kedd, április 23, 2024
HomeMotorsportsBeat Zehnder: A Sauber csapata ma már Red Bull lehetne

Beat Zehnder: A Sauber csapata ma már Red Bull lehetne

Hogy egy versenyző körüli vita miatt hagyta ott a Red Bull a Sauber-csapatot: Esetleg Max Verstappen egyébként ma egyébként sikert ünnepelhetne Hinwilben

A Red Bull az egyik legsikeresebb Forma-1-es csapat a királykategória történetében. A Milton Keynes-i csapat, amely csak 2005 óta versenyez független csapatként a királykategóriában, öt versenyzői és négy konstruktőri világbajnoki címet, valamint 84 futamgyőzelmet tudhat magáénak.

Akkor a sikertelen Jaguar-csapatot vették át, de arra is volt esély, hogy a Sauber ma Red Bull lenne, véli az Alfa Romeo csapatfőnöke, Beat Zehnder. „Azt hiszem, igen” – mondja a svájci, aki a svájci versenycsapat minden egyes Forma-1-es futamát végignézte.

Mert a Sauber és a Red Bull 1995 és 2001 között szoros együttműködésben állt egymással. Az osztrák italgyártó volt a csapat fő- és címszponzora, de azért vált meg tőle, mert a Sauber nem volt hajlandó a Red Bull szponzorált pilótáját, Enrique Bernoldit ültetni az autóba 2001-ben.

„A Red Bull kiállt Enrique mellett, aki 2000-ben a Formula 3000-ben versenyzett” – emlékezett vissza Zehnder a ‘Beyond the Grid’ podcastben. „Peter Sauber megkért, hogy kövessem őt az egész szezonban. Ezért minden Formula 3000-es versenyen a parancsnoki poszton ültem. „

A brazil azonban nem aratott igazi sikert. Bár már a második szezonját töltötte a legjobb junior kategóriában, Bernoldi nem végzett a 16. helynél előrébb az összesítésben. Tíz futamból mindössze háromszor végzett a pontversenyben akkoriban, és Zehnder sem volt biztos Bernoldi motivációjában.

„Miért akar Forma-1-es versenyző lenni? Azért, mert szabad belépőt akart a legnagyobb klubokba? Ez volt az én érzésem” – mondja Zehnder.

A csapat alapítója, Peter Sauber ugyanakkor tesztelési lehetőséget adott egy akkor még teljesen ismeretlen versenyzőnek, Kimi Räikkönennek. „Még mindig nem tudjuk megmagyarázni, miért tette ezt” – mondja ma Zehnder. „Aztán Enrique helyett Kimit választottuk, és azt hiszem, ekkor temettük el a Red Bull Racing gondolatát.”

A Red Bull 2001-ben Bernoldit az Arrowshoz helyezte, de másfél év és 28 Forma-1-es indulás után a brazil pályafutása pont nélkül ért véget. A Sauber viszont megütötte a főnyereményt Räikkönennel, bár a finn alig egy évvel később a McLarenhez távozott.

De a saga valószínűleg megakadályozta, hogy a Red Bull ma Hinwilben ünnepelje sikereit. Ehelyett a trófeák Milton Keynes-ben, az Egyesült Királyságban vannak.