vasárnap, május 19, 2024
HomeMotorsportsIndyCar St. Louis: Josef Newgarden győzött szűken David Malukas előtt

IndyCar St. Louis: Josef Newgarden győzött szűken David Malukas előtt

Kétórás leállás után Josef Newgarden lekörözi Penske-pilótáját, Scott McLaughlint, de majdnem utoléri egy újonc

Josef Newgarden (Penske-Chevrolet) a 2022-es IndyCar-szezon utolsó ovális futamán ünnepelhetett, és ezzel együtt az ötödik győzelmét a szezonban. A mezőny többi versenyzőjéhez hasonlóan neki is két órát kellett várnia a győzelemre, mivel a versenyt ideiglenesen felfüggesztették erre az időre.

A Bommarito Automotive Group 500 a St. Louis melletti Gateway Motorsports Park 1,25 mérföldes ovális pályáján 260 körre volt kiírva. A versenyt 218 kör után piros zászlóval kellett leinteni, mert elkezdett esni az eső. Ekkor még 15 kör sem telt el azóta, hogy Newgarden az utolsó boxkiállásnál elvesztette a vezetést a Penske csapattársával, Scott McLaughlinnal szemben. A hosszú szünet utáni újrakezdéskor azonban visszavágott.

Az utolsó körben McLaughlint az erős David Malukas (Coyne-Honda) kiszorította a második helyről. Az IndyCar-újonc az 1-es kanyarban kívülről előzött. Nem tudta azonban teljesen utolérni a vezetőt. A célban Newgarden kevesebb mint fél másodperccel előzte meg Malukas-t, aki először állhatott fel a dobogóra.

A szezonban aratott ötödik győzelmével Newgarden immár harmadik IndyCar-címét is magáénak tudhatja. Már csak három pontra van a tabella élétől.

Történelmi oszlop az Akaraterőnek – előrehozott kezdés

Will Power (Penske-Chevrolet) indult a pole pozícióból, pályafutása 67. alkalommal az IndyCarban. Power ezzel egyenlővé tette az évtizedek óta egyedüli rekorder Mario Andretti rekordját. A szombati futam rajtját fél órával előbbre hozták, mert az eső már a levegőben volt. A verseny tehát közép-európai nyári időszámítás szerint éjfélkor kezdődött.

A pénteki kvalifikáción (két körös egyéni időmérő edzés) a pontverseny első 7 helyezettje a rajtrács első 7 helyezettje volt. Amikor a szombati nap az eredetileg tervezettnél fél órával korábban kezdődött, Power megnyerte a rajtot, és az első körből Marcus Ericsson (Ganassi-Honda) előtt vezetőként jött vissza. Mögötte Scott McLaughlin és Josef Newgarden, valamint Scott Dixon és Alex Palou (mindketten Ganassi-Honda) és Patricio O’Ward (McLaren-Chevrolet) sorakozott fel.

Az 55. körben az első boxkiállásra zöld jelzés alatt került sor. Power megtartotta a vezetést. Mögötte a Penske csapattársa, McLaughlin feljött a második helyre. De O’Ward volt az, aki a legnagyobb lendületet mutatta a korai szakaszban. Miután a verseny első körét a hetedik helyen teljesítette, az első boxkiállás után már a harmadik helyen állt.

Newgarden átmenetileg megelőzte O’Wardot, de a McLaren pilótája néhány körrel később kontrázott, és visszavette a harmadik helyet. A 110. körtől kezdve a második rutinszerű boxkiállás miatt ismét zöldet kapott a verseny. Power McLaughlin és O’Ward előtt maradt. Kevéssel később McLaughlin elvesztette a Power chaser pozíciót O’Warddal szemben.

Patricio O’Ward erős – Josef Newgarden erősebb a friss gumikon

Az élen azonban Takuma Sato (Coyne-Honda) egy eltérő boxkiállási stratégiának köszönhetően néhány vezető kört szerzett. Sato csapattársa – az IndyCar-újonc David Malukas – szintén nagyon hasonló stratégiát követett.

Jack Harvey (Rahal-Honda) a 4-es kanyar falának csúszásával hozta ki az első sárga jelzést, ekkor a 260 tervezett körből 144-et teljesítettek, és egyértelmű volt, hogy az időjárás miatti leállás esetén teljes pontszámot osztanak ki.

A Harvey által kiváltott első sárga fázis pedig további változást okozott a stratégiában. Míg a mezőny nagy része élt a lehetőséggel, hogy egy harmadik boxkiállást is beiktasson, Power, O’Ward és a Ganassi-trió (Ericsson, Dixon, Palou) a pályán maradt. Az esőre spekuláltak, és nem akarták elárulni a pálya pozícióját. Power Penske csapattársai, McLaughlin és Newgarden viszont azok között voltak, akik a boxba álltak.

Az újraindítás még az eső előtt történt. O’Ward a verseny manőverét hajtotta végre, amikor az 1/2-es kanyar külső oldalán támadta az élen álló Power-t, és megkerülte a pole-sittert. O’Ward azonban nem sokáig élvezte előnyét. Egyrészt utasítást kapott, hogy takarékoskodjon az üzemanyaggal, ahogyan a Power és társai is. Ezzel szemben Newgarden és McLaughlin friss gumikkal állt rajthoz.

Newgarden óriási léptekkel közeledett. Nem tartott sokáig, hogy kívülről megkerülje O’Wardot, és átvegye a vezetést. Newgardennek azonban még hosszú utat kellett megtennie ahhoz, hogy megszerezze ötödik győzelmét a szezonban.

Az eső miatt kétórás szünet Scott McLaughlinnal a P1-ben

Néhány körrel Newgarden után McLaughlin is megelőzte O’Wardot. Ezzel a Penske kettős előnyre tett szert. De mivel a versenyző, aki korábban a táv nagy részét vezette, nem tartozott közéjük. Power és társai, akik sárga jelzés alatt kint maradtak, a 190. körről érkeztek be a harmadik boxkiállásra, méghozzá versenytempó alatt.

Alig 15 körrel később a második helyen álló McLaughlin és a vezető Newgarden is a zöld jelzés alatt állt ki a boxba. Számukra ez volt a verseny negyedik állomása. És ezen a versenyen McLaughlin megelőzte Newgardent. Newgarden, aki egy körrel később állt meg, Christian Lundgaard (Rahal-Honda) volt előtte, amikor a boxutcába hajtott, így McLaughlinnal ellentétben nem tudott teljesen szabadon megközelíteni.

Kevesebb mint 15 körrel a boxkiállás után, amely során McLaughlin megelőzte Newgarden-t, elkezdett esni az eső. A piros zászlót mutatták. Az 1,25 mérföldes ovál felszáradt, de az eső nem volt az egyetlen probléma. Mivel a pálya közelében zivatarok voltak, egyértelmű volt, hogy nem fog olyan gyorsan menni. Csak akkor merült fel a folytatás gondolata, amikor a zivatarok elvonultak. És két óra leállás után a verseny valóban folytatódott a teljesen száraz pályán.

Newgarden legyűri McLaughlint az utolsó újraindításnál

A középmezőnyben a sárgát a piros feloldása után üzemanyag-utántöltésre és újabb kerékcserére használták. Az újraindításra 36 körrel a vége előtt került sor. Az éllovas McLaughlin jött el a legjobban, de még a kör vége előtt Newgarden a hátsó egyenes végén belülre szúrt és elment mellette.

Josef Newgarden Scott McLaughlint megelőzve nem adta át a vezetést. Az utolsó szakasz embere azonban nem ő, hanem David Malukas volt. Az újonc az utolsó etapban az ötödikről a második helyre lépett előre, megszerezve első IndyCar dobogós helyezését, és alig lemaradva első győzelméről. Scott McLaughlin, aki a megszakítás alatt már első ovális győzelméről álmodozott, a mérleg nyelve a P3. helyezéssel kellett beérnie.

Patricio O’Ward a negyedik lett, mint a legjobb helyen álló pilóta, aki mindössze három boxkiállást teljesített. Ötödik lett Takuma Sato, vagyis Dale Coyne csapata mindkét autójával bekerült az első ötbe. A sokáig vezető Will Power a végén csak P6-os volt. Őt a Ganassi pilótái, Marcus Ericsson (7.), Scott Dixon (8.) és Alex Palou (9.) követték, valamint Graham Rahal (Rahal-Honda), aki a top 10-et zárta.

Romain Grosjean (Andretti-Honda) a kilencedik helyre kvalifikálta magát a rajtrácson, de nem indulhatott onnan. Mivel az előző futamot (Nashville) követően motorcserére került sor, ami meghaladta a büntetésmentes kvótát (négy motor), kilenc rajtpozíciót rontottak vissza. Grosjean a 18. rajtkockából indulva más stratégiára váltott. Az ő esetében azonban ez nem volt olyan sikeres, mint Sato esetében. Grosjean a P13. helyen végzett.

Jimmie Johnson, aki az előző ovális futamokon abszolút meggyőző volt, és nemrég az Iowa Speedwayen először végzett az első 5-ben egy IndyCar-futamon, ezúttal nem teljesített ilyen jól. Előzetesen az Iowa Speedwayen tesztelhetett, de a Gateway Motorsports Parkban nem. A 26 fős mezőnyben Johnson volt az első pilóta, akit leköröztek, de így is sikerült feljönnie a 14. helyre.

Rinus VeeKay (Carpenter-Chevrolet) és Alexander Rossi (Andretti-Honda) nem ért célba, mindkettőjüket elektronikai problémák gyötörték, bár Rossi időközben folytatni tudta a versenyt. A Rahal pilótája, Jack Harvey és a VeeKay Carpenter csapattársa, Conor Daly szintén nem látta a kockás zászlót. Rossi, Harvey és Daly esetében azonban a verseny feladásáról volt szó, közvetlenül a vége előtt. A VeeKay már a nyitó szakaszon ki kellett, hogy szálljon ki a versenyből.

Két futam van hátra: Hét pilóta még versenyben a címért

Mivel még két futam van hátra a szezonból, a 2022-es IndyCar tabella továbbra is szoros. Will Power továbbra is vezeti a bajnokságot, miután hatodik lett a futamon. A futamgyőztes Josef Newgarden azonban már csak három ponttal van lemaradva Penske-csapattársa mögött.

Scott Dixon a harmadik a tabellán, 14 ponttal lemaradva Power mögött. Dixon Ganassi csapattársa, Marcus Ericsson további három ponttal van lemaradva. Következik a címvédő Alex Palou egy másik Ganassi Hondával. 43 ponttal van lemaradva. És még nincs minden veszve Scott McLaughlin (54 pont hátrány) és Patricio O’Ward (59 pont hátrány) számára sem.

Hét versenyző a címvédésben, és már csak két futam van hátra: a 2022-es IndyCar-címért folytatott küzdelem ebből a szempontból hosszú évek óta a legizgalmasabb, főleg, hogy nem dupla pontszerző szezonzáróról van szó. Egyébként Will Power és Scott Dixon az egyetlen olyan pilóta a mezőnyben, aki a szezon eddigi összes versenykörét teljesítette.

A szezon utolsó két versenyét állandó pályákon rendezik, mindkettő az USA nyugati részén: szeptember 4-én Portlandben (Oregon) és szeptember 11-én a kaliforniai Laguna Seca Raceway-en.