szerda, május 1, 2024
HomeMotorsportsIndyCar-döntő előtt: Scott Dixon meglepődött, hogy Portlandben nem volt Penske-sorrend a versenyen

Will Power talán nem nyer Portlandben, Scott Dixon legnagyobb megdöbbenésére – Melyik forgatókönyv szerint lesz a Penske versenyzője az IndyCar bajnoka

Egy verseny van hátra a 2022-es IndyCar-szezonból: Az e heti finálé Laguna Secában. Will Power 20 pontos előnnyel a bajnokság élén utazik Kaliforniába, miután a vasárnapi Portlandi Nagydíjon második lett a Penske csapattársa, Scott McLaughlin mögött.

De a különbség a két összesített második helyezett Josef Newgarden és Scott Dixon között még nagyobb is lehetett volna. Power ugyanis elismeri, hogy Portlandben „a rádión keresztül kérte [a csapat utasításait]”. A Penske-parancsnokság azonban nem tette meg a szívességet a 2014-es IndyCar-bajnoknak, és lemondott egy stabil irányról.

Power számára a McLaughlinnal való pozíciócsere és az ezzel járó második szezonbeli győzelem tíz ponttal több pontot jelentett volna. Az, hogy nem így történt, a konkurencia körében is megdöbbenést kelt. „Tíz körrel a vége előtt azt mondtam: ‘Meglep, hogy még nem váltottak'” – magyarázta Dixon.

„Az olyan helyzetekben, mint a mai McLaughlin és Power, azt gondoltam volna, hogy ez egy nyílt és lezárt ügy” – folytatta a hatszoros bajnok. Maga a Ganassi-pilóta ismét feltűnésmentesen, de eredményesen küzdötte át magát az IndyCar mezőnyén Portlandben, és a P3. hellyel jutalmazták. Dixon kitart amellett, hogy a Chip Ganassi Racingnél mindenki összefogott.

Scott Dixon: Azt hittem, hogy ez egy egyértelmű eset

„Mindig csapatként dolgozunk, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból, és ha tudunk segíteni [valamelyik] csapattársunknak, akkor biztosan segítünk” – mondta az új-zélandi. És McLaughlin, akit portlandi győzelme szintén versenyben tart a címvédésért? „Nem tudtam, hogy [Will] csapatutasítást kért” – mondja.

„De ezt nem tudom irányítani. Én csak a saját versenyemet vezettem, és csapatjátékos vagyok. Bármit megteszek, amit meg kell tennem.” Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy McLaughlin rendkívül domináns volt Portlandben. A 110 körből 104-et az új-zélandi Penske-pilóta vezetett.

Erre utal McLaughlin, amikor azt mondja: „Mindenki tudta, hogy [az időhúzási szabály esetén] én leszek az igazi győztes”. Csapattársa, Power is megértést mutat McLaughlin helyzete iránt: „Megértem Scott helyzetét. Én is átéltem ezt, és nem akarsz lemondani a győzelemről.”

Will Power és négy ellenfél még mindig lehet bajnok

So Power vezeti az összesített tabellát a Laguna Seca-i utolsó futam előtt 523 ponttal, míg Newgarden és Dixon 503 ponttal. Emellett McLaughlinnak (482) és Dixon Ganassi-csapattársának, Marcus Ericssonnak (484) is van még elméleti esélye a 2022-es IndyCar-bajnokság megnyerésére.

Az összes bónuszponttal együtt (egy a pole-ért, egy a vezető körért, kettő a legtöbb vezető körért) még mindig maximum 54 pontot lehet szerezni. Az első 10 helyezettnek járó pontokat az 50-40-35-35-32-30-30-28-26-24-22-20 kulcs szerint osztjuk el. Így a Laguna Seca-i harmadik hely (extra pontok nélkül) elég Power számára, hogy második bajnoki címét ünnepelhesse.

Dixon, Newgarden, Ericsson és McLaughlin viszont mindenképpen a győzelemért kell, hogy küzdjön. Az első kettőnek a győzelem mellett minél több bónuszpontra van szüksége, egyébként extrém esetben a P6 az összes extra ponttal együtt is elég lenne a Powerhez.

Ericssonnak és McLaughlinnak csodára van szüksége

Az esélytelen Ericsson és McLaughlin számára még nehezebb feladat a címvédés. Még ha egyikük a bónuszpontokkal együtt a teljes pontszámot megszerzi is, a 14. hely elég lesz Power számára ahhoz, hogy mindkét pilóta előtt végezzen a végső sorrendben. McLaughlinhoz képest egy 16. hely is elég lenne Power számára.

Egy Power-csúszás mellett Ericssonnak abban kell reménykednie, hogy Newgarden lemarad a dobogóról, és nem szerez bónuszpontokat. Ahhoz pedig, hogy Ganassi kollégája, Dixon előtt maradjon, az új-zélandi versenyzőnek legfeljebb a harmadik helyen kell végeznie pluszpontok nélkül. McLaughlin még attól is függ, hogy Newgarden és Dixon is lemarad-e a dobogóról és bónuszpontok nélkül marad-e.

Ilyen kiindulási helyzetből kiindulva nem meglepő, amikor Power a fináléra előretekintve azt mondja: „Tíz pont [több] nagyszerű lenne. Eléggé magabiztosan indulunk a versenyen, hogy képesek vagyunk rá. Húsz [ponttal az élen] még mindig nagy küzdelem.” Gyakran előfordul, hogy a hatalom még mindig vesztes egy ilyen esetben …