kedd, május 14, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Atlanta: Byron győzött az új "szuperspeedwayen"

NASCAR Atlanta: Byron győzött az új „szuperspeedwayen”

46 vezetőcsere és tizenegy figyelmeztetés a Cup premierjén az átépített atlantai oválon: végül a Hendrick pilótája, William Byron győzött

William Byron (Hendrick-Chevrolet) nyerte a NASCAR Cup Series első futamát az újjáépített Atlanta Motor Speedwayen. A most meredekebb és szűkebb 1,5 mérföldes oválon való versenyzés vasárnap nagyon emlékeztetett a nagy szuperspeedwayeken való versenyzésre.

Nem csoda: Atlanta volt az első verseny, ahol a szupersebességi pályákra szánt motorral és aerocsomaggal (510 lóerő és 18 centiméter magas hátsó spoiler) versenyeztek. Az eredmény a Daytonára és Talladegára oly jellemző tömegverseny volt, ami most Atlantában is létezik.

A tizenegy sárga fázissal megszakított

46 vezetésváltás új rekordot jelent az Atlanta számára. És ez a rekord egyértelműen a változásnak köszönhető. „Annyira más volt, intermediate stílus, egy kis speedwayes beütéssel” – így jellemzi Byron az új Atlanta Racinget az első szavaival.

Byron az ötödik különböző győztes a NASCAR Cup Series 2022-es szezonjának öt futamán. A Hendrick-csapat színeiben már három versenyző is győzött. A másik két győztes ebben a szezonban a Penske és a Stewart/Haas táborából érkezett. Ez fordítva azt jelenti, hogy a Toyota még nem nyert versenyt a Gen7 vagy a Next Gen korszakban.

Mivel a péntekre tervezett kvalifikációt az időjárási körülmények miatt nem lehetett megtartani, a rajtrácsot az elmúlt másfél évben rendszeresen alkalmazott képlet alapján határozták meg. Eredmény: Chase Briscoe (Stewart/Haas-Ford), aki a múlt hétvégén Phoenixben megszerezte első kupagyőzelmét, az élről kezdte meg az első kupafutamot az újjáépített atlantai oválon.

Színpadi győzelmet aratott Byron és Blaney a nagy káosz közepette

A három versenyszakasz ezúttal majdnem azonos hosszúságú volt (105-105-115 kör). Az elsőben Ross Chastain (Trackhouse-Chevrolet) vezető defektet szenvedett, majd közvetlenül a szakaszzászló előtt Austin Dillon (Childress-Chevrolet) és Kyle Busch (Gibbs-Toyota) ütközött, amelyben Ty Dillon (Petty/GMS-Chevrolet)

is érintett volt.

A Dillon testvérek számára a verseny véget ért. Kyle Busch kezdetben folytatta, de nem sokkal később következményes sérülésekkel a garázsba kellett mennie. Közben sárga jelzéssel ért véget az 1. szakasz: William Byron állt az élre, őt követte Denny Hamlin (Gibbs-Toyota) és Daniel Suarez (Trackhouse-Chevrolet).

A második versenyszakaszban Tyler Reddick (Childress-Chevrolet) defektet követően balesetet szenvedett, amelyben számos más versenyző is érintett volt, köztük Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet), Joey Logano (Penske-Ford) és Kurt Busch (23XI-Toyota).

És nem sokkal a szakaszzászló előtt egy másik éllovas is defektet kapott. Ross Chastain után az 1. szakaszban Ricky Stenhouse (JTG-Chevrolet) következett a 2. szakaszban. Többek között a Daytona 500 győztes Austin Cindric (Penske-Ford) is érintett volt a balesetében.

Szintúgy Kevin Harvick (Stewart/Haas-Ford), aki több kört vezetett Stenhouse előtt, és Erik Jones (Petty/GMS-Chevrolet) is. Stenhouse és Cindric számára vége volt.

Egy újabb baleset után – Kyle Larson és Denny Hamlin között – a második futamszakasz is sárga jelzéssel ért véget. Az élen Ryan Blaney (Penske-Ford) végzett, őt Chase Elliott (Hendrick-Chevrolet) és az első rajtkockából induló Chase Briscoe követte. Mindeközben a viharos verseny Larson és Hamlin számára is véget ért ezen a ponton.

Byron blokkolja az utolsó támadást – Christopher Bell büntetett

A

Tyre defektek (amelyek ezúttal mind a jobb hátsó oldalon keletkeztek) a döntő harmadik versenyszakaszban sem maradtak el. 25 körrel a vége előtt a Cup-újonc Todd Gilliland (Front Row Ford) emiatt kiállt. Cody Ware (Ware-Ford) a megpördülő autó kikerülése közben a hátsó egyenes belső korlátjának ütközött.

Néhányan a nap tizedik sárga jelzésű futamán a bokszutcába mentek az utolsó négy kerék megállásra. Az újraindításnál azonban közel egy tucat autó volt elöl kopott gumikkal. A Hendrick pilótája, William Byron vezetett Bubba Wallace (23XI-Toyota) előtt. Aric Almirola (Stewart/Haas-Ford) és a Penske pilóta Ryan Blaney követte a második sorban.

Almirolát Ross Chastain megfordította, így újabb sárga volt. 13 körrel a vége előtt következett a következő újraindítás – és ez volt az utolsó. A friss gumikkal rendelkezők csoportját Martin Truex Jr. (Gibbs-Toyota) és Alex Bowman (Hendrick-Chevrolet) vezette. De nem jutottak el a frontra.

Az utolsó kör elején Byron vezetett Wallace előtt. Kicsit hátrébb Blaney és Chase Briscoe a falnak csapódott, de maradt a zöld. Az utolsó kanyarban Byron megakadályozta Chastain és Christopher Bell (Gibbs-Toyota) támadásait. Utóbbi a hátsó egyenesben a szolid vonal alatt előzte meg Chastain-t, amiért büntetést kapott. A második hely helyett Bell a 23. lett a végeredményben.

Ez azonban semmit sem változtatott William Byron győzelmén. A célegyenesben még egy utolsó baleset történt, amelyben elsősorban Bubba Wallace volt érintett. Végül Kurt Busch lett a harmadik Byron és Ross Chastain mögött, őt Daniel Suarez és Corey LaJoie (Spire-Chevrolet) követte.

Truex Jr. a legjobbként a friss gumikkal a P8. helyen végzett. Ezzel egy pozícióval lemaradt Chris Buescher (RFK-Ford) mögött, aki az utolsó bukást követően a P7-es pozícióban haladt át a célvonalon, visszafelé!

A vasárnap a Gen7 vagy Next Gen autók korszakában először kerül megrendezésre a verseny az austini Circuit of The Americas pályán, ahol tavaly rendeztek először NASCAR-futamot. Akkoriban azonban a versenyen tartós esőzések voltak.