петък, март 29, 2024
HomeMotorsportsКвалификация на MotoGP в Мизано: Първи пол на Милър от 2018 г....

Квалификация на MotoGP в Мизано: Първи пол на Милър от 2018 г. насам – Ducati доминира

Джак Милър спечели полпозишъна в променливото време на пистата Мизано – Франческо Баня е втори, но с наказание на стартовата решетка – Фабио Куартараро е едва осми на стартовата решетка

Джак Милър може да отпразнува първия си пол в MotoGP след Аржентина 2018: пилотът на Ducati даде най-бързото време от 1’31.899 в квалификацията за Гран при на Сан Марино, като остави съотборника си Франческо Баня на второ място. Енеа Бастианини, друг пилот на Ducati, зае трето място.

Както и в Moto3, пилотите от MotoGP трябваше да се справят с лошото време. От време на време преваляваше дъжд, но не беше достатъчно мокро, за да се използват гуми за дъжд. В Q1 двамата пилоти на VR46 Ducati Марко Бежеки и Лука Марини се справиха най-добре със ситуацията.

Те напреднаха с една обиколка със задна дата, докато имена като Хорхе Мартин и Брад Биндър застинаха в Q1. Към края на сесията дъждът стана малко по-силен, така че повечето пилоти започнаха втората квалификационна секция с гуми за дъжд.

Единствено Мигел Оливейра излезе веднага със сликове на своя КТМ и още в първата обиколка доказа, че е много по-бърз от конкурентите с гуми за дъжд. Постепенно останалите преминаха на сликове, като предимството на Оливейра беше, че вече беше направил няколко обиколки с тях.

Състезателите обаче бързо се адаптираха към условията. Особено пилотите на Ducati натиснаха темпото и се редуваха начело. В крайна сметка Милър изпревари своя съотборник: Двамата с Баняя бяха разделени само от 15 хилядни от секундата.

Miller: Велосипедът не беше готов на първо място

„Трасето дори не беше в толкова лошо състояние“, каза пилотът, който зае първото място. „Дъждът беше почти напълно изчезнал. Но в питлейна все още беше напълно мокро. Моторът ми със сухи настройки не беше готов и вече мислех, че съм пропуснал правилния момент.“

„Всъщност пистата беше почти напълно суха и ние се справихме добре с нея. Имаше няколко трудни момента, но, разбира се, усещането е страхотно. Това е вторият ми полпозишън в MotoGP. Да се сдобиеш отново с такъв след толкова дълго време, при това тук, в дома на Ducati, е страхотно. „

Bagnaia признава: „Това беше една от най-трудните ми квалификационни сесии в MotoGP! Беше много трудно да се разбере колко силно да се атакува. Щастлив съм, защото се справихме наистина добре. Целта ми беше да завърша в челната тройка.“

В неделя обаче Баня ще стартира от пета, а не от втора позиция. Това се дължи на наказанието на стартовата решетка, наложено от стюардите на състезанието, тъй като Баняя е възпрепятствал друг пилот по време на петъчната тренировка. В резултат на това неговите съотборници от марката Бастианини и Безеки ще се изкачат с по една позиция нагоре.

Куартараро и Еспаргаро по-назад

Маверик Винялес също спечели позиция на стартовата решетка. Състезателят на Aprilia се класира пети. Йохан Зарко (Pramac-Ducati) се класира шести. Фабио Куартараро (Yamaha) не можа да излезе извън осмото място и така се нареди зад Марини.

Съперникът на Куартараро в световния шампионат също нямаше нищо общо с борбата за полпозишъна: Алейш Еспаргаро класира своята Aprilia едва на девето място. В крайна сметка Оливейра финишира десети, делейки четвърта редица с Франко Морбидели (Yamaha) и Алекс Ринс (Suzuki).

Състезателят на Pramac Мартин едва не завърши трети в Q1 и не излезе извън 13-ото място на стартовата решетка. Той дели петата редица с Фабио Ди Джанантонио (Gresini-Ducati) и Биндер с KTM. Алекс Маркес (LCR-Honda) катастрофира и остана 16-и, следван от Микеле Пиро (Ducati) и Андреа Довициозо (RNF-Yamaha).

Двойката на Repsol Honda Пол Еспаргаро и Щефан Брадл завърши на далечните 19-о и 20-о място, с почти девет десети разлика от най-бързото време в квалификационната сесия.

Останалите места на стартовата решетка бяха заети от Дарин Биндер (RNF-Yamaha), Такааки Накагами (LCR-Honda) и Казуки Ватанабе (Suzuki), който като заместник на Жуан Мир успя да остави зад себе си двамата новаци от Tech 3 Реми Гарднър и Раул Фернандес.