péntek, május 10, 2024
HomeMotorsportsMotoGP Mandalika 2022 teszt (vasárnap): Pol Espargaro biztosította a Honda legjobb idejét

Pol Espargaro Fabio Quartararo és Aleix Espargaro előtt – A MotoGP szezonnyitó előtti utolsó tesztnap ismét érdekes eredményeket hozott a hat márkától

Az új indonéziai Mandalika pályán zajló tesztelés harmadik és egyben utolsó napjával befejeződött a 2022-es MotoGP-szezonra való felkészülés. Vasárnap Pol Espargaro a leggyorsabb idővel támasztotta alá az új Honda RC213V-ben rejlő lehetőségeket. A spanyol új körrekordot állított fel 1:31.060.

Két versenyzőnek kellett idő előtt befejeznie a napot. Joan Mir gyomorrontástól szenvedett. Fájdalmakra panaszkodott, és rosszul érezte magát. Ennek következtében a Suzuki versenyzője ma nem ment egy kört sem, és a Clinica Mobile-ban ételmérgezés gyanújával kezelték.

Rookie Raul Fernandez (Tech-3-KTM) tegnap 200 km/h körüli sebességnél bukott. Az orvosok megvizsgálták, és ma újra lovagolhatott. Hét kör után azonban a 8-as kanyarban bukott, és nem tudta megmagyarázni ezt a balesetet.

Fernandez látási problémákra panaszkodott, és az orvosok megtiltották neki a folytatást. A tegnapi balesetben agyrázkódást szenvedett. „Amikor 300 km/h-val megyek, úgy érzem, mintha 600-zal mennék” – számolt be. „Nem tudom, mikor kell fékezni. Ez nem biztonságos. „

A

Honda az időmérőn az élen zárta az indonéziai tesztet. Marc Marquez és Pol Espargaro a legújabb futóművel dolgozik. Takaaki Nakagami (LCR) még ezen a teszten is futóműveket hasonlított össze, és a tavalyi évhez hasonlóan kereste a saját útját.

Alex Marquez (LCR) reggel az 1-es kanyarban balesetet szenvedett. Minden Honda-pilóta használta az új aerodinamikát. Az új RC213V versenyképes. Ez vonatkozik a kvalifikációs körre, de a hosszú futás tempójára is.

Aprilia következetesen a mezőny elején

W

A Honda mellett az Aprilia a télen a legtöbbet fejlődött csapat. A Mandalicában a vasárnap harmadik helyen végző Aleix Espargaro és Maverick Vinales ismét jó benyomást keltett.

Az új, keskenyebb futómű nagyon jó kanyarodási és nagy kanyarsebességet tesz lehetővé. Sepangban a versenyzők extrém csattogásra panaszkodtak. A Mandalika pályán ez nem volt így, néhány gyors kanyar és irányváltás ellenére.

Yamaha: kvalifikációs kísérlet a végén

W

Míg a Honda és az Aprilia nyugodtan várta a szezonnyitót, a Yamaha számára nem ment minden simán. Az utolsó öt percben Fabio Quartararo és Franco Morbidelli lágy gumival támadott. A második és a negyedik helyen végeztek.

Ez az egy gyors kör a végén azonban elfedte azt a tényt, hogy a Yamaha nem sokat fejlődött a tél folyamán, és versenytempóban sem mutatott abszolút versenyképes köridőket. A kvalifikáció ismét a jó eredmény kulcsa lesz a Yamaha számára.

Mert az előzési manőverek idén is nagyon nehezek lesznek az M1-esen. A Yamaha túl lassú. A végsebesség mérésnél még ezen a viszonylag rövid pályán (leghosszabb egyenes 500 méter) is kilenc-tíz km/h körüli sebesség hiányzott a Ducati rakétáknak

Suzuki előrelépés az időtámadásban

Ami a Yamahának nem sikerült, az a Suzukinak sikerült. A GSX-RR gyorsabb lett az egyenesben. A Ducatitól mindössze négy km/h-val maradt el. A Suzuki így a Hondához és az Apriliához hasonló szinten volt.

A Suzuki továbbfejlesztette a GSX-RR teljes csomagját. A legfontosabb, hogy a kvalifikációs körben is történt egy lépés. Rins a hatodik helyen fejezte be a tesztet. És előző nap Mir nagyon jó tempót mutatott a hosszú futásokon. A Suzuki megőrizte ezt az erőt.

Ducati megpróbálja szabályozni a motor teljesítményét

Az egyenesekben is a Ducatisok voltak a leggyorsabb motorok Mandalikában. Problémát okoz azonban a GP22 új motorja is, amelyben ismét találtak néhány lóerőt. Már Sepangban is túlságosan kipörgött a hátsó kerék a kanyar kijáratánál. Ez volt a fő probléma.

A mérnökök Indonéziában dolgoztak azon, hogy ezt megragadják. Ez nemcsak az elektronikát, hanem a mechanikai felépítést is érintette. Több súlyt helyeztek a hátsó részre. Visszaváltottak a régi, rövidebb kipufogóra is.

A zárónapon a világbajnoki viktor Francesco Bagnaia a téli teszteken először mutatott be egy repülő kört, amivel az ötödik helyre jött fel. Az olasz a hosszú etapokon is nagyon jó tempót ment a közepes gumival. Jorge Martin (Pramac) ma két bukást szenvedett.

KTM előrelépés

W
Az

KTM sokkal jobb volt Mandalikában, mint Sepangban. Elemezték az összes adatot, javítottak a beállításokon és a teljes csomagon. Mind a négy KTM-pilóta az új karbon lengőkarral és az új aerodinamikával versenyzett. Volt egy kissé eltérő kipufogóvég is.

Ezzel a csomaggal a beállítások optimalizálására koncentráltak. Minden a részletekről szólt, mint minden gyártó esetében. Brad Binder és Miguel Oliveira elégedett volt az RC16-os érzésével.

Az utolsó tíz percben Binder és Oliveira kezdte meg a kvalifikációs kísérleteket. Binder a kilencedik helyen fél másodperccel maradt le a vezetőktől. A KTM javult, de még mindig hiányzik valami ahhoz, hogy az élen versenyezhessen.

Újoncok párharca Bezzecchi vs di Giannantonio

Míg a gyári csapatoknak összesen öt téli tesztnapjuk volt (kettő Sepangban, három Mandalikában), addig az újoncok nyolc napot (öt Sepangban, három Mandalikában) kaptak, hogy megismerkedjenek új munkaeszközeikkel.

A végén Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) volt a legjobb MotoGP-újonc a 17. helyen. Az olasz egy hajszállal gyorsabb volt honfitársánál, Fabio di Giannantoniónál (Gresini-Ducati). A Moto2 világbajnok Remy Gardner (Tech-3-KTM) továbbra is csuklófájdalmakkal küzd.

Ez az oka annak, hogy az ausztrál többnyire a pálya hátsó részén volt megtalálható. A hátsó sorban a Moto3-ban feltörekvő Darryn Binder áll (ha Fernandezt ma nem vesszük figyelembe). Vasárnap Binder, aki az RNF csapat 2021-es Yamahájával versenyez, két másodperccel maradt le az élről.

Ezzel lezárulnak a téli tesztek. Az új szezon március 6-án kezdődik a hagyományos éjszakai futammal a katari Losail Circuit pályán.