csütörtök, május 2, 2024
HomeMotorsportsMotoGP Aragon FT3 2022: Öt Ducatis az élen, Marc Marquez első bukása

MotoGP Aragon FT3 2022: Öt Ducatis az élen, Marc Marquez első bukása

Jack Miller vezeti a Ducati kvintettet – Mindkét KTM-es a top 10-ben – Marc Marquez bukik és a Q1-ben van – Mindkét Apriliának is a Q1-ben kell rajthoz állnia

A

Ducati a harmadik szabadedzést is uralta a MotoGP harmadik szabadedzésén a MotorLand Aragonban (Spanyolország). Öt Desmosedici-pilóta végzett az időmérőn az élen. Jack Miller vezetett Francesco Bagnaia előtt.
A

KTM a kvalifikációs üzemmódban visszatért, hiszen Brad Binder és Miguel Oliveira bejutott a top 10-be, míg Marc Marquez (Honda) először bukott, és a Q1-ben kell majd rajthoz állnia, ahogy mindkét Aprilia-pilóta is a kvalifikáción.

Ami a gumikat illeti, a mezőny többsége a közepes abroncsokat választotta elöl és hátul. Pénteken sok versenyző panaszkodott az alacsony tapadási viszonyokra. Ez még mindig az eredeti, 2009-es aszfalt, és így a legrégebbi a naptárban. Ráadásul a gumiabroncsok erősen romlottak.

Marc Marquez mindkét motorjára újra karbon lengőkart szerelt. De a két Honda beállítása és különösen a geometriája teljesen más volt. A felállásban egy radikálisabb megoldással próbálkoztak.

Az utolsó kanyarban Marc Marquez első kereke egyszer megcsúszott, de bal könyökével és térdével meg tudta menteni. 22 perccel az edzés vége előtt a 7-es jobbos kanyarban az első kereke beszakadt. Marc Marquez bukott, de azonnal talpra állt és rendben volt.

Az esés az általa preferált felállással történt. Nem volt elégedett a radikálisabb felállással. Legénységének a második motort kellett átépítenie a záró szakaszra, hogy Marc Marquez még nekivághasson a repülő próbálkozásnak.

A Yamahánál Fabio Quartararo és Franco Morbidelli is egy-egy motorral versenyzett az új futóművel. Mindketten szintén az újabb megoldást részesítették előnyben. Az Aprilia táborában Maverick Vinales két teljesen különböző lengőkar-beállítást próbált ki. Mindenki kereste a fogást.

KTM újra a top 10-ben

Az utolsó negyedórában több kvalifikációs kísérlet is történt a Q2-es helyekért a lágy hátsó gumival. Az első próbálkozásánál Bagnaia a 14-es kanyarban a járdaszegélynek ütközött, és majdnem kiesett, de a következő körben már a helyén volt.

Aztán a KTM felpörgette a hőfokot. Brad Binder és Oliveira először a top 5-be került, de aztán Brad Binder a 2-es kanyarban balesetet szenvedett, ami véget vetett a gyakorlásnak. Ezután ismét sárga zászlók következtek Darryn Binder (RNF-Yamaha) 10-es kanyarban történt balesete miatt.

Még több sárga zászló volt. Cal Crutchlow (RNF-Yamaha) a 16-os kanyarban, Alex Rins (Suzuki) pedig az 5-ös kanyarban bukott, de a végén még így is volt némi időjavulás, mert a sárga zászlókat gyorsan újra felemelték.

Az első öt helyen ismét Ducati-pilótákat lehetett találni. Miller 1:46.992 perccel vezette az összetettet csapattársa, Bagnaia előtt. A harmadik helyen az újonc Marco Bezzecchi (VR46) következett. Enea Bastianini (Gresini) és Jorge Martin (Pramac) egészítette ki az első 5 helyezettet.

A KTM-es duó a hatodik és a hetedik helynek örülhetett. Quartararo a nyolcadik helyen biztosította helyét a top 10-ben, és célja egy hely a rajtrács első sorában, hogy esélye legyen a Ducati rakétákkal szemben.

Mindkét Aprilia versenyző az első negyedévben

A kilencedik helyen Takaaki Nakagami (LCR) volt a legjobb Honda-pilóta. Rins pedig egy bukás ellenére megtartotta a tizedik helyet. A mezőnyben rendkívül szorosak voltak az időeredmények, hiszen Rins mindössze 0,280 másodperccel maradt le a tizedik helyen.

Mindkét Aprilia-pilótának a délutáni Q1-ben kell versenyeznie. Aleix Espargaro tizenegyedik lett, Vinales pedig nem tudott javítani pénteki idején. Vinales ezért visszacsúszott a 17. helyre. Marc Marquez szintén a Q1-ben a tizenkettedik helyen áll.

Az, hogy Joan Mir részt vehet-e a versenyhétvége hátralévő részében, a mostani edzés után dől el. Pénteken a Suzuki versenyzője még érezte a jobb bokasérülését, és nem tudta jól használni a hátsó féket.

Az edzés felénél Mir az FT3-as legjobb időt autózta. Ezzel átmenetileg a kilencedik helyre javította az összesített eredményt. A Mir azonban nem tudta ezt az eredményt a végéig megtartani. Az ülést a 19. helyen fejezte be.

A negyedik edzés 13:30-kor kezdődik, majd 14:10-től a kvalifikáció következik.