai személyzetében volt. Az egyik gumiváltó túl korán ugrott át a falon. A második helyen álló Kyle Larson szintén áthajtásos büntetést kapott a második boxkiállásánál. Az ő esetében a boxutcában a sebességkorlátozás túllépése volt az ok.

Egyetlen sárga: Chase Elliottnak elfogyott az üzemanyag

A 90 körből 55 után került sor az egyetlen sárga fázisra. Ok: Chase Elliott (Hendrick-Chevrolet) sokáig késlekedett a második boxkiállással, végül üzemanyag nélkül állt meg a buszmegálló sikán környékén. Az első jelek szerint nem teljesen kiszáradt a tank, hanem a motor üzemanyag-ellátásával volt probléma.

A William Byron vezette élcsoport számára a második és egyben utolsó rutinszerű megállás időmérőjének sárga fázisa éppen időben érkezett. Byron, Hamlin és társai a zöld jelzés alatt álltak meg, közvetlenül azelőtt, hogy a boxutca sárga miatt bezárult volna.

Az egyetlen újraindításnál a sorrend William Byron, Denny Hamlin, Christopher Bell, A.J. Allmendinger (Kaulig Chevrolet) és Ty Gibbs volt, akinek a negyedik Gibbs Toyotában Martin Truex Jr. támadását kellett kivédenie.

William Byron győzött – Négy Gibbs-Toyota az első hatban

Az élen Byron ismét több autóhosszal elhúzott. Aric Almirola (Stewart/Haas-Ford) 17 körrel a vége előtt megpördült az utolsó kanyarban, de a verseny a célig zöld maradt.

William Byron a 2023-as szezon ötödik győzelmét és pályafutása első körgyőzelmét aratta a Cupban, 2,6 másodperccel megelőzve Denny Hamlint. Christopher Bell lett a harmadik, megelőzve A.J. Allmendingert, aki a negyedik helyen végzett közvetlenül a négy Gibbs-Toyota között. Az ötödik helyért folytatott csatában Ty Gibbs tartotta magát Martin Truex Jr.

ellen.

Brad Keselowski és Kevin Harvick bebiztosította a rájátszásba jutást

Chris Buescher (RFK-Ford), Tyler Reddick (23XI-Toyota), valamint Ryan Blaney és Joey Logano (mindketten Penske-Ford) egészítették ki a top 10-et. Brad Keselowski (RFK-Ford) a P15-ös, Kevin Harvick (Stewart/Haas-Ford) pedig a P21-es pozícióban biztosította a rájátszásba jutását a pontok révén.

Keselowski számára ez lesz az első rájátszásbeli szereplése, mióta szeptember elejétől résztulajdonos a Roush csapatnál. Harvick számára ez lesz az utolsó csatája a bajnoki címért az utolsó szezonjában.

Vissza a versenyhez: Michael McDowell a két büntetése ellenére 20 körrel a vége előtt ismét a nyolcadik helyen állt. Ekkor azonban motorprobléma lépett fel a sárga 34-es Front Row Forddal. Az indianapolisi körgyőztes a boxutcát kereste, ahol végül ki kellett állnia.

Mike Rockenfeller a 19. helyen végzett második kiállása során a 77-es Spire Chevrolet-vel a 30. helyen végzett.

Kié lesz az utolsó play-off hely?

A jelenleg még virtuálisan kialakuló rájátszási rangsorban Bubba Wallace (23XI-Toyota) jelenleg a 16. helyen állna, ha kvalifikálná magát a címvédésre. Az utolsó rájátszásbeli hely azonban még nem biztosított számára.

Ha a következő hétvégén lesz egy új szezongyőztes, aki nem Bubba Wallace, akkor ez az új szezongyőztes az utolsó pillanatban kerül be a rájátszásba, és Wallace, annak ellenére, hogy jelenleg 32 ponttal áll, még mindig nem lesz versenyben.

Az alapszakasz utolsó futamát, amelyen pontosan ez az utolsó nyitott play-off hely a tét, jövő szombat este (augusztus 26.) rendezik meg a Daytona International Speedwayen, reflektoros futam formájában.