péntek, május 17, 2024
HomeTennisAustralian Open: Frusztrált Zverev kiesett

Australian Open: Frusztrált Zverev kiesett

Melbourne – Az olimpiai bajnok Alexander Zverev kiesett az Australian Openen, miután a legjobb 16 között zavarba ejtő teljesítményt nyújtott, és hirtelen minden címvédési reményét el kell temetnie.

A német világelső egy furcsa, számos megmagyarázhatatlan hibával tarkított teniszmeccsen 3:6, 6:7 (5:7), 3:6-ra kikapott a kanadai Denis Shapovalovtól Melbourne-ben. Zverev dühében felaprított egy ütőt, de ez sem hozott fordulatot. A világranglista 14. helyén álló Shapovalov is ingadozást mutatott, de Zverev ezt nem tudta a maga javára fordítani.

Zverev idén Ausztráliában nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket egy Grand Slam-diadalra. Mivel a szerb világelső és rekordbajnok Novak Djokovics törölt vízuma miatt nem indulhatott, Zverev esélyei megnőttek – még akkor is, ha a spanyol teniszcsillag Rafael Nadal most a negyeddöntőben várt volna rá.

Túl sok hiba Zverevnek

De a világranglista harmadik helyezettjének hiányzott a szokásos magabiztossága a földütéseknél Shapovalov ellen. Nyoma sem volt annak az önbizalomnak, amely a tavalyi szezon utolsó hónapjaiban, a tokiói aranyérme után jellemezte.

Az első mérkőzésén, amely a forró melbourne-i délutánon kezdődött, Zvervev hibázott és lomhának tűnt. A szünetben 1:3-ra engedett, és 1:4-es hátrányba került. A váltás közben hűsítő jégtörülközőt tett a vállára. A 3:6 az első szettveszteséget jelentette a tornán. A hamburgi játékos mindhárom korábbi mérkőzését három szettben nyerte.

Zverev a második szettet egy felesleges előkezdési hibával és egy kettős hibával kezdte. Rögtön két bréklabdája volt ellene. Amikor elhárította őket, egy hangos „gyerünk” hangon hagyta magát fellélegezni. Mintha rá kellett volna jönnie, hogy egy Grand Slam-negyeddöntőbe készül. De: Következett a következő kettős hiba, majd a következő adogatás elvesztése.

Bizalmatlan Zverev szétveri az ütőt

Három alkalommal Zverev a földhöz csapta az ütőjét, ami játékra alkalmatlanná tette azt, és figyelmeztetést kapott. Úgy tűnt, hogy a hiszti csak idő kérdése. De nem lett jobb a helyzet: Zverev rossz döntéseket hozott a labdamenetekben, néhány labdát nem ütött meg helyesen, és túl passzívan cselekedett.

Emblematikus: Amikor 2:2-re bréklehetőséget kapott, az ütője keretével ütötte a retúrt. A labda a nézők felső soraiban landolt. Zverev aztán kihasználta a következő breaklehetőséget. De hogy mégis meccsben maradt, az inkább Shapovalov következetességének volt köszönhető. Zverev a második szettben 5:3-as vezetést adott el. A világranglista-harmadik újra és újra kérdőn nézett a csapatára.

A második szett elvesztése is jellemző volt a bizonytalan teljesítményre: a balkezes Shapovalov az első szettlabdájánál kettős hibázott. De ahelyett, hogy 6:6-nál kiegyenlített volna a saját adogatásával, Zverev egy teljesen sikertelen frame-ballal jelentkezett.

„Időt és túl sok teret adott az ellenfelének” – így értékelte a tiebreaket Boris Becker, az Eurosport szakértője: „Több nyomást kell gyakorolnia”. De a harmadik szett is egy gyors adogatásvesztéssel kezdődött. Az ATP Finals-győztes még soha nem győzött Grand Slam-tornán top tízes játékos ellen. Ezen a vasárnapon Melbourne-ben ez sem volt elég a világranglista 14. helyezettjének.