szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Fort Worth: Newgarden elkapja McLaughlint az utolsó kanyarban!

IndyCar Fort Worth: Newgarden elkapja McLaughlint az utolsó kanyarban!

Scott McLaughlin hosszú idő után először uralja a 2022-es ovális versenyt, de az utolsó métereken csapattársa, Josef Newgarden leporolja a 600. Penske-győzelmet – Jimmie Johnson a P6-on

Két Penske-csapattárs célfotója a 2022-es IndyCar-szezon első ovális versenyén: A Fort Worth-i Texas Motor Speedway-en rendezett XPEL 375-ös futamot hosszú szakaszokon keresztül a Shooting Star Scott McLaughlin uralta. Az utolsó körben azonban több lekörözött versenyző is előtte volt. Csapattársa és riválisa, Josef Newgarden az utolsó kanyarban McLaughlin mellé húzódott, és a célban 0,067 másodperccel megelőzte őt!

Newgarden első szavai az utolsó pillanatban aratott győzelem után, amely Roger Penske csapatának 600. győzelme az összes versenysorozatban: „Ó, Istenem! Valójában a pályán lévő forgalom sem segített rajtam. Szó szerint habzott a szám. És aztán a célba érkezés! Utálom ezt tenni egy csapattársammal. Azt sem tudom, mit mondjak most [McLaughlinnak].”

McLaughlin, aki épphogy lemaradt első ovális győzelméről, elsőként gratulált Newgardennek a győzelmi sávban. Mindketten együtt örültek az izgalmas befejezésnek. Az új-zélandi pedig azzal vigasztalódhat, hogy megvédte bajnoki vezetését, amelyet a szezonnyitó győzelme óta őriz a P2-vel.

Végre: újra működik a top line az IndyCars számára

A korábbi évekkel ellentétben, amikor a Texas Motor Speedwayen rendezett futamokon egysoros versenyeket rendeztek, mert a legfelső sort nem lehetett használni, ezúttal más volt a helyzet. A magas vonalat előzési manőverekhez lehetett használni. Időnként igazi side-by-side verseny volt. Ennek két fő oka volt.

Először is, a NASCAR-futamokon a felső sávban alkalmazott „tapadókeverék” már más, mint ami 2021 tavaszáig volt, nevezetesen „PJ1” helyett „gyanta”. Másodszor, szombaton egy 30 perces különedzést hét IndyCar pilótával szertelenül beiktattak, hogy még több Firestone gumit tegyenek a legjobb pályára.

A szombati kvalifikáción Felix Rosenqvist (McLaren-Chevrolet) szerezte meg a pole pozíciót. A svéd ezúttal a 27 fős mezőnyt vezette a 248 körön át, de még az első kör vége előtt Scott McLaughlin váltotta őt az élen. A szentpétervári utcai pályán rendezett szezonnyitó győztese így közvetlenül a szezon első ovális versenyén is megadja a tempót

McLaughlin sokáig dominál, majd az utolsó kanyarban elveszíti a győzelmet

Hosszú szakaszokon McLaughlin uralta az akciót, és több újraindítást is túl kellett élnie. Ahogy a verseny a döntő szakaszba ért, a háromszoros Supercars-bajnok és a tavalyi IndyCar Év Újoncának választott IndyCar-versenyző időközben kicsit lemaradt.

Először McLaughlin Penske-csapattársa, Josef Newgarden ment el mellette az egyik újraindításnál, de csak egy körrel később ismét utolérte McLaughlint. Néhány körrel később Will Power a harmadik Penske Chevrolet-ben komolyan elkapta a fonalat, és ezzel átvette a vezetést McLaughlintól.

Rinus VeeKay (Carpenter-Chevrolet) és az ötszörös Fort Worth-győztes Scott Dixon (Ganassi-Honda) is megelőzte a hosszútávú vezetőt. Mivel azonban ők ketten egy kicsivel korábban hajtották végre az utolsó boxkiállást zöld jelzés alatt, mint McLaughlin, az utolsó szakaszban takarékoskodniuk kellett az üzemanyagkészleteikkel – időközben ismét lemaradtak mögötte.

Az abszolút záró szakaszban tehát ismét McLaughlin került fölénybe. És ha az utolsó körben nem állt volna rajthoz számos versenyző, hogy megkerülje őt, minden bizonnyal megnyerte volna a versenyt. Most azonban Newgarden az, aki a 2022-es szezon első győzelmét ünnepelheti.

A két Penske-pilóta, Josef Newgarden és Scott McLaughlin mögött Marcus Ericsson (Ganassi-Honda) végzett a P3. helyen. Will Power a harmadik Penske Chevrolet-vel végül negyedik lett, megelőzve Scott Dixont, aki az első 5-ben végzett.

Jimmie Johnson a P6. helyen végzett, és ezzel első top10-es eredményét érte el

Közvetlenül Dixon mögött Jimmie Johnson végzett a P6. helyen egy másik Ganassi Hondával. A hétszeres NASCAR-bajnoknak ez volt az első top 10-es eredménye formulaversenyzőként, IndyCar-karrierje első ovális versenyén.

Még a kvalifikáción Johnson a 18. helyezéssel felülmúlta korábbi legjobb eredményét (körpályáról és utcai pályáról). A futamon a 46 éves kaliforniai, aki csak a Texas Motor Speedwayen hétszer nyert NASCAR-karrierje során, mutatott egy-két olyan előzési manővert, amit érdemes volt az élmezőnyben látni.

Az egyik pilóta, akit Johnson így megelőzött, a regnáló IndyCar-bajnok Alex Palou volt, aki a negyedik Ganassi Chevrolet-vel a P7. helyen végzett. A top 10-et Simon Pagenaud (Shank-Honda; 8.), Santino Ferrucci (Rahal-Honda; 9.) és Rinus VeeKay egészítette ki, aki az utolsó korai boxkiállása után csak tizedik lett.

Pótló Santino Ferrucci edzéskör nélkül a P9-ben

And Ferrucci? Előző nap még azt sem tudta, hogy versenyezni fog! Az ok: a Rahal Letterman Lanigan Racingnek, Bobby Rahal, David Letterman és Mike Lanigan versenycsapatának, amely az idei szezonban három autóval teljes munkaidőben versenyez, minden további nélkül kellett találnia egy cserepilótát a versenyre.

Az állandó versenyző, Jack Harvey a szombati utolsó edzésen súlyos balesetet szenvedett. A brit saját erejéből tudott kiszállni az összetört 45-ös Rahal-Hondából. Az IndyCar orvosai azonban a nagy G-erők miatt megtagadták tőle az indulási engedélyt. Ferrucci, aki tavaly öt versenyen indult a csapat színeiben, egy edzéskör nélkül ugrott be Harvey csereautójába, és egyenesen az első 10-be hajtott.

Az újonc DeFrancesco megelőzi a veterán Rahalt és Castronevest

A 27 induló versenyző közül kilencen nem értek célba. Hárman már a helyszínen voltak, amikor nem sokkal a félidő után bekövetkezett a nap legdurvább ütközése. Az újraindítást követő első körben túl szoros lett a helyzet a mezőnyben Helio Castroneves (Shank-Honda), Graham Rahal (Rahal-Honda) és Devlin DeFrancesco (Andretti-Honda) számára.

Mindhárman egymás mellett haladtak a 3-as kanyarban, amikor az újonc DeFrancesco és a veterán Rahal közötti enyhe érintkezés volt a katalizátor. A négyszeres Indy 500-győztes Castroneves is belesodródott a folyamatba. Mindhárman életben maradtak a balesetben.

Castroneves megjegyzése: „Egyszerűen felesleges. Ugyan már srácok, ha az utolsó pár körben történt volna, de akkor még több mint 100 kör volt hátra.” Rahal hasonlóan látta a dolgot, és az újonc DeFrancesco irányába így nyilatkozott: „Próbáltam annyi teret adni Heliónak, amennyit csak lehetett. De azt hiszem, ezt másoknak is meg kell tanulniuk.” DeFrancesco később a fejére vette a balesetet.

Kyle Kirkwood – az IndyCar mezőny másik újonca, mint az Indy Lights regnáló bajnoka – a fekete 14 Foyt Chevrolet-t a falnak csapta, miután a futam korábbi szakaszában néhány figyelemre méltó manőver után egyedül is a falnak csapódott. Kirkwood balesete közvetlenül a verseny négy újraindítása közül a harmadik után történt. A legjobb újonc a végén David Malukas (Coyne-Honda) volt a P11-es pozícióban.

Romain Grosjean defekt miatt visszavonul

A szezon első ovális versenyén Romain Grosjean is kiesett. Az IndyCar versenynaptár egyik nagy oválján debütáló francia alig több mint 100 kör után feladta sárga 28-as Andretti Hondáját. „Motorprobléma volt. Elvesztettük az áramot. Kár, szerettem volna több tapasztalatot szerezni odakint, de nem így kellett volna lennie” – mondta Grosjean.

Szintén műszaki hiba miatt Grosjean Andretti csapattársa, Alexander Rossi a 248 körből tizenegy után már ki is állt. Az ő esetében egy hibás elektromos rendszer bénította meg a 27-es rajtszámú Andretti Hondát. Ezen kívül a pole-ból induló McLaren pilóta, Felix Rosenqvist is defekt miatt esett ki.

Bajban Takuma Sato az IndyCar jubileumi versenyén

Takuma Sato számára vasárnap volt IndyCar-karrierje 200. versenye. A japán pilóta, aki a télen a Rahal Letterman Lanigan Racingtől a Dale Coyne Racinghez igazolt, egy erős kvalifikációt követően a második sorból indult. A versenyt azonban nem fejezte be.

Az első boxkiállás során Sato néhány körig vezette a versenyt. Amikor azonban az első megállóhoz érkezett, sok pozíciót veszített, mert sajnos pont a saját csapattársa, David Malukas állt az útjába.

Malukas már éppen újra gyorsítani akart, amikor Sato megpróbált közvetlenül előtte befordulni. Sato kiállni kényszerült, és kiesett az élcsoportból. A felzárkózáshoz vezető úton Sato egy másik újonccal – Devlin DeFrancescóval – folytatott párbajban a falnak csapódott, és végül teljesen kiesett.

Következő megálló: Long Beach

A 2022-es IndyCar-naptár harmadik futamán három hét múlva ismét utcai pályán versenyezhetünk. Április 10-én Long Beachen rendezik meg a versenyt, ahol 2021 szeptemberében egyszer már megrendezték a szezonzárót. Most a Los Angeles környéki nagyváros hagyományokkal rendelkező városi futóverseny visszatér a naptárban a hagyományos időpontra.

Ezt két kör követi, mielőtt a második ovális verseny a naptárban a legendás Indy 500 május 29-én.