kedd, május 14, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Portland: Alex Palou futamgyőzelemmel biztosította be a korai bajnoki címet

Alex Palou szezonbeli ötödik győzelmével megszerezte második bajnoki címét a 2023-as IndyCar utolsó előtti futamán – Scott Dixon a dobogón, de vereséget szenvedett

Alex Palou a 2023-as IndyCar bajnoka: a Chip Ganassi Racing alkalmazásában álló spanyol a szezon utolsó előtti futamán, a Portlandi Nagydíjon aratott fölényes győzelmével három év alatt második bajnoki címét szerezte meg vasárnap

Míg Palou egyetlen, a verseny elején még versenyben lévő címvédő riválisa – Ganassi csapattársa, Scott Dixon – a harmadik helyen ért célba, Palou megszerezte szezonbeli ötödik győzelmét. Mivel Dixon a P3-ban végzett, a spanyolnak egyáltalán nem lett volna rá szüksége, hogy a jövő vasárnapi (szeptember 10.) szezonzárón, a Laguna Seca Raceway-en ne kapjon ki. De egy igazi bajnokhoz méltóan Palou győzelemmel zárta le a bajnoki címet.

„Ez az, amit akartunk! Hihetetlen hétvége volt, hogy a Victory Lane-en és a második bajnoki címünkkel fejezzük be” – hangzottak Alex Palou első szavai. „Most kétszeres IndyCar-bajnoknak lenni, nagyszerű érzés, olyan, mint egy álom” – mondta a 26 éves spanyol. (Eredmény: IndyCar Portlandben)

Alex Palou így Sebastien Bourdais óta az első IndyCar-pilóta a 2007-es ChampCar-szezonban, aki a szezonzáró előtt bebiztosította a bajnoki címet. Míg Palounak 2021 óta ez a második IndyCar-címe, addig a csapattulajdonos Chip Ganassi számára ez a 15. IndyCar-címvédés. Az első Ganassi-címet Jimmy Vasser nyerte az 1996-os CART-szezonban.

Start: Graham Rahal vezet – Alex Palou megelőzte Scott Dixont

Graham Rahal (Rahal-Honda) három versenyen belül másodszor indult a pole pozícióból. A tavalyi győztes portlandi Scott McLaughlin (Penske-Chevrolet) 0,033 másodperccel volt lassabb Rahalnál a szombati kvalifikáción, így az első sorból indult mellőle a versenyen.

Rahal szombati pole körének figyelemre méltó tulajdonsága az volt, hogy ezt a kemény gumikon (feketék) tette, míg a Q3 másik öt versenyzője, beleértve McLaughlint is, a lágy gumikon (pirosak). Bár Rahal a kvalifikáción mindenkit meglepett a Blacks stratégiájával, a versenyen ez a kemény gumikeverék volt az egyértelmű favorit.

A Ganassi-csapat címvédő versenyzői a negyedik és az ötödik helyről vágtak neki a futamnak, Scott Dixon Alex Palou előtt rajtolt. Az alattomos első sikánban azonban, ahol ezúttal minden jól ment, Palou egyenesen az élre hajtott a harmadik pozícióban, míg Dixon visszaesett az ötödik helyre. Az élen Graham Rahal kihasználta a pole pozíciót, és korán vezethetett McLaughlin előtt.

Az első sikánban minden rendben ment – leszámítva Josef Newgarden (Penske-Chevrolet) és Kyle Kirkwood (Andretti-Honda) egyenesbe kerülését. Az első kör 7-es kanyarjában azonban ütközés történt Callum Ilott (Juncos-Chevrolet) és Romain Grosjean (Andretti-Honda) között, miután Ilottot Felix Rosenqvist (McLaren-Chevrolet) a földre lökte.

Aki szenvedett, az Grosjean volt. Rögtön a boxba kellett mennie, és nem sokkal később kiállt. Így a francia, akinek Andretti szerződését két szezon után nem hosszabbítják meg, utolsó előtti futamán Michael Andretti csapatánál az utolsó helyre (P27) sorolták be.

A következő, aki elhagyta a pályát, Will Power volt a harmadik körben. A Penske pilótája a 4. kanyarban csúszott a fűbe az Alexander Rossival (McLaren-Chevrolet) folytatott párharcban. Ez kiváltotta a nap két figyelmeztető szakaszából az elsőt. Power egy kör hátrányt szedett össze, és csak a P25. helyen fejezte be az utolsó futamot, amelyen még mindig ő volt a regnáló IndyCar-bajnok.

Az első újraindításnál Graham Rahal egy kicsit elhúzott az üldöző Scott McLaughlintól az élen. Mögötte, a két Ganassi-címvédő Alex Palou és Scott Dixon között Colton Herta (Andretti-Honda) kezdetben a negyedik pozícióban versenyzett. Herta azonban az első boxkiállásánál gyorshajtási büntetést kapott, és emiatt kiesett az élcsoportból.

A két stratégia eltérő stint-hosszúságokat eredményez

Mivel Palou és Dixon a kemény gumikon indult, ellentétben Rahallal és McLaughlinnal, tíz körrel tovább tudták késleltetni az első boxkiállásukat, mint az első sorban lévő két versenyző. Így a sorrend az élen Alex Palou volt Scott Dixon előtt, akit Patricio O’Ward (McLaren-Chevrolet) és csapattársa, Felix Rosenqvist követett.

Palou és Dixon csak 31, illetve 32 kör után állt ki először a boxba. És ezzel a késői első boxkiállással Palou és Dixon megelőzte Rahalt és McLaughlint, akárcsak a McLaren duó Rosenqvist és O’Ward.

