понеделник, април 29, 2024
HomeBasketballМегаигра на Антетокунмпо - Литва празнува първа победа

Мегаигра на Антетокунмпо – Литва празнува първа победа

След четвъртия ден от Европейското първенство по баскетбол е ясно, че в група А ни очаква изключително вълнуващ финал. Джанис Антетокунмпо постави голям възклицателен знак на финала.

Белгия наскоро предизвика вълнение, когато изненадващо победи Испания. Сега тя беше срещу Турция, която все още се занимава с хаотичния мач срещу Грузия и затова сега също иска да се обърне към Международния спортен арбитражен съд CAS. Този път обаче турците запазиха хладнокръвие и спечелиха със 78:63 срещу „червените дяволи“, а сега ще определят победителя в група А в последния ден в директен двубой с Испания, която е с равни точки и която от своя страна надигра Черна гора с 82:65.

Последният ден в групата обещава да бъде наистина вълнуващ, защото България се завърна с победа над Грузия с 92:80 и сега може да се изкачи до едно от първите четири места във финалния мач в сряда срещу Белгия. Същото важи и за Грузия, която може да изпревари Черна гора в директен двубой.

Решителният мач между Босна и Литва е перфектен

Тази щафета е от голям интерес от гледна точка на Германия, тъй като съперникът на гигантите от DBB в последния 16-и кръг ще бъде оттам. Докато Германия вече може да гледа към нокаутния кръг, целта на Литва беше да избегне историческо отпадане от предварителния кръг. След три поражения на откриването трикратните европейски шампиони бяха обречени да спечелят срещу Унгария. В края на мача балтийците с облекчение видяха, че таблото показва победа с 87:64 над Унгария, която е на дъното на класирането.

Отборът около звездите от НБА Йонас Валанчунас и Домантас Сабонис благодари на Франция, че все още има шанс да достигне до последните 16. „Трикольорите“ победиха с 81-68 възходящия отбор на Босна и Херцеговина и се класираха за фазата на елиминациите след Германия и Словения. Междувременно Литва и Босна ще определят последния билет в група В в сряда за финалния кръг в Берлин, който започва в събота.

За словенците – след малката, но заслужена победа с 88:80 в топ мача срещу Германия – най-важното е да спечелят групата срещу Франция (17:15). Ако защитниците на титлата победят французите, те ще завършат първи. За отбора на DBB всичко е свързано с това да си осигури второто място срещу аутсайдера Унгария (20.30 ч.). Въпреки това първото място все още е възможно: ако германците спечелят както се очакваше срещу Унгария, а словенците загубят от французите, то DBB все още ще имат шанс да спечелят групата.

Монстър игра на Антетокунмпо

Междувременно Гърция затвърди първото си място в група С в Милано. Джанис Антетокунмпо игра чудовищно добре срещу непобедената дотогава Украйна: в крайна сметка „гръцкият изрод“ завърши мача с невероятните 41 точки и 9 борби пред съотборника си от НБА Крис Мидълтън – така 27-годишният играч постигна единадесетото най-добро постижение на европейско първенство; рекордът се държи от белгиеца Еди Терас с неговите 63 точки срещу Албания през 1957 г. Между другото, на общо четвърто място е Дирк Новицки, който вкара 43 точки срещу испанците през 2001 г.

Преди това безпогрешната Естония запази шансовете си за класиране с победа над Великобритания с 94-62. Британците обаче са аут. Италия също искаше да избегне ранно отпадане и успя. „Адзурите“ побеждават Хърватия с 81:76 в тежък мач. Победата изкачи Италия на трето място в таблицата и предвид факта, че в края на предварителния кръг те се изправят срещу британците, имат отлични изгледи да продължат напред.

Полша спечели решителния мач срещу Сърбия

Полша остава изненадата в група D. „Бяло-червените“ дълго време се бориха срещу Холандия, но запазиха хладнокръвие в затворен мач и спечелиха със 75:69. Поляците, за които Михал Соколовски се отличи с 24 точки, 7 борби и 4 асистенции, по този начин си осигуриха билет за последните 16 и дори имат шанс да спечелят предварителния кръг срещу фаворита Сърбия в четвъртък.

Оранжевите, които започнаха да имат проблеми със силите си в хода на мача, ще трябва да се сбогуват рано с Европейското първенство след четири поражения в четири мача. Същата съдба грози и домакините от Чехия, чиито надежди за по-дълго оставане в турнира видимо се влошиха след загубата от Финландия с 88:98 – Лаури Марканен блесна с дабъл-дабъл (34 точки, 10 борби) – въпреки домакинското предимство.

Вечерта Сърбия не показа слабост срещу Израел и спечели благодарение на фантастичното първо полувреме с 89:78. Суперзвездата Никола Йокич блесна за трети пореден път с дабъл-дабъл (29 точки и 11 борби). Забележително: Центърът вкара 20 точки преди полувремето – с процент на стрелба от 100 процента.