péntek, május 3, 2024
HomeMotorsportsBüntető a "bukfencbomba" után: Sergio Perez kilövi Albont a pontokról

Büntető a „bukfencbomba” után: Sergio Perez kilövi Albont a pontokról

Sergio Perez a tizedik helyért vívott csatában tisztázta Alexander Albont, amiért büntetést kapott – A második vizsgálat nem egyértelmű a biztosok számára

Alexander Albon úton volt a Williams lehetséges pontszerző helyei felé a szingapúri Forma-1-es futamon, de a Red Bull pilótájával, Sergio Perezzel való ütközés meghiúsította a thaiföldi top10-es eredményét. A stewardok Perezt találták a főbűnösnek az incidensben, és öt másodperces büntetést, valamint egy büntetőpontot kapott az akcióért (az áttekintéshez).

Az egész a 62 körből az 58. körben történt a tizedik helyért folytatott csatában. Albon közvetlenül Liam Lawson AlphaTaurija mögött és Perez előtt haladt, amikor az Anderson Bridge mögötti hajtűkanyar felé vette az irányt.

Perez ezen a ponton egy optimista manőverrel próbálkozott, és a Williams belső oldalára fékezett, de a Williams már befordult a kanyarba, ami ütközést okozott. Perez folytatni tudta a versenyt, Albon a falnak csapódott, és csak néhány másodperc múlva tudta folytatni a versenyt. Addigra a 14. helyre esett vissza.

„Nem volt hova mennem a 13-as kanyarban” – védekezett Perez. „Egyszerűen csak nekimentem. Itt mindig olyan nehéz előzési manővert végrehajtani.”

A biztosok szerint Perez ezen a ponton egy „optimista” késői manőverrel próbálkozott, amit ők a „merülő” manőverek közé sorolnak. Albon viszont „nem tehetett volna semmit” az ütközés megakadályozására, ezért Perez kapta az ütközésért a túlnyomó részben a felelősséget.

A biztosok azonban Lawson szerepét is érzékelték, aki lassan haladt Albon előtt. „Ez azt eredményezte, hogy a 11-es autó azt hitte, hogy előzhet” – tájékoztatnak. „Ezért úgy döntöttünk, hogy csak egy büntetőpontot adunk enyhítésként.”

Albon dühös: pontokat kellett volna kapnia

Az öt másodperces büntetés végül nem volt hatással Perezre, hiszen mintegy tizenegy másodperccel Lawson előtt végzett a nyolcadik helyen, amit meg is tartott.

Albon számára viszont a jelenetnek keserűbb kimenetele volt, mivel a tizenegyedik helyen végzett, és üres kézzel távozott. „Tökéletesen vezettük a versenyt” – bosszankodik. „Azon voltam, hogy megelőzzem Liamet. Aztán Checo a 13-as kanyarban csinált nekem egy zuhanóbombát”.

„Vissza kellett tolatnom, visszaestem a 13. helyre, és a 11. helyen végeztem” – siránkozott a Williams pilótája. „Szóval ma a pontversenyben kellett volna végeznünk, ami nem sikerült.”

Ki volt elöl? Nem tudom!

Albonnak és Pereznek azonban újabb jelenet miatt kellett a biztosokhoz fordulnia, mert Albon állítólag a virtuális biztonsági autó alatt a szabályok ellenére megelőzte riválisát. Ezt az esetet azonban minden további szankció nélkül iktatták.

A probléma az volt, hogy Albon a 43. körben a virtuális biztonsági autó alatt jött be a boxba. A boxkijáratnál nézeteltérés alakult ki arról, hogy melyik versenyző haladt át először a biztonsági autó 2-es vonalán, és így ő állt az élen. Először a Williams került a Red Bull elé, amit kivizsgáltak.

„A VSC fázisban a boxutcából kilépő 23-as autó és a pályán lévő 11-es autó egyszerre érkezett az SC2-hez” – mondták a biztosok. És: „Az időmérő rendszer nem volt képes különbséget észlelni az SC2-be való érkezésük időpontja között.”

A videóbizonyíték szintén nem hozott egyértelmű eredményt, így a biztosok úgy hagyták, ahogy volt.

„A csapat minden egyes képviselője úgy vélte, hogy nem kell további lépéseket tenni, mivel ebben a szakaszban nem állt rendelkezésre végleges információ. A sportfelügyelők egyetértenek ezzel a nézettel.”