сряда, май 15, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Сейнт Луис: Йозеф Нюгардън печели с малка преднина пред Дейвид Малукас

IndyCar Сейнт Луис: Йозеф Нюгардън печели с малка преднина пред Дейвид Малукас

След двучасово спиране Джоузеф Нюгардън изпреварва съотборника си от Пенске Скот Маклафлин, но почти е застигнат от новак

Йозеф Нюгардън (Penske-Chevrolet) отпразнува последното състезание на овал за сезон 2022 в IndyCar, а с това и петата си победа за сезона. Подобно на всички останали пилоти в полето, той трябваше да чака два часа за победата си, тъй като състезанието беше временно спряно за това време.

Предвидено бе, че Bommarito Automotive Group 500 на 1,25-милния овал на Gateway Motorsports Park край Сейнт Луис ще продължи 260 обиколки. След 218 обиколки се наложи да бъде поставен червен флаг, защото започна да вали. В този момент бяха изминали по-малко от 15 обиколки, откакто Нюгардън загуби лидерството от съотборника си в екипа на Penske Скот Маклафлин при последния питстоп. Но при подновяването на играта след дългото прекъсване той нанесе своя удар.

В последната обиколка Маклафлин бе изместен от второто място от силния Дейвид Малукас (Coyne-Honda). Дебютантът в IndyCar мина от външната страна в завой 1. Той обаче не успя да настигне лидера. На финала Нюгардън изпревари с по-малко от половин секунда Малукас, който за първи път се качи на подиума.

С петата си победа за сезона Нюгардън категорично претендира за трета титла в IndyCar. Сега той е само на три точки от върха в класирането.

Исторически стълб за Will Power – началото е преместено напред

Уил Пауър (Penske-Chevrolet) стартира от полпозишън за 67-и път в кариерата си в IndyCar. По този начин Пауър изравни единствения рекордьор от десетилетия Марио Андрети. Стартът на съботното състезание беше преместен с половин час напред, защото дъждът вече беше във въздуха. Състезанието започна в полунощ по централноевропейско лятно време.

Първите 7 в класирането по точки заеха първите 7 места на стартовата решетка в петъчната квалификация (индивидуално изпитание за време в две обиколки). Когато съботният ден започна половин час по-рано от първоначално планираното, Пауър спечели старта и още в първата обиколка излезе начело пред Маркус Ериксон (Ganassi-Honda). Зад тях се наредиха Скот Маклафлин и Джоузеф Нюгардън, както и Скот Диксън и Алекс Палу (и двамата Ganassi-Honda) и Патрисио О’Уорд (McLaren-Chevrolet).

Първото спиране в бокса при зелено бе направено от 55-ата обиколка. Power запази лидерството си. Зад него съотборникът на Пенске Маклафлин се изкачи на второ място. Но именно О’Уорд показа най-голяма динамика в ранните етапи. След като завърши първата обиколка на състезанието на седмо място, той вече беше на трета позиция след първия питстоп.

Нюгардън временно изпревари О’Уорд, но пилотът на McLaren се противопостави няколко обиколки по-късно, за да си върне третата позиция. От 110-ата обиколка нататък състезанието отново премина в зелено за втория рутинен питстоп. Пауър остана пред Маклафлин и О’Уорд. По-малко по-късно Маклафлин загуби позицията на преследвач на мощност от О’Уорд.

Патрисио О’Уорд е силен – Йозеф Нюгардън е по-силен със свежи гуми

В предната част обаче Такума Сато (Coyne-Honda) натрупа няколко обиколки начело благодарение на отклоняваща се стратегия за спиране в бокса. Съотборникът на Сато – новобранецът в IndyCar Дейвид Малукас – също бе избрал много подобна стратегия.

Джак Харви (Rahal-Honda) показа първия жълт цвят с плъзгане в стената на завой 4, като в този момент бяха изминати 144 от 260-те предвидени обиколки и беше ясно, че в случай на спиране, свързано с метеорологичните условия, ще бъдат присъдени пълни точки.

Първата жълта фаза, предизвикана от Харви, доведе до допълнителни промени в стратегията. Докато по-голямата част от полето се възползва от възможността да направи трето спиране в бокса, Пауър, О’Уорд и триото на Ганаси – Ериксон, Диксън и Палу – останаха на пистата. Те спекулираха с дъжд и не искаха да издават позиции на пистата. Съотборниците на Пауър в екипа на Penske Маклафлин и Нюгардън пък бяха сред тези, които се прибраха в бокса.

Рестартът дойде преди дъжда. О’Уорд извърши маневрата на състезанието, като атакува водача Пауър от външната страна на завои 1/2 и всъщност заобиколи пилота на пистата. О’Уорд обаче не се радваше дълго на преднината си. От една страна, той е инструктиран да пести гориво, както и Power and Co. От друга страна, Нюгардън и Маклафлин бяха със свежи гуми.

Нюгардън се приближи с гигантски крачки. Не му отне много време да заобиколи О’Уорд от външната страна и да поеме лидерството. Но Нюгардън все още трябваше да извърви дълъг път, за да спечели петата си победа за сезона.

Дъжд предизвика двучасова пауза със Скот Маклафлин в P1

Няколко обиколки след Нюгардън Маклафлин също изпревари О’Уорд. Това даде на Penske двойна преднина. Но тъй като шофьорът, който преди това водеше през по-голямата част от разстоянието, не беше един от тях. Пауър и компания, които бяха останали в жълто, влязоха за третия си питстоп от 190-ата обиколка и бяха под темпото на състезанието.

Само около 15 обиколки по-късно вторият Маклафлин и лидерът Нюгардън също излязоха в бокса на зелено. За тях това беше четвъртата спирка от състезанието. И в този случай Маклафлин изпревари Нюгардън. Нюгардън, който спря една обиколка по-късно, имаше пред себе си Кристиан Лундгаард (Rahal-Honda) при влизането си в питлейна и по този начин, за разлика от Маклафлин, нямаше напълно свободен подход.

По-малко от 15 обиколки след спирането в бокса, по време на което Маклафлин изпревари Нюгардън, започна да вали. Червеният флаг беше показан. Овалът с дължина 1,25 мили беше изсъхнал, но дъждът не беше единственият проблем. Тъй като в близост до пистата имаше гръмотевични бури, беше ясно, че тя няма да продължи толкова бързо. Едва когато гръмотевичните бури се разсеяха, се замислихме да продължим. И след два часа престой състезанието наистина продължи на напълно суха писта.

Нюгардън изпреварва Маклафлин при последния рестарт

В средата на пистата жълтият цвят беше използван след вдигането на червения, за да се добави гориво и да се сменят гуми. Рестартът бе извършен в 36 обиколки. Предният пилот Маклафлин се откъсна най-добре, но преди обиколката да е завършила, Нюгардън се вмъкна вътре в края на задната права и мина.

Покрай Скот Маклафлин Джоузеф Нюгардън не изпусна лидерството. Мъжът на последния етап обаче не беше той, а Давид Малукас. Новобранецът се изкачи от пето до второ място в последния стинт, като спечели първия си подиум в IndyCar и за малко не спечели първата си победа. Скот Маклафлин, който по време на прекъсването вече мечтаеше за първата си победа на овала, трябваше да се задоволи с P3.

Патрисио О’Уорд бе четвърти като най-добре представилия се пилот със само три спирания в бокса. Пети е Такума Сато, което означава, че екипът на Дейл Койн има и два автомобила в челната петица. Дългогодишният лидер Уил Пауър беше едва P6 в края. След него се наредиха пилотите на Ganassi Маркус Ериксон (7-и), Скот Диксън (8-и) и Алекс Палу (9-и), както и Греъм Рахал (Rahal-Honda), който допълни топ 10.

Ромен Грожан (Andretti-Honda) се бе класирал на девета позиция на стартовата решетка, но не му бе позволено да стартира от тази позиция. Тъй като след предишното състезание (Нешвил) беше извършена смяна на двигател, която надхвърли квотата за ненаказани двигатели (четири двигателя), беше извършено понижение с девет позиции на стартовата решетка. От 18-о място на стартовата решетка Грожан бе включен в различна стратегия. В неговия случай обаче тя не беше толкова успешна, колкото при Сато. Грожан завърши на P13.

Джими Джонсън, който беше абсолютно убедителен в предишните овални състезания и наскоро завърши състезание на IndyCar в топ 5 за първи път на пистата в Айова, този път не се справи толкова добре. Той е имал възможност да тества предварително на пистата Iowa Speedway, но не и на Gateway Motorsports Park. В 26-членното състезателно поле Джонсън бе първият пилот, който бе застигнат, но въпреки това успя да се изкачи до P14.

Ринус ВиКей (Carpenter-Chevrolet) и Александър Роси (Andretti-Honda) не завършиха, като и двамата бяха засегнати от проблеми с електрониката, въпреки че Роси успя да продължи състезанието. Пилотът на Rahal Джак Харви и съотборникът на VeeKay’s Carpenter Конор Дейли също не успяха да видят карирания флаг. В случая на Роси, Харви и Дейли обаче става дума за отказване точно преди края. VeeKay трябваше да се оттегли от състезанието още в ранните етапи.

Две състезания до края: Седем пилоти все още участват в надпреварата за титлата

Две състезания преди края на сезона класирането в IndyCar за 2022 г. продължава да е много оспорвано. Уил Пауър остава лидер в шампионата, след като завърши на шесто място в състезанието. Но победителят в състезанието Джоузеф Нюгардън вече е само на три точки зад съотборника си от Penske.

Скот Диксън е трети в класирането, на 14 точки зад Пауър. Съотборникът на Диксън в екипа на Ганаси Маркус Ериксон изостава с още три точки. Следващият пилот е защитаващият титлата си Алекс Палу с друга Honda на Ganassi. Той изостава с 43 точки. Не всичко е загубено и за Скот Маклафлин (54 точки зад него) и Патрисио О’Уорд (59 точки зад него).

Седем пилоти в надпреварата за титлата и само две състезания до края: битката за титлата в IndyCar през 2022 г. е най-вълнуващата от много години насам в това отношение, особено след като не е финал на сезона с двойни точки. Между другото: Уил Пауър и Скот Диксън са единствените пилоти в областта, които са завършили всяка една състезателна обиколка през сезона досега.

Последните две състезания за сезона ще се проведат на постоянни писти, и двете разположени в западната част на САЩ: на 4 септември в Портланд (Орегон) и на 11 септември на пистата Лагуна Сека в Калифорния.