szombat, május 18, 2024
HomeTennisNadal a 21. Grand Slam-diadal küszöbén - döntő Medvegyev ellen

Nadal a 21. Grand Slam-diadal küszöbén – döntő Medvegyev ellen

Melbourne – Rafael Nadal már tényleg csak egy győzelemre van a 21. címétől és Grand Slam-rekordjától: a fájdalomtól és kétségektől, valamint a teniszkarrierje befejezéséről szóló hírekkel teli hónapok után a spanyol az Australian Openen nyúl a diadalért.

Vasárnap (német idő szerint 9.30/Eurosport) a 35 éves játékos a US Open orosz bajnoka, Daniil Medvegyev elleni végső győzelemmel egyedüli első helyezetté válhat a rendkívül rangos statisztikában. Ezzel megelőzné régi riválisait, Roger Federert és Novak Djokovicot.

Djokovic, Nadal és Federer egy szinten

„Szerintem Novak is meg fogja nézni ezt a meccset két nap múlva” – mondta Medvegyev vigyorogva a pénteki győztes interjúban. Ha pedig Nadal akkor diadalmaskodik, az eredetileg sokkal jobban megbecsült Djokovics számára még keserűbbé válna a szövetségi pályán elszenvedett vereség és a torna kezdete előtti kényszerű távozása Ausztráliából.

„Szenvednem kellett, küzdenem kellett. Sokat jelent nekem, hogy újra itt lehetek a döntőben” – mondta boldogan Nadal, miután 6-3, 6-2, 3-6, 6-3-ra legyőzte a wimbledoni döntős Matteo Berrettinit a melbourne-i elődöntőben. Egyetlen melbourne-i sikere óta 13 év telt el: „2022-ben nem gondoltam volna, hogy még egy esélyt kapok”.

Még az Australian Openen való részvétele mögött álló kérdőjelek ellenére is megvonta a vállát Nadal, amikor a tenisz mérföldkőjéről kérdezték. Nem veszi túl komolyan a statisztikákat, ahogyan azt hitelesen bizonygatta. „Boldog vagyok, hogy részese lehetek ennek a csodálatos teniszkorszaknak. Ennyi az egész – mondta -, valahogy nem számít, hogy eggyel többet vagy eggyel kevesebbet érünk el. Mindannyian csodálatos dolgokat értünk el.”

A Grand Slam-címekért folyó, régóta izgalmas versenyben a nagy hármas jelenleg egyformán áll: Nadal 20 trófeát gyűjtött a négy major tornán, akárcsak a hosszú távú térdproblémái miatt szünetet tartó svájci Federer és a szerb világelső Djokovics.

Jó kilátások a győzelemre

Nadal kilátásai fényesek, feltéve, hogy elég kondíciója van egy újabb mérkőzésre. Ehhez azonban le kell győznie az erős világelső Medvegyevet. Medvegyev 7:6 (7:5), 4:6, 6:4, 6:1-re nyert az érzelmekkel teli elődöntőben a világranglista-vezető görög Sztefanosz Cicipasz ellen.

Közben a tavalyi döntős vehemensen szidta Jaume Campistol játékvezetőt. Figyelmeztetést követelt jogosulatlan edzés miatt, mert Tsitsipas apja folyamatosan beszélt a lelátón. „Olyan rossz vagy, ember” – panaszkodott hangosan a 25 éves játékos a második szett 4:5-nél, és „kismacskának” nevezte a bírót. Amikor már régen lenyugodott a heves csatából, megbánta a kirohanását. Tisztelte a játékvezetőket – erősítette meg az orosz szakember.

A pályán is Medvegyev a szettek közti szünet után kapta el magát, és biztosította be negyedik Grand Slam-döntőjét. Felejthetetlen a teniszéletben a 2019-es US Open-döntő, amelyet Nadal öt szettben nyert meg. „Készen állok” – jelentette ki most Medvegyev. A legutóbbi US Openen, szeptemberben csak a 21. címét tagadta meg Djokovictól. „Nagy a rivalizálás közöttük. Újra és újra halljuk, hogy vége, nem biztos, hogy visszajönnek. Nos, nézd meg Rafát” – mondta Medvegyev.

Nadal: „Ajándék teniszezni „

Nadal statisztikája lenyűgöző: a veterán a 29. döntőjébe jutott a legfontosabb kategóriában. Vasárnap Nadal lehet a negyedik férfi játékos, aki mind a négy Grand Slam-tornát legalább kétszer megnyerte. Melbourne-ben Nadal megdöbbentette magát. „Másfél hónappal ezelőtt még nem tudtam, hogy visszajutok-e a turnéra” – mondta – „Itt vagyok, és hálás vagyok érte. Ez minden. Már az is ajándék, hogy itt lehetek és teniszezhetek. Most egy kicsit másképp látom a dolgokat. A nap végén, őszinte leszek, fontosabb számomra, hogy újra teniszezhessek, mint hogy megnyerjem a 21. versenyt.”

A balkezes teniszező tavaly kihagyta Wimbledont, lemondott az olimpiáról és a US Openről, augusztus óta egyáltalán nem játszott tornát. Néha csak 20 percig tudott teniszezni, néha 45 percig – és néha egyáltalán nem. A Grand Slam-meccs gondolatai messze voltak. „Sok kihívást jelentő pillanatot éltem át – sok nap kemény munkával, anélkül, hogy fényt láttam volna.” Elmondta, hogy beszélt a csapattal és a családjával arról, hogy itt az ideje búcsút inteni, ha a dolgok továbbra is ilyen rosszul állnak.

Az olasz világranglista-hetedik Berrettini ellen Nadal két szetten keresztül fantasztikusan játszott. A harmadik szettben fáradtabb lett. De mielőtt a dolgok túl bonyolulttá váltak volna, Nadal megragadta a kezét. A döntő játszma a negyedik szett nyolcadik gémjében jött, amikor Berrettini előkezes hibái végül a bréknek kedveztek, és Nadal 500. kemény pályás győzelmét hozta.