szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsA valaha volt legrosszabb selejtező! A Ferrari 499P hirtelen megbicsaklik

A valaha volt legrosszabb selejtező! A Ferrari 499P hirtelen megbicsaklik

Hogyan kezeli a Ferrari a 2023-as Hosszútávú Világbajnokság (WEC) eddigi legrosszabb kvalifikációs eredményét, és hogyan magyarázza James Calado ezt a gyengeséget

A Ferrari pilótája, James Calado számára „meglepetés” a Fujiban elért, több mint egy másodperces lemaradással járó kvalifikációs eredmény. Hiszen a Ferrari eddig még nem mutatkozott ilyen rosszul a 2023-as Hosszútávú Világbajnokságban (WEC)

Calado a két Ferrari 499P LMH legjobbjával csak a hatodik helyet tudta megszerezni a szezon utolsó előtti fordulójának kvalifikációján, 1,2 másodperccel lemaradva a pole-t megszerző 50-es testvérautóval további egy tizedmásodperccel maradt le a hetedik helyen. Így a Ferrari 2023-ban először nem tudott egy autót sem az első háromba juttatni.

Toyota volt a favorit, de …

Míg a Toyota hazai pályán mindig is favorit volt a pole pozícióra, a Ferrari is a két gyári Porsche és az egyetlen, Chip Ganassi által indított Cadillac mögött kvalifikálta magát, így csak a negyedik leggyorsabb gyártó volt a sorrendben.

Calado csalódottságának adott hangot a Ferrari kvalifikációs nehézségei miatt, mondván, hogy a csapat még jobban lemaradt, mint amire számított a legutóbbi, júliusi monzai futamhoz képest.

„Sejtettük a hétvége előtt, hogy az anyagunkkal egy kicsit lemaradunk Monzához képest. Mégis csalódást okozott” – mondta Calado.

Mennyit hagyott Calado az ölében

„Jó volt az első köröm, de az utolsó szektorban feltartottak. Mégis, valószínűleg ez nem lett volna elég ahhoz, hogy felvegyük a versenyt a Toyotával. Kamui ott valami varázslatosat csinált, egy igazán nagyszerű kört, amihez gratulálni kell neki.”

„Elégedett” volt a körével, folytatta Calado. „Ez majdnem a maximum volt, amire az autó képes. Talán még egy-két tizedet lehetett volna.”

Nielsen, akinek csapattársa, Fuoco eddig két pole pozíciót szerzett a Ferrarinak 2023-ban, szintén csalódott volt a 499P teljesítményének hiánya miatt, és az olasz gyártó számára a szezon „legnehezebb kvalifikációjaként” jellemezte az ülést.

Ferrari esélye a versenyen csak a stratégián keresztül?

„Elég egyértelmű, hogy sok tempó hiányzik” – magyarázta. „Úgy néz ki, hogy hosszú lesz a vasárnapi verseny, de ez ellen nem tehetünk semmit. Meg kell próbálnunk felzárkózni a versenyen, még ha ez nehéz is lesz. „

Calado ugyanilyen pesszimista a Ferrari vasárnapi esélyeit illetően, és úgy véli, a gumikopás döntő tényező lehet a hatórás versenyen, ha száraz marad a pálya.

„Meglátjuk, hogy mit tudunk kezdeni a stratégiával. Fuji mindig megtréfál minket, különösen az időjárás miatt, olyan, mint egy kis mikroklíma” – mondta Calado.

Ferrarit félrevezette az időjárás?

Mauro Barbieri mindeközben a Ferrari teljesítményért és szimulációért felelős vezetőjeként azt mondja, hogy a gyenge kvalifikációs teljesítménynek több oka is van: „Ez főként apró részletekre vezethető vissza, a körök összetételére, a megfelelő felkészülésre.” A Ferrari nem tudta, hogy mi a baj.

„Ezeket a részleteket nem minden alkalommal hajtják végre helyesen. Ez olyasmi, amiből tanulhatunk és csapatként javulhatunk.”

Az építkezések a konkrét esetben? Barbieri: „Az időjárási körülmények kiszámíthatatlanok voltak, és ez vezethetett ahhoz, hogy olyan beállítási döntéseket hoztunk, amelyek nem váltak be a száraz kvalifikáción.”

„Minden versenyző azt mondaná, hogy egy-két tizedet javíthatott volna a kvalifikáción. Ha ezeket a dolgokat összerakjuk, akkor megmagyarázhatjuk a nagy lemaradást a P2-hez képest.”

„Ha megnézzük a P1-től való lemaradást, gratulálnunk kell Kamuinak, mert kiváló munkát végzett, és valószínűleg tökéletes kört autózott.”

Hogyan lehet még világbajnok a Ferrari

A vasárnapi futam előtt a Calado, Antonio Giovinazzi és Alessandro Pier Guidi alkotta Ferrari a harmadik helyen áll a bajnokságban, 23 ponttal lemaradva a második helyre kvalifikáló Brendon Hartley, Sebastien Buemi és Ryo Hirakawa alkotta 8-as Toyota mögött, és pontegyenlőségben a Jose Marie Lopez, Kamui Kobayashi és Mike Conway alkotta Toyotával.

Az 51-es rajtszámú Ferrari-csapatnak 39 ponton belül kell maradnia az élen álló Toyotához képest, hogy a novemberi bahreini szezonzáró előtt még versenyben maradjon a bajnoki címért.

További hét ponttal lemaradva a testvérautó mögött a második Ferrari, Nielsen, Fuoco és Miguel Molina áll a negyedik helyen a tabellán.