hétfő, április 29, 2024
HomeMotorsportsMotoGP futam Le Mans 2022: Bastianini diadalmaskodott, Bagnaia bukott

MotoGP futam Le Mans 2022: Bastianini diadalmaskodott, Bagnaia bukott

Franciaországban Enea Bastianini megszerezte szezonbeli harmadik győzelmét – Francesco Bagnaia bukott az élmezőnyért vívott párharcban – Jack Miller és Aleix Espargaro a dobogón

Enea Bastianini (Gresini-Ducati) a 2022-es MotoGP-szezon harmadik győzelmét ünnepelte a Francia Nagydíjon. Bastianini szoros párharcot vívott Francesco Bagnaia (Ducati) pilótával az élen. Amikor Bastianini az élre állt, Bagnaia elkövette a döntő hibát és kiesett.

Ducati kettős győzelmet ünnepelhetett, mivel Jack Miller a dobogó második fokára állhatott fel. Az Aprilia gyári pilótája, Aleix Espargaro a harmadik helyen folytatta a dobogós helyezések sorát. A helyi hős Fabio Quartararo (Yamaha) a negyedik helyen végzett hazai versenyén (versenyeredmény).

Vasárnap rekordszámú, 110 000 rajongó gyűlt össze a Bugatti Circuit körül. A 27 körös verseny rajtjánál Miller nyerte a holeshotot Bastianini és Bagnaia előtt. A helyi hős Quartararo nem kezdett jól, és az első kanyarokban visszaesett.

Az első kör után Miller vezetett Bagnaia, Alex Rins (Suzuki), Bastianini, Joan Mir (Suzuki), Aleix Espargaro, Marc Marquez (Honda) és Takaaki Nakagami (LCR-Honda) előtt. A francia Quartararo és Johann Zarco (Pramac-Ducati) csak kilencedik, illetve tizedik lett.

Ez egy mozgalmas nyitó időszak volt. A harmadik kör elején Rins a célegyenes utáni jobbos kanyarban nem tudta elkapni, és nagy sebességgel egyenesen a kavicságyba vágódott. A Dunlop sikánhoz érve a Suzuki versenyzője bukott. Minden lovas ki tudta kerülni őt.

A korai szakaszon a Miller-Bagnaia Ducati duó egy másodperces előnyt épített ki az élen. Ezután a Bastianini, Mir és Aleix Espargaro trió következett. Szoros hátránnyal Quartararo és Marc Marquez párbajozott a hatodik helyért.

A negyedik körben Bagnaia megelőzte csapattársát, és először vezetett a versenyben. Ennek eredményeképpen a vezető csoport összezárta sorait. Bastianini visszatalált a csapattársaihoz. Mir, Aleix Espargaro és Quartararo szorosan követte a Ducati triót.

A tizenkettedik körben Bastianini megelőzte Millert, és az új második lett. Az üldöző trió is újra sokkal közelebb került a Ducati trióhoz. Mir felzárkózott, és magával húzta Aleix Espargarót és Quartararót.

A verseny felénél a második Suzuki is kiesett. Mir GSX-RR-je a kavicságyban volt a célkanyar külső oldalán. A spanyol első kereke lecsúszott, miközben a negyedik helyen állt. Aleix Espargaro lett az új negyedik versenyző, akit Quartararo követett.

Bagnaia döntő hibákat követ el a párharcban

Az utolsó tíz körben Bagnaia és Bastianini párharca dúlt a győzelemért. A 21. kör elején Bastianini a Dunlop sikánban támadott, de aztán a „La Chapelle”-ben elhibázta a versenytávot, és Bagnaia kicsúszott a belső íven.

Bagnaia ekkor döntő hibákat vétett! A „Garage Vert” előtti féktávon Bagnaia túl későn fékezett. Bastianini kicsúszott a belső íven, és egy pillanat alatt egy másodperces előnyre tett szert Bagnaia előtt. Pillanatokkal később még rosszabb lett a helyzet Bagnaia számára.

A 13-as kanyarban a jobbos kanyarban lecsúszott az első kereke, és a Ducati gyári versenyzője kiesett! Öt körrel a vége előtt Bastianini két másodperccel vezetett Miller előtt. Aleix Espargaro volt a harmadik, és Quartararo nyomása alatt.

Ez döntött a győzelemről. Bastianini fölényesen lovagolt idei harmadik győzelméhez. „Miután közel kerültem ‘Peccóhoz’, megpróbáltam megelőzni őt a 2-es kanyarban, hogy idegessé tegyem” – írta le „LA Bestia”. „Végül sikerült, és megnyertem a versenyt. Ez hihetetlen!”

Három versenyző közel a világbajnokságon

A többi pozícióban semmi sem változott mögöttük. Ezzel a versenyeredménnyel Quartararo megvédte vezető helyét a világbajnokságban, de előnye Aleix Espargaróval szemben négy pontra csökkent. Bastianini nyolc ponttal van lemaradva a harmadik helyen.

Zarco az ötödik helyen látta meg a kockás zászlót hazai versenyén. Marc Marquez a hatodik helyen végzett, 15 másodperccel lemaradva a legjobb Honda-pilótaként. Takaaki Nakagami a hetedik helyen követte. Brad Binder volt az egyetlen KTM-pilóta, aki a nyolcadik helyen végzett.

Luca Marini (VR46-Ducati) és Maverick Vinales (Aprilia) egészítette ki a top 10-et, a további világbajnoki pontokat Pol Espargaro (Honda), Marco Bezzecchi (VR46-Honda), Fabio di Giannantonio (Gresini-Ducati), Alex Marquez (LCR-Honda) és Franco Morbidelli (Yamaha) szerezte.

A Tech 3 csapata számára ez egy felejthetetlen hazai verseny volt. Remy Gardner és Raul Fernandez korán kiesett baleset miatt. A KTM gyári versenyzője, Miguel Oliveira szintén bukással búcsúzott. Jorge Martin (Pramac-Ducati) is folytatta idei bukássorozatát.

A következő nagydíjra május 29-én kerül sor az olaszországi Mugellóban.