vasárnap, április 28, 2024
HomeMotorsportsMotoGP kvalifikáció Misanóban: 2018 óta az első Miller-pole - a Ducati dominált

MotoGP kvalifikáció Misanóban: 2018 óta az első Miller-pole – a Ducati dominált

Jack Miller viharzik a pole-ra a változékony időjárásban Misanóban – Francesco Bagnaia második, de rajtbüntetéssel – Fabio Quartararo csak nyolcadik a rajtrácson

Jack Miller 2018 Argentína óta az első MotoGP pole-ját ünnepelheti: a Ducati versenyzője 1:31.899-es idővel a San Marinó-i Nagydíj kvalifikációján a leggyorsabb időt érte el, ezzel csapattársát, Francesco Bagnaia-t utasította maga mögé a második helyre. A harmadik helyen Enea Bastianini, egy másik Ducati versenyző következett.

A Moto3-hoz hasonlóan a MotoGP versenyzőinek is meg kellett küzdeniük a változékony időjárással. Időnként szemerkélt, de közel sem volt elég nedves az esőgumikhoz. A Q1-ben a két VR46 Ducati versenyző, Marco Bezzecchi és Luca Marini birkózott meg a legjobban a helyzettel.

Ők utólag egy kört léptek előre, míg olyan nevek, mint Jorge Martin és Brad Binder a Q1-ben ragadtak. Az eső az edzés vége felé kicsit erősebb lett, így a legtöbb versenyző esőgumikon kezdte a második kvalifikációs szakaszt.

Az egyetlen Miguel Oliveira azonnal slick gumikon indult a KTM-jén, és már az első körben bebizonyította, hogy esős gumikon sokkal gyorsabb, mint a versenytársak. Fokozatosan a többiek is átálltak a slickekre, Oliveira előnye, hogy már megtett néhány kört rajtuk.

A versenyzők azonban gyorsan alkalmazkodtak a körülményekhez. Különösen a Ducati versenyzői nyomták a tempót, és váltották egymást az élen. A végén Miller szűken megelőzte csapattársát: Őt és Bagnaia-t mindössze 15 ezredmásodperc választotta el egymástól.

Miller: A kerékpár eleve nem volt kész

„A pálya nem is volt olyan rossz állapotban” – mondta a pole-ból induló versenyző. „Az eső szinte teljesen eltűnt. De a boxutcában még mindig teljesen nedves volt. A száraz beállítású motorom nem volt kész, és már azt hittem, hogy kihagytam a megfelelő ablakot.”

„Valójában a pálya szinte teljesen száraz volt, és jól kezeltük. Volt néhány szőrös pillanat, de persze az érzés nagyszerű. Ez a második MotoGP pole-om. Ilyen hosszú idő után újra kapni egyet, ráadásul itt, a Ducati otthonában, ez nagyszerű.”

Bagnaia elismeri: „Ez volt az egyik legnehezebb MotoGP kvalifikációm! Nagyon nehéz volt megérteni, milyen keményen kell támadni. Boldog vagyok, mert nagyon jól sikerült. A célom az volt, hogy az első háromban végezzek.”

Bagnaia azonban nem a második, hanem az ötödik helyről indul vasárnap. Ennek oka a versenyfelügyelők által kiszabott rajtbüntetés, mivel Bagnaia a pénteki edzésen akadályozott egy másik versenyzőt. Ennek eredményeként márkatársai, Bastianini és Bezzecchi egy-egy pozíciót lépnek előre.

Quartararo és Espargaro tovább hátrébb

Maverick Vinales is rajtpozíciót szerez. Az Aprilia versenyzője az ötödik helyre kvalifikálta magát. Johann Zarco (Pramac-Ducati) a hatodik helyre motorozott. Fabio Quartararo (Yamaha) nem tudott a nyolcadik helynél tovább menni, Marini mögött végzett.

Quartararo világbajnoki riválisának szintén semmi köze nem volt a pole-ért folytatott küzdelemhez: Aleix Espargaro csak a kilencedik helyre tette be az Apriliáját. Oliveira végül a tizedik helyen ért célba, megosztva a negyedik sort Franco Morbidellivel (Yamaha) és Alex Rinsszel (Suzuki).

A Pramac versenyzője, Martin a Q1-ben szűken a harmadik helyen végzett, és nem jutott tovább a 13. helynél a rajtrácson. Az ötödik soron Fabio Di Giannantonióval (Gresini-Ducati) és a KTM-es Binderrel osztozik. Alex Marquez (LCR-Honda) bukott és a 16. lett, őt Michele Pirro (Ducati) és Andrea Dovizioso (RNF-Yamaha) követte.

A Repsol Honda duója, Pol Espargaro és Stefan Bradl a 19. és 20. helyen végzett, majdnem kilenc tizeddel elmaradva a kvalifikáció leggyorsabb idejétől.

A rajtrácson maradt helyeket Darryn Binder (RNF-Yamaha), Takaaki Nakagami (LCR-Honda) és Kazuki Watanabe (Suzuki) töltötte be, aki Joan Mir helyetteseként maga mögött hagyhatta a két Tech 3 újoncot, Remy Gardnert és Raul Fernandezt.