четвъртък, май 2, 2024
HomeMotorsportsПреди финала на IndyCar: липсата на ред в Penske в Портланд изненадва...

Преди финала на IndyCar: липсата на ред в Penske в Портланд изненадва Скот Диксън

Уил Пауър може и да не спечели в Портланд, за голямо учудване на Скот Диксън – Кой сценарий прави пилота на Пенске шампион в IndyCar

В сезона на IndyCar през 2022 г. остава едно състезание: Финалът тази седмица на пистата Лагуна Сека. Уил Пауър заминава за Калифорния като лидер в шампионата с 20 точки преднина, след като завърши втори след съотборника си от Пенске Скот Маклафлин в неделната Гран при на Портланд.

Но разликата с двамата водачи в генералното класиране Джоузеф Нюгардън и Скот Диксън можеше да бъде още по-голяма. Защото Power признава, че е „поискал инструкциите на отбора по радиото“ в Портланд. Но командването на Пенске не направи услуга на шампиона на IndyCar за 2014 г. и се отказа от стабилна посока.

За Пауър размяната на позициите с Маклафлин и свързаната с това втора победа за сезона щеше да означава десет точки повече. Фактът, че до това не се стигна, също предизвиква учудване сред конкуренцията. „Казах го десет обиколки преди края: „Изненадан съм, че още не са сменили“, обясни Диксън.

„В ситуации като днешната с Маклафлин и Пауър щях да си помисля, че случаят е открит и затворен“, продължи шесткратният шампион. Самият пилот на Ganassi отново си проби път ненатрапчиво, но ефективно през полето на IndyCar в Портланд и бе възнаграден с P3. Диксън настоява, че всички в Chip Ganassi Racing се сплотяват.

Скот Диксън: Бих си помислил, че случаят е открит и приключен

„Винаги работим в екип, за да направим най-доброто, на което сме способни, и ако можем да помогнем на някой от съотборниците си, със сигурност ще го направим“, каза новозеландецът. А Маклафлин, чиято победа в Портланд също го задържа в надпреварата за титлата? „Не знаех, че [Уил] иска отборни заповеди“, казва той.

„Но аз не мога да контролирам това. Просто карах своето състезание и съм отборен играч. Ще направя каквото трябва.“ Част от истината обаче е, че Маклафлин е изключително доминиращ в Портланд. От 110 обиколки пилотът на Пенске от Нова Зеландия поведе в 104.

Именно това има предвид Маклафлин, когато казва: „Всички знаеха, че [в случай на правило за престой] аз ще бъда истинският победител.“ Съотборникът му Пауър също проявява разбиране към ситуацията на Маклафлин: „Разбирам ситуацията, в която се намира Скот. Аз също съм преминал през това и не искаш да се откажеш от победата.“

Мощта на волята и четирима противници все още могат да бъдат шампиони

So Пауър води в генералното класиране преди последното състезание в Лагуна Сека с 523 точки, а Нюгардън и Диксън имат по 503. Освен това Маклафлин (482) и съотборникът на Диксън в екипа на Ganassi Маркус Ериксон (484) също все още имат теоретични шансове да спечелят шампионата на IndyCar през 2022 г.

Като се включат всички бонусни точки (една за полпозишън, една за обиколка в челото, две за най-много обиколки в челото), остават максимум 54 точки, които могат да бъдат присъдени. Точките за първите 10 се разпределят по следния начин: 50-40-35-32-30-28-26-24-22-20. Така че третото място в Лагуна Сека (без допълнителни точки) е достатъчно за Пауър, за да отпразнува втората си титла.

Диксън, Нюгардън, Ериксон и Маклафлин пък ще трябва да се борят за победата независимо от всичко. Първите двама се нуждаят от възможно най-много бонус точки в допълнение към победата, в противен случай в краен случай P6, включващ всички допълнителни точки, също би бил достатъчен за Power.

Ericsson и McLaughlin се нуждаят от чудо

Задачата за спечелване на титлата е още по-трудна за аутсайдерите Ериксон и Маклафлин. Дори един от тях да вземе пълния брой точки, включително бонус точките, 14-ото място ще бъде достатъчно на Пауър да завърши пред двамата пилоти в крайното класиране. В сравнение с Маклафлин 16-о място би било достатъчно дори за Пауър.

Освен че може да се подхлъзне на Power, Ериксон трябва да се надява Нюгардън да пропусне подиума и да не спечели бонус точки. А за да остане пред колегата си от Ганаси Диксън, новозеландецът трябва да завърши най-много трети без допълнителни точки. Маклафлин дори зависи от това, дали Нюгардън и Диксън няма да се класират на подиума и дали ще останат без бонус точки.

Като се има предвид тази стартова позиция, не е изненадващо, че Пауър казва, гледайки напред към финала: „Десет точки [повече] биха били страхотни. Ще влезем в състезанието с голяма увереност, че можем да го направим. С 20 точки преднина това все още е голяма битка.“ Достатъчно често властта все пак е губила в такъв случай…