vasárnap, április 28, 2024
HomeBasketballAntetokounmpo megajándékozott - Litvánia első győzelmét ünnepelte

Antetokounmpo megajándékozott – Litvánia első győzelmét ünnepelte

A kosárlabda Európa-bajnokság 4. játéknapja után egyértelmű, hogy az A csoportban rendkívül izgalmas döntőre van kilátás. Giannis Antetokounmpo nagy felkiáltójelet tett a döntőre.

Belgium nemrég nagy port kavart, amikor meglepő módon legyőzte Spanyolországot. Most Törökország ellen, akik még mindig a Grúzia elleni kaotikus mérkőzéssel küzdenek, és ezért most szintén a Nemzetközi Sportdöntőbíróság CAS-hoz akarnak fordulni. A parketten azonban a törökök ezúttal is megőrizték hidegvérüket, 78-63-ra nyertek a Vörös Ördögök ellen, így az utolsó játéknapon az A csoport győzteséről dönthetnek majd a pontegyenlőséggel álló Spanyolországgal vívott közvetlen párharcban, akik a maguk részéről fölényes, 82-65-ös verést mértek Montenegróra.

A csoport utolsó játéknapja igazán izgalmasnak ígérkezik, hiszen Bulgária 92:80-as győzelemmel tért vissza Grúzia ellen, így a szerdai, Belgium elleni zárómeccsen felkapaszkodhat az első négy hely valamelyikére. Ugyanez vonatkozik az utolsó helyen álló Grúziára is, amely közvetlen párharcban megelőzheti Montenegrót.

A Bosznia-Litvánia döntő mérkőzés tökéletes

Ez a váltó német szempontból nagyon érdekes, hiszen a DBB óriások ellenfele a legjobb 16 között onnan érkezik. Míg Németország már a kieséses fordulót tarthatja szem előtt, addig Litvánia célja az volt, hogy elkerülje a történelmi kiesést az előselejtezőből. Három nyitó vereség után a háromszoros Európa-bajnokok győzelemre voltak ítélve Magyarország ellen. A mérkőzés végén a baltiak megkönnyebbülten látták, hogy az eredményjelző 87-64-es győzelmet mutat a kieső helyen álló Magyarország ellen.

Az NBA-sztárokat, Jonas Valanciunast és Domantas Sabonist tömörítő csapat Franciaországnak köszönhette, hogy még volt esélye a legjobb 16 közé jutásra. Az Equipe Tricolore 81-68-ra legyőzte a feltörekvő Bosznia-Hercegovinát, így Németország és Szlovénia után a kieséses szakaszba jutott. Litvánia és Bosznia között pedig szerdán dől el, hogy a B csoportban kié lesz az utolsó jegy a szombaton kezdődő berlini döntőre.

A szlovénok számára – a Németország elleni csúcsmeccsen aratott szűk, de megérdemelt 88:80-as győzelem után – minden a csoportgyőzelemről szól a Franciaország (17:15) elleni mérkőzésen. Ha a címvédő legyőzi a franciákat, akkor az első helyen végez. A DBB-csapat számára minden a második hely bebiztosításáról szól az esélytelenebb Magyarország ellen (20.30). Az első hely azonban még lehetséges: ha a németek a várakozásoknak megfelelően nyernek Magyarország ellen, a szlovénok pedig kikapnak a franciáktól, akkor a DBB-nek még van esélye a csoportgyőzelemre.

Szörnyű játék Antetokounmpótól

Aközben Görögország Milánóban megszilárdította első helyét a C csoportban. Giannis Antetokounmpo monstre módon játszott a korábban veretlen Ukrajna ellen: a „Greek Freak” végül hihetetlen 41 ponttal és 9 lepattanóval fejezte be a meccset NBA-s csapattársa, Khris Middleton előtt – a 27 éves játékos ezzel a tizenegyedik legjobb pontszerző teljesítményt érte el Európa-bajnokságon; a rekordot a belga Eddy Terrace tartja az 1957-es Albánia elleni 63 pontjával. A közös negyedik helyen egyébként Dirk Nowitzki áll, aki 2001-ben 43 pontot zúdított a spanyolok ellen.

A korábban nyeretlen Észtország a Nagy-Britannia elleni 94-62-es győzelemmel tartotta életben továbbjutási esélyeit. A britek azonban kiestek. Olaszország is el akarta kerülni a korai kiesést, és ez sikerült is. Az Azzurri egy küzdelmes mérkőzésen 81-76-ra legyőzte Horvátországot. A győzelemmel Olaszország feljött a harmadik helyre a tabellán, és mivel az előselejtező végén a britekkel találkoznak, kiváló esélyeik vannak a továbbjutásra.

Lengyelország döntőt játszik Szerbia ellen

A D-csoport meglepetése továbbra is Lengyelország. A „fehérvörösök” sokáig küszködtek Hollandia ellen, de egy szoros mérkőzésen megőrizték hidegvérüket és 75:69-re nyertek. A lengyelek, akiknél Michal Sokolowski 24 ponttal, 7 lepattanóval és 4 assziszttal tűnt ki, ezzel biztosították a 16 közé jutásukat, sőt, csütörtökön az elődöntőben a favorit Szerbia ellen még esélyük is van a győzelemre.

Az Oranje, amelynek a mérkőzés előrehaladtával kezdtek gondjai lenni az erőnlétével, négy meccsen négy vereség után korán búcsúzni kényszerül az Európa-bajnokságtól. Ugyanez a sors fenyegeti a házigazda Csehországot is, amelynek reményei a hosszabb bentmaradásra a Finnország elleni 88-98-as vereség után – Lauri Markkanen dupla-duplával (34 pont, 10 lepattanó) brillírozott – a hazai előny ellenére láthatóan romlottak.

Szerbia az este folyamán nem mutatott gyengeséget Izrael ellen, és egy fantasztikus első félidőnek köszönhetően 89:78-ra nyert. A szupersztár Nikola Jokics sorozatban harmadszor brillírozott dupla-duplával (29 pont, 11 lepattanó). Figyelemre méltó: A center 20 pontot szerzett a félidő előtt – 100 százalékos dobószázalékkal.