A Ganassi-csapatnál azonban más volt a gumiválasztás a verseny második stintjében. Míg Dixon ismét a kemény gumikat használta, addig Palou a nem kedvelt lágy gumikkal autózott az élen. Ennek megfelelően a második boxkiállást is korábban kellett megtennie.

Palou és Dixon átveszi az irányítást

A 48. körben eljött az idő. Alex Palou az élen érkezett a boxba. A Helio Castroneves (Shank-Honda) elleni heves védekezés közvetlenül a boxkiállás után Palou számára büntetlenül maradt. Így a harmadik etapban a spanyol, immár ismét kemény gumikkal, ismét támadott.

JAztán Scott Dixon, aki Palou második boxkiállásával megörökölte a vezetést, csak a 60. körben állt be a második megállására. Ebben az esetben ő volt az, aki a lágy gumikat szerelte fel. A hatszoros IndyCar-bajnoknál is később csak Felix Rosenqvist ment fel a kötelező második gumikeverékre.

A verseny második felének kezdetén a sorrend az élen a következő volt: Alex Palou Scott Dixon, Felix Rosenqvist és Patricio O’Ward előtt. Eközben Graham Rahal és Scott McLaughlin a korai első boxkiállást követően nem egészen sikerült az élre kerülnie. Az első sorból indulva végül komolyan megküzdöttek azért, hogy akár csak egy top10-es helyezést is elérjenek.

JA három rutinszerű boxkiállás közül az utolsót Alex Palou a 110 körből a 79. körben hajtotta végre a futamot vezetve. Scott Dixon egy körrel később követte őt. A 27 körrel a vége előtt újabb sárga jelzés következett. Az ok az IndyCar-újonc Agustin Canapino (Juncos-Chevrolet) megpördülése volt a hátsó egyenes utáni gyors sikánban.

Palou győzött Rosenqvist és Dixon előtt

Stratégiailag ez az utolsó sárga fázis nem változtatott semmin. A sorrendet tekintve azonban volt még egy változás. Az utolsó újraindításból még 22 kör volt hátra.

Alex Palou vezetett, de már nem közvetlenül Scott Dixon előtt, hanem a lágy gumikkal rendelkező Felix Rosenqvist előtt, akinek a canapino figyelmeztetés kedvezett a legjobban. Az újraindításnál Dixon és Rosenqvist között néhány lekörözött autó volt. Utóbbi McLaren csapattársa, Patricio O’Ward pedig közvetlenül mögötte volt.

A top 5-ön kívül az újraindítás utáni második körben a hátsó egyenesben volt egy kockás jelenet. Alexander Rossi a harmadik McLaren Chevrolet-vel nekiment Marcus Ericssonnak (Ganassi-Honda), és új első szárnyat kellett felvennie. Kicsit több balszerencsével azonban az érintkezés sokkal rosszabbul is végződhetett volna.

Elképzelésektől függetlenül Alex Palou felhajtott és elhajtott az élen. Scott Dixon nem tudta megelőzni Felix Rosenqvistet, így a McLaren pilótája mögött a harmadik helyen végzett. Rosenqvist csapattársa, Patricio O’Ward lett a negyedik, ami azt jelentette, hogy két Ganassi-Honda és két McLaren-Chevrolet volt az első négyben, amikor a fekete-fehér kockás zászló lehullott.

Josef Newgarden az első 5-ben végzett az elrontott első kanyar után

A rajt után az első kanyarban egyenesbe fordult Josef Newgarden, a penske pilóta, aki a rajtot követően egyenesen ment, erős versenyzéssel az ötödik helyen végzett, megelőzve Rinus VeeKayt (Carpenter-Chevrolet; 6.), Marcus Ericssont a harmadik Ganassi-Hondával a P7-en és David Malukast (Coyne-Honda; 8.).

Ezzel szemben az Andretti pilótája, Kyle Kirkwood, aki az első kanyarban összetűzésbe keveredett Newgardennel, a P10. helyen végzett. És Graham Rahal és Scott McLaughlin? A két pilóta, akik az első sorból indultak, a sikertelen stratégiájukkal a P9. (McLaughlin) és a P12. (Rahal) helyen fejezték be a versenyt.

Jüri Vips számára ez volt az IndyCar debütálása ezen a hétvégén. A harmadik Rahal-Hondával (30-as rajtszámmal), amelynek pilótafülkéjéből néhány hete menesztették Jack Harvey-t, Vips a 18. rajtkockába hajtott a kvalifikáción. A Red Bull egykori juniorja a versenyt is a 18. helyen fejezte be.

Rookie-osztályozás: Marcus Armstrong vezet Agustin Canapino előtt

Marcus Armstrong (Ganassi-Honda) első IndyCar-szezonjának eddigi legjobb versenyeredményét érte el (eddigi torontói P7). Az utolsó boxkiállás során azonban a jobb hátsó kerék nem volt megfelelően meghúzva.

Armstrong a lehetséges hatodik hely helyett a 19. helyen haladt át a célvonalon. Az újoncok rangsorában az új-zélandi ennek ellenére az élen indul a szezonzáróra, annak ellenére, hogy riválisával, Agustin Canapinóval ellentétben nem indult az öt ovális futamon.

Ez azt jelenti, hogy a 2023-as IndyCar-szezon 17 futamából 16 már lezajlott. A Scott Dixonnal szembeni behozhatatlan, 91 pontos előnyével Alex Palou már biztos bajnokként megy a jövő vasárnapi, Laguna Seca Raceway-en megrendezésre kerülő szezonzáróra.

Tavaly Palou a modern IndyCar-korszak egyik legdominánsabb futamgyőzelmét aratta a kaliforniai Laguna Seca pályán (a bajnoki címre már nem maradt esélye